תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

מהו IVIG?

זהו תכשיר המורכב ממגוון רחב של נוגדנים - אימונוגלובולינים (IG), שהם חלבוני החיסון הניתנים דרך הוריד (IV) ומכאן שמו IVIG. זוהי תמיסה המכילה נוגדנים אנושיים, אשר מספקים לגוף חיסון בתוך כמה ימים. האימונוגלובולינים נאספים מדמם של תורמים רבים (אלפים) לאחר שעברו בדיקות למניעה של העברת וירוסים שונים. האימונוגלובולינים משמשים לטיפול במצבים מסוימים בהם הגוף אינו מייצר מספיק נוגדנים, או במצבים בהם יש צורך לאזן את המערכת החיסונית, המופעלת בצורה עודפת ובלתי תקינה במגוון של מחלות אוטואימוניות.

מהן ההתוויות למתן IVIG?

תכשיר זה ניתן במגוון התוויות. הטיפול נמצא מועיל מאד בטיפול בירידה בטסיות הדם (תרומבוציטים) או בכדוריות הדם האדומות על רקע חיסוני. במצב זה, הגוף מייצר נוגדנים כנגד טסיות או כדוריות דם אדומות, והזרקה של נוגדנים המצויים בתמיסת IVIG מונעת זאת ולמעשה תורמת לעליה בספירת טסיות הדם או כדוריות הדם האדומות. מצבים נוספים בהם הטיפול ב IVIG עשוי להועיל הינם ביטויים המטולוגיים של זאבת או מחלות רקמת חיבור אחרות, מעורבות עצבית על רקע פעילות-יתר של המערכת החיסונית, דרמטומיוזיטיס (דלקת אוטו-אימונית של השריר) ועוד. התכשיר גם ניתן במינונים נמוכים בחולים עם חסר בנוגדנים, במטרה למלא את החסר.

האם יש צורך לבצע בדיקות מיוחדות לפני קבלת העירוי?

לפני קבלת העירוי, יש מקום לבדוק את רמת האימונןגלובולינים של החולה על מנת לשלול אפשרות נדירה של חסר מוחלט של סוג מסוים של אימונוגלובולין (IgA), אשר במצב נדיר זה מתן IVIG  עלול בהם לגרום לתופעה אלרגית חריגה וקשה.

איך ניתן IVIG?

התכשיר ניתן בהזלפה איטית תוך כ 6 שעות ליום, במשך כ 4-5 ימים רצופים, בדרך-כלל פעם בחודש. בחולים עם מחלות לב או כלי דם ברקע, התכשיר ניתן בהזלפה איטית עוד יותר.

מהן תופעות לוואי של IVIG?

הטיפול לרוב נסבל היטב. לעיתים נצפות תופעות כגון כאבי ראש, צמרמורות, חום, בחילות, כאבי גב ומפרקים, אשר משתפרים עם הקטנת קצב העירוי או מתן תרופה מתאימה נגד כאב, חום או בחילה. במקרים נדירים עלולה להתפתח תופעה אלרגית תוך כדי העירוי. כמו כן, בחולים עם רקע של מחלת כלי דם טרשתית, יש להזליף את התרופה בקצב איטי במיוחד על מנת למנוע עליה חדה בצמיגות הדם.

איך מגיעים לטיפול?

התרופה מסופקת על-ידי קופות החולים, לאחר המלצת הריאומטולוג המטפל. עליך להביא את התרופה עמך ולהצטייד בטופס 17 המכסה בדיקת רופא ועירוי טיפולי.

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון