תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

רוצה לדעת עוד?

שם מלא {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.required}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.textBoxChars}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.inputToShort}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.ContactNameTooLong}}

{{500 - ClubFormCtrlAlias.MailContactUS.Description.length}} תוים נשארו מתוך 500

קצת על סיבת הפניה {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.required}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.FreeText}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.inputToShort}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.DescriptionTooLong}}

{{ClubFormCtrlAlias.ServiceMsgResponse}}

וידאו

פרופ' תמר ספרא על חזרה לשגרה בין טיפולים - יוני 2020
פרופ' תמר ספרא על סרטן השחלות - אוקטובר 2020
פרופ' תמר ספרא לקראת חודש המודעות לסרטן השד 2020
פרופ' תמר ספרא על רפואה חיובית - מאי 2017
גילוי מוקדם של סרטן שד - 2011

 כתבות:


מערך אונקולוגי - מחלות סרטן; סרטן - מרפאה אונקולוגית

היחידה האונקו-גינקולוגית במערך האונקולוגי של בי"ח איכילוב מטפלת בנשים עם אבחנה או חשד לממאירות גינקולוגית: רחם, שחלה, צוואר רחם, עריה או לדן.
הטיפול בחולה מנוהל על ידי האונקולוג במרפאה, בשיתוף פעולה עם אנשי צוות רלוונטים: גינקואונקולוגים (האחראים על הפן הכירורגי בטיפול), רדיולוגים, פתולוגים, אחיות, עובדות סוציאליות ופסיכולוגיות.

הטיפולים

  • הטיפול הכימותרפי ניתן ביחידת אשפוז יום אונקולוגי - לרוב ניתנים הטיפולים במהלך מספר שעות ובמסגרת אשפוז יום, אחת לשבוע עד ארבע פעמים בשבוע, על-פי הפרוטוקול המתאים לאותה מטופלת. באשפוז היום, צוות רופאים ואחיות מיומן הדואג לרווחת החולה ולמקצועיות הטיפול. ביחידה גם צוות של פסיכואונקולוגים, עו"ס ויועצת מין, העומדים לרשות המטופלת.
  • טיפול קרינה ניתן במכון הקרינה המוכר כמרכז מצויינות בינלאומי. במכון הקרינה נעשה שימוש בטכנולוגיות מתקדמות וחדישות בחזית הרפואה, לרבות מאיצים קוויים משוכללים, סימולציית CT מדוייקת ועוד.
  • ניתוחים מתבצעים במחלקה הגינקולוגית.

מטופלות המופנות למרפאה האונקו-גינקולוגית ע"י הרופא המטפל בהן בקהילה, מקבלות ליווי במקום אחד במהלך כל תקופת הטיפול, בהתמודדות היומיומית ובמעקב לאחר השלמת הטיפול.

שירותים משותפים עם המערך הגינקולוגי

היחידה לגינקולוגיה אונקולוגית מקיימת מרפאת ייעוץ משותפת, בנוכחות המטופלת, עם צוות היחידה הגניקו אונקולוגית, לגבי מטופלות הזקוקות לטיפול כימי ו/או קרינתי כחלק מן הטיפול במחלתן. המרפאה המשותפת היא ייחודית, ושיתוף הפעולה בין התחומים הללו הינו הדוק ופורה.

פעילויות נוספות

היחידה מעניקה ייעוץ למחלקות אחרות במרכז הרפואי, וכן טיפול ומעקב לנשים עם סיפור משפחתי מחשיד לתסמונות סרטן תורשתיות ולכאלה שכבר אובחנו כנשאיות.
רופאי היחידה הם שותפים פעילים בהוראת התחום, במסגרת האגף למיילדות ולגינקולוגיה; לסטודנטים בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב; לסטודנטים מהתכנית לרפואה בין לאומית המשותפת לאוניברסיטת ניו-יורק, ארה''ב; וכן לסטודנטים בביה''ס לסיעוד.

מצבים רפואיים ומחלות בהם אנו מטפלים

  • סרטן השחלה

היחידה האונקו-גינקולוגית במרכז הרפואי ת"א היא מרכז הפניה ארצי בנושא סרטן שחלה, אליו מגיעות מטופלות מכל הארץ. סרטן השחלה הוא החמישי בשכיחותו בקרב נשים. נמצא כי בקרב כ-15% מן הנשים, נובעת המחלה משינויים גנטיים הגורמים לפגיעה בתהליכי בקרת תאי השחלה, ובהפיכתם לתאים סרטניים. בארץ, בשל שכיחות גדולה של המוטציה בגן BRCA , שכיחות המחלה המורשת עולה ל-30-40%. בין המוטציות המעורבות בתהליך הסרטני, המוכרת ביותר היא מוטציה בגן BRCA, הידועה גם כבעלת מעורבות משמעותית בהופעת סרטן שד.
תסמיניO של סרטן השחלה, ביניהם נפיחות ואי נוחות של הבטן, גזים ואיבוד תיאבון, עלולים פעמים רבות להתפרש כשגרתיים למדי וזו הסיבה למקרים הרבים בהם האבחון נעשה בשלב מתקדם של המחלה. הטיפול הראשוני בסרטן השחלה, כולל לרוב ניתוח וכימותרפיה. במידה שמחלת הסרטן שבה ומופיעה לאחר טיפול ראשוני, מוגדר המצב כ"הישנות מחלה" ואז הטיפול העיקרי הוא כימותרפי / ביולוגי, ולעיתים ניתוח והקרנה.


  • סרטן צוואר הרחם
סרטן צוואר הרחם מתפתח בדר"כ לאט ולאורך זמן. לפני שמופיעה ממאירות בצוואר הרחם, חלים שינויים מוקדמים בתאים. חלק מהרופאים מכנים שינויים אלה "שינויים טרום-סרטניים", כלומר - תאים העלולים להתפתח לסרטן אם לא יטופלו כראוי. חשוב לדעת, שאצל הרוב המכריע של הנשים המאובחנות, לא מתפתח סרטן.
רוב הנשים עוברות בדיקות תקופתיות של משטח צוואר הרחם, המיועדות לגלות שינויים מוקדמים בתאי צוואר הרחם (CIN), בהם ניתן לטפל כדי למנוע התפתחות סרטן. מטרת הבדיקה היא למנוע הופעת סרטן, אך היא עשויה לפעמים לגלות סרטן שכבר התפשט. הטיפול בסרטן צוואר הרחם הוא בכימותרפיה ובקרינה, ותלוי בשלב המחלה והתסמינים.


  • סרטן רירית הרחם
רוב סוגי סרטן רירית הרחם, מתחילים בדופן הפנימית של הרחם (האנדומטריום). סוגי סרטן אלו מאובחנים בדרך כלל בשלב מוקדם ומטופלים בהצלחה. כ-95% מסוגי סרטן רירית הרחם מתפתחים מרקמת דופן הרחם ונקראים קרצינומה או אדנוקרצינומה של הרחם. גידולים אלו מאובחנים לרוב בשלב מוקדם ובדרך כלל ניתנים לריפוי מלא.
רוב גידולי סרטן הרחם מאובחנים בשלב מוקדם, לפני שהם מתפשטים אל מחוץ לרחם. מסיבה זו, ניתן לרפא את רוב החולות באמצעות ניתוח לכריתת הרחם (היסטרקטומיה), עם כריתת החצוצרות והשחלות, או בלעדיה. בניתוח יילקחו דגימות תאים (ביופסיה) מבלוטות הלימפה, כדי לוודא שהגידול לא התפשט אליהן. לנשים שמסיבות בריאותיות אינן יכולות לעבור הרדמה כללית, יוצע טיפול בקרינה או טיפול הורמונלי - במקום ניתוח.

פרטי היחידה

03-6972062
פקס: 074-7603757
בניין הלב סמי עופר
קומה 8
 

 

תפריט ניווט תחתון