תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

פרקינסון והפרעות תנועה
בוטוליניום הוא חלבון המופרש על-ידי החיידק האנארובי קלוסטרידום כחומר הפועל למניעת שחרור המוליך העצבי אצטיל כולין, ובכך למעשה משתק פעילות של שרירים. הזרקת בוטוליניום טוקסין, מאפשרת הקלה במספר רב של הפרעות נוירולוגיות, אורתופדיות ואסתטיות. יתרונה העצום בכך שהיא אינה גורמת לתופעות לוואי קבועות, כאשר בהזרקות חוזרות ניתן להגיע ליעילות רבה וממושכת וזאת באמצעות טיפול קצר שאינו מסוכן.

הטיפול בבוטוליניום במסגרת היחידה לפרקינסון והפרעות תנועה בביה"ח איכילוב

האבחון הראשוני מתבצע על-ידי רופא מומחה, כאשר במסגרתו מאתרים את הבעיה ובהתאם מוצע הטיפול המתאים.

  • הזרקת הבוטוליניום מתבצעת תחת הרדמה מקומית והמינון נקבע בהתאם לצורך.
  • משך הטיפול כ-20-30 דקות בממוצע.
  • תדירות חידוש הטיפול, במצב האופטימלי, היא מדי 10 חודשים ובמצבים קיצוניים מדי 4 חודשים.  

יתרונות הטיפול בבוטוליניום

הטיפול יעיל עבור מטופלים שניסו את כל סוגי התרופות, ללא הצלחה.

  1. שיעורי ההצלחה באמצעות הטיפול נחשבים גבוהים ביותר.
  2. הטיפול התקופתי חוסך מהמטופל את הצורך בנטילת תרופות מדי יום.
  3. הטיפול קצר ונמצא בטוח וללא כאבים.
  4. לטיפול אין תופעות לוואי משמעותיות.
  5. הטיפול פועל הן בזמן אמת והן כטיפול מניעתי.
  6. תוצאות הטיפול משתפרות מטיפול לטיפול.  


מהן הבעיות הנוירולוגיות הניתנות לטיפול באמצעות בוטוליניום? 

טיקים

תנועות לא רצוניות באזורי גוף שונים ובעיקר בפנים ובצוואר. הזרקת בוטוליניום מקלה על התחושה הלא נוחה המקדימה את התנועה (הטיק) ומקטינה באופן משמעותי את התנועות הלא רצוניות כגון מצמוץ בעיניים, עוויתות בפנים, הזזת הראש או משיכת הכתפיים. ההזרקה אינה מרפאת את הנטייה, אך מקלה על התופעה למשך חודשים ארוכים וזאת לאחר טיפול בודד, קצר ובטוח.

כאבי צוואר וכתפיים
כאבי צוואר וכתפיים מסיבות שונות כמו לאחר חבלה, תאונה או בשל שינויים בעמוד שדרה צווארי: הזרקת בוטולינום לשרירי הצוואר או חגורת הכתפיים יכולה להקל מאוד על כאבים שלאחר תאונת דרכים (חבלה הנקראת "צליפת שוט"), כאב כרוני שעל רקע מתח לא רצוני בשרירי הצוואר, או כאבים שמקורם בשינויים כרוניים בחוליות עמוד השדרה הצווארי. טיפול בודד עשוי להביא להקלה בכאבים למשך חודשים ארוכים ולעיתים לפתרון הבעיה באופן קבוע. 

ספסטיות בשרירי הגפיים
לאחר אירוע מוחי, חבלת ראש או בשל מחלה ניוונית: הזרקת בוטולינום לשרירי היד או הרגל הספסטית, עשויה להביא לשחרור ניכר במתח השרירים בגפה ובכך לשיפור משמעותי בתפקוד הגפה, או להקלה בתפקוד הגופני כולו. הזרקת בוטולינום לשרירי היד הספסטית שאינה תפקודית, בחולים עם נזק מוחי ישן, מאפשרת הקלה רבה באי הנוחות הנגרמת מהיות הזרוע במצב של כיפוף קבוע במרפק, ואגרוף קפוץ. כמו כן, שחרור המתח בזרוע מביא לשיפור ההליכה ולשיפור ביציבות החולה לאחר אירוע מוחי.

עוויתות (דיסטוניה) בשרירי הגפיים
הזרקת הבוטולינום לשרירי הזרועות או הרגליים עשויה להקל ולהעלים עוויתות בשרירי הגפיים ובכך לשפר תפקוד, למנוע כאבים ולטפל בנזקים משניים שעל רקע העוויתות. העוויתות השכיחות עליהן ניתן להקל באמצעות הזרקת בוטולינום הן בכפות הידיים והרגליים. דוגמאות לעוויתות המשתפרות מאוד בעקבות הזרקת בוטולינום הן אלו המפריעות בכתיבה, אכילה, לבוש או שימוש במחשב. כמו כן, ניתן על-ידי הזרקת בוטולינום להקל על עוויתות באצבעות כפות הרגליים או עיוות בדריכה או בעת הליכה. 

פרטי היחידה

03-6974909
בניין סוראסקי
אגף ב'
קומת קרקע

תפריט ניווט תחתון