תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

רוצה לדעת עוד?

שם מלא {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.required}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.textBoxChars}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.inputToShort}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.ContactNameTooLong}}

{{500 - ClubFormCtrlAlias.MailContactUS.Description.length}} תוים נשארו מתוך 500

קצת על סיבת הפניה {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.required}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.FreeText}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.inputToShort}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.DescriptionTooLong}}

{{ClubFormCtrlAlias.ServiceMsgResponse}}

וידאו

חדש במרפאות מחלות מעי דלקתיות IDB: DocTalk - ייעוץ רופא אונליין

תור שיחת וידאו. מיועד למטופלים מעל גיל 18, הסובלים ממחלת קרוהן, קוליטיס כיבית או דלקת של הפאוצ', אשר נראו על ידי רופא מהיחידה למחלות מעי דלקתיות, במכון לגסטרואנטרולוגיה בבית החולים איכילוב במהלך השנה האחרונה.
לפרטים וזימון תור
המכון למחלות דרכי העיכול והכבד

במרכז למחלות מעי דלקתיות מעניקים טיפול כוללני לחולים במחלת קרוהן ומחלת קוליטיס כיבית. במסגרת המרכז מתבצעים אבחון, טיפול ומעקב אחר חולים במחלות מעי דלקתיות.
בנוסף, מוצעים ייעוץ תזונתי, שירותי עובדת סוציאלית ו/או ייעוץ פסיכולוגי והשתתפות בקבוצות תמיכה, ללא תשלום נוסף.

מהן מחלות המעי הדלקתיות?

 • קוליטיס כיבית, דלקת כיבית של המעי הגס: מחלה בה רירית המעי הגס מודלקת באופן רציף, בחלק (למשל הרקטום בלבד) או בכל המעי הגס. המחלה מתאפיינת בשלשול דמי ובתופעות מחוץ למעי כגון: כאבי מפרקים, פריחות ייחודיות בעור ועוד.
 • מחלת קרוהן: מחלה המאופיינת בדלקת העלולה לפגוע בכל חלק ממערכת העיכול, אך בעיקר בחלק הסופי של המעי הדק ובמעי הגס. הפגיעה היא בכל עובי דופן המעי, ולכן בנוסף לשלשול, כאבי בטן וחום, עשויה המחלה להתבטא גם בחסימות מעיים ויצירת פיסטולות (נצורים), שהם חיבור לא אנטומי בין המעי לאיבר אחר (חלק מעי אחר, עור, שלפוחית, נרתיק ועוד). 

מדובר במחלות כרוניות המתגלות בדרך כלל בגיל צעיר (אך עשויות להופיע לראשונה גם במבוגרים) ומתאפיינות בהתקפים והפוגות. מטרתנו במסגרת המרכז לחולים במחלות מעי דלקתיות היא לקצר את ההתקף ולהפחית את חומרתו, להאריך את תקופת ההפוגה בין ההתקפים ולאפשר לחולים איכות חיים טובה, אורח חיים נורמלי ולסייע להם בהתמודדות עם המחלה. במקביל לטיפול כוללני, פועל המרכז להידוק הקשר עם המטופלים. כל מטופל המעוניין בכך יכול להירשם במרכז המידע לחולה אשר נמצא במכון למחלות דרכי העיכול והכבד, ויקבל מידע בנושאי חידושים, מחקרים והודעות הנוגעות למחלתו.

השירותים הניתנים למטופלים

 • מרפאה יעודית למחלות מעי דלקתיות: המעניקה שרות מקיף לחולים במחלות מעי דלקתיות: מחלת קרוהן ומחלת קוליטיס כיבית. במסגרת השרות מתבצעים אבחון, טיפול ומעקב אחר חולים במחלות מעי דלקתיות.
 • מרפאת פאוצ'ים: המיועדת לחולי קוליטיס כיבית, שעברו כריתת מעי גס ויצירת פאוצ' (מאגר) במקום הרקטום. צוות גסטרואנטרולוגי-כירורגי מומחה (ד"ר דותן וד"ר טולצ'ינסקי) עוקב במשותף אחר קבוצת חולים ייחודית זו. בנוסף מוצעים לחולים שירותי תזונה, תמיכה נפשית, עו"ס ועוד. אנו מקדישים משאבים רבים לחקר המנגנון של התפתחות דלקת של הפאוצ', במטרה לטפל בה ביעילות ובעתיד אף למנוע אותה.
 • מרפאה למחקרים קליניים: מיועדת לחולים שנמצאו מתאימים לתרופות חדשניות הניתנות במסגרת מחקר קליני. חולים אלה נמצאים תחת מעקב קפדני ו"עוטף" של הצוות המטפל (ד"ר פישמן, ד"ר גרינשפון ומתאמת המחקרים גב' שרה פל).
 • מרפאת תזונה: מיועדת לחולים בכל שלבי המחלה, עבור התאמה אישית של הנחיות תזונתיות, בהתאם ליעדים רפואיים, העדפות וטעמי המטופל ע"י דיאטנית קלינית.  מטרת הטיפול הינו לתמוך במצבים בהם קושי בהשגת צרכים תזונתיים, בבירור של דפוסי תזונה מותאמים אישית ובליווי תזונתי במצבי התלקחות והפוגה. במקביל, מחקרים בתחום התזונה מתקיימים במרפאה במטרה לשפר את ההבנה של מקום התזונה במחלות מעי דלקתיות ואת יעילות הטיפול התזונתי האישי.
 • מרפאת בקטריותרפיה: מרפאה ייחודית וחדשנית של היחידה למחלות מעי דלקתיות, בה ניתנים שירותי טיפול ומחקר בתחום השתלות צואה והבקטריותרפיה. קהל יעד עיקרי למרפאה הם חולי מחלות מעי דלקתיות המאובחנים עם זיהום בקלוסטרידיום דפיצילה, אך קהלים נוספים תחת מחקר הם חולי קוליטיס כיבית, חולים מנותחים ועוד.
 • תמיכה ולווי אחות IBD: אחות IBD מוסמכת נותנת שירותי תמיכה וליווי למטופלים בזמינות גבוהה ובתיאום מלא עם יתר הצוות הרפואי. האחות מנחה ומלווה חולים לאורך טיפולים תרופתיים שונים, זמינה להם בעת ביקוריהם במחלקות שונות של ביה"ח וזמינה להם עבור שאלות שונות.
 • מרפאת מעבר לילדים: מיועדת לבני נוער, העוברים בהדרגה מטיפול הניתן ע"י רופאי ילדים לרופאי היחידה. המרפאה, בראשות ד"ר יוליה רון וד"ר שלומי כהן, משלבת טיפול מקביל של רופאים משתי המרפאות ובליווי עובדת סוציאלית ופסיכולוגית, על מנת לאפשר היכרות מעמיקה עם המטופל בעת המעבר למרפאת מבוגרים.
 • מרפאת מפרקים: מיועדת לחולים הסובלים מתסמינים מפרקיים. מרפאה משותפת למרכז למחלות מעי דלקתיות ולמכון הראומטולוגי בראשות ד"ר איל הירש.

במידת הצורך מוצעים למטופלים גם שירותי גסטרואנטרולוגיה משלימה. לנוחות המטופלים, הורחבו שעות הקבלה של המרפאה לחולים במחלות מעי דלקתיות, והן כוללות כעת גם שעות אחר הצהריים בנוסף לפעילות השוטפת בבוקר.

מחקרים המתבצעים במסגרת היחידה

 • מחקר להערכת היעילות והבטיחות של  תכשיר נסיוני אתרוליזומאב  הניתן בזריקות תת עוריות כטיפול בקרב מטופלים עם מחלת קרוהן פעילה.
 • מחקר להערכת היעילות והבטיחות של ודוליזומאב במתן זריקה תת-עורי לעומת במתן עירוי תוך ורידי כטיפול בנבדקים עם מחלת קרוהן פעילה.
 • מחקר להערכת הבטיחות והיעילות של תכשיר נסיוני אנטי ספינגוזין  (רצפטוס) בהשוואה לפלצבו הניתן דרך הפה בחולים עם דלקת כיבית פעילה של המעי הגס.
 • טיפול בחולי סכרת מסוג II הסובלים מהשמנה בעזרת השתלת צואה ודיאטה מותאמת.
 • השתלת צואה בחולים הסובלים מקוליטיס כיבית בשילוב דיאטה ייחודית חדשנית לתורמים ולמטופלים.
 • בדיקת אבחון חדשני לקביעת המקרוביום (אוכלוסיית חיידקי מערכת העיכול) באנשים הסובלים מהשמנת יתר ו\או סכרת המועמדים לעבור ניתוח בריאטרי.
 • איסוף דגימות צואה רחב ליצירת בנק צואה למטרות מחקר וטיפול.


האחראית על המחקר במרכז, ד"ר נעמי פליס-איסקוב: 
naomifl@tlvmc.gov.il

ניתוחים / טיפולים / בדיקות

פרטי היחידה

03-6974281 - לזימון תורים
03-6947305 - מנהלנית, רויטל גורדנה
פקס: 03-6974184
בניין סוראסקי
אגף ג'
קומה 1

תפריט ניווט תחתון