תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

וידאו

ד"ר רואש על אוסטאופורוזיס
אנדוקרינולוגיה - מכון

היחידה למחלות עצם במרכז הרפואי ת”א, מיועדת לסובלים ממחלות הקשורות בעצם ומינרלים כגון אוסטאופורוזיס הפרעות במשק הסידן, מחלת פג'ט ועוד.

אוסטיאופורוזיס ("עצם מחוררת") הינה מחלה שקטה המתאפיינת בירידה במסה ואיכות העצם, וכתוצאה מכך עולה הסיכון להופעת שברים. חשוב לאבחן את מחלת האוסטיאופורוזיס מכיון שקיימים היום טיפולים מגוונים, יעילים ובטוחים, המפחיתים באופן משמעותי את הסיכון לשברים. 

כל אישה שלישית וכל גבר חמישי יחוו במהלך חייהם שבר אוסטאופורוטי. השברים האוסטאופורוטים הטיפוסיים הם שברי צואר הירך, חוליות עמוד השדרה, אמה, וכתף המתרחשים בנפילות פשוטות בבית או ברחוב וגורמים לכאב, תחלואה, נכות ואף תמותה.  שכיחות השברים האוסטאופורוטים עולה עם הגיל ואנו רואים חשיבות עליונה במניעת שברים ושמירה על איכות חיים ורמה תפקודית גבוהה בכל לגיל.  

אוסטיאופורוזיס מתפתחת לרוב לאחר גיל המעבר בנשים, ונשים וגברים עם תהליך ההזדקנות. במקרים אחרים אוסטאופורוזיס הינה משנית למחלות אחרות או לטיפול תרופתי כמו למשל  אוסטאופורוזיס עקב טיפול בסטרואידים, אוסטיאופורוזיס על רקע חסרים תזונתיים כגון חסר בויטמין D וצריכה נמוכה של סידן, אוסטיאופורוזיס על רקע מחלות אנדוקריניות כמו פעילות יתר של בלוטת התריס א ויתרת התריס , תסמונת קושינג ועוד.


טיפול במחלות עצם- כל הדרוש תחת קורת גג אחת

  • צוות של רופאים אנדוקרינולוגים מומחים, אחיות מוסמכות, תזנואיות, ופיזיותרפיסטים.
  • בדיקת צפיפות עצם המבוססת על טכניקת DEXA  תוך שימוש בקרינת רנטגן ואשר תפקידה להעריך את חוזק העצם. מדובר בבדיקה קצרה, לא פולשנית, עם חשיפה מזערית לקרינה. נבדקת צפיפות העצם בעמוד שדרה מותני, צוואר ירך, ירך פרוקסימלית ואמה דיסטלית. במכוננו מכשור מתקדם כולל תוכנה חדישה הנקראת TBS  (Trabecular Bone Score) אשר מאפשרת הערכה נוספת של איכות העצם בעמוד השדרה. בדיקות צפיפות העצם מתבצעת במכונינו בקומה ה 13 ע"י טכנאית יחידה ומנוסה, הגברת מירה ארביב, דבר שמבטיח בדיקה באיכות ודיוק מאוד גבוהים לצורך אבחון  אבל גם ניטור ותגובה לטיפול תרופתי. הבדיקה מפוענחת ע"י ד"ר רואש, מפענחת מוסמכת מטעם החברה הבין לאומית לדנסיטומטריה (ISCD).
  • מומלץ לבצע בדיקת סקר מגיל 60-65 בנשים, ומגיל 70 בגברים, ובמדיה וקיימים גורמי סיכון לשברים מומלץ כבר בגיל 50 לבצע בדיקה ראשונה בנשים וגברים.
  • במסגרת המרפאה אנו מציעים בדיקות מעבדה יחודיות, בדיקות סמני שחלוף עצם  CTX,P1NP)   וביומרקרים חדישים נוספים) המאפשרים הערכה מעמיקה יותר של מצב המטופל, השפעת הטיפול וטיפול מותאם אישית. בדיקות אלו אינן כלולות בסל הבריאות והן   בעלות המטופלים.
  • יעוץ תזונה פרטני ע"י צוות של דיאטנים קלינים.  
  • המרפאה מתמחה גם במקרים של אוסטאופורוזיס קשה, אוסטאופורוזיס משנית , מצב לאחר שברים, גם אז יש מקום לטיפול לשיפור איכות וחוזק העצם ומניעת שברים חוזרים. 

פרטי היחידה

03-6974000 זימון תורים
מגדל האשפוז עש אריסון
קומה 13

תפריט ניווט תחתון