תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

מהו Cytoxan? (או Cyclophosphamide) תוך-ורידי

זהו תכשיר בעל פעילות כימותרפית (אם כי הוא ניתן במינונים נמוכים משמעותית מאשר בטיפולים כימותרפיים), עם יכולת דיכוי של תאי הדם הלבנים הגורמים לפעילות העודפת של המערכת החיסונית הנצפית במחלות שונות כגון זאבת (לופוס), דלקות כלי דם ואחרות.

מהן ההתוויות למתן Cytoxan?

התרופה נמצאת בשימוש לטיפול בזאבת כאשר קיימת מעורבות כליתית או מעורבת מערכת העצבים; טיפול בדלקת כלי דם ( וסקוליטיס) כאשר קיימת למשל פגיעה בריאות, בכליות או במערכת העצבים; וכטיפול בסקלרודרמה או דלקות רקמת חיבור נוספות בזמן מעורבות הריאות, למשל.

איך ניתן Cytoxan?

התרופה ניתנת בהזלפה תוך-ורידית. מינון התרופה מותאם לגובהו ומשקלו של החולה, התפקוד הכלייתי ושיקולים נוספים. התרופה עצמה מוזלפת במשך כשעתיים. בנוסף, ניתן עירוי נוזלים המאפשר הפרשה יעילה של עודף התרופה בשתן. לעתים ניתן במקביל תכשיר נוסף הקרוי MESNA , אשר מטרתו להפחית את שיעור תופעות הלוואי של התרופה. לעתים ניתנת באופן מניעתי גם תרופה נגד בחילה. התרופה ניתנת במרווחי זמן שונים, למשל, פעם בחודש, ובהמשך אף פעם ב-3 חודשים.

מהן תופעות הלוואי של Cytoxan?

בטווח המיידי, התכשיר עלול לגרום לבחילות והקאות בחלק מן המטופלים. תופעה זו נמנעת לרוב על-ידי מתן תכשירים המדכאים את הבחילות עוד בטרם הופעתן. כעבור מספר ימים, ה  Cytoxan עלול לגרום לדיכוי בפעילות מח העצם ואנו מצפים לירידה במספר הכדוריות הלבנות בתוך 10 ימים ממתן הטיפול. לכן באופן שיגרתי מבוצעת ספירת דם לפני הטפול וכ 7-10 ימים אחריו. דיכוי זה חושף במידת מה את החולה לסיכונים זיהומיים, ולכן הופעת חום, שיעול, או סימפטום אחר של  מחלה זיהומית, מחייב פניה מידית לרופא המטפל. תופעות לוואי נוספות העלולות להתרחש הינן נשירת שער (הפיכה), דיכוי הפעילות  ההורמונלית של השחלות אצל נשים (עד כדי הפסקת המחזור במקרים נדירים), ודלקת בשלפוחית השתן, אשר לרוב נמנעת בעזרת הזלפה מוגברת של נוזלים וטיפול מניעתי ב Mesna.

איך מגיעים לטיפול?

התרופה מסופקת על-ידי בית-החולים. ביום שנקבע, עליך להגיע בשעה שמונה בבוקר, מצויד בטופס 17 לאשפוז יום. אין לקבל את התרופה בזמן מחלת חום או זיהום אחר, ולכן יש לדווח לרופא/ה על מחלות זיהומיות בהן לקית לאחרונה. סביר כי יילקחו ממך בדיקות דם בזמן התקנת העירוי, ויומלצו בדיקות ביקורת לאחר כשבוע עד 10 ימים.

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון