תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

וידאו

פרפור פרוזדורים אצל קרסו
טיפול בהפרעות קצב הלב- סטטוסקופ, ערוץ 13
ד"ר אודי חורין - טכיקרדיה חדרית, ערוץ 13, יולי 2021
הפרעות בקצב הלב - ספטמבר 2021

למה לטפל בהפרעות קצב באיכילוב?

יש לנו עבורכם לפחות עשר סיבות טובות + נבחרת מומחים מובילה ומנוסה + התמחות בפעולות המתקדמות ביותר בתחום.
כל הפרטים
קרדיולוגיה התערבותית

היחידה לטיפול בהפרעות קצב לב בבית החולים איכילוב, עוסקת באבחון, בייעוץ ובטיפול בחולים הסובלים מהפרעות קצב לבביות. כמו כן, מתבצע במסגרתה מעקב אחר חולים לאחר השתלת דפיברילטור (ICD).
אלקטרופיזיולוגיה עוסקת בהפרעות קצב לבביות. השרות במעבדה ניתן על ידי ייעוץ ומעקב במסגרת המעבדה להפרעות קצב והן על ידי פרוצדורות של בדיקות אלקטרופיזיולוגיות וטיפולים על ידי צריבה של מוקדי הפרעות הקצב.
בשנות השבעים של המאה ה- 20, הוחל בבדיקות אלקטרופיזיולוגיות אשר אפשרו הבנה של מנגנון של הפרעות הקצב. בשנות התשעים המוקדמות הוחל בטיפול בהפרעות הקצב על ידי שיטות צריבה (Ablation) של המוקדים או של המסלולים האחראים להם.

סוגי הפרעות קצב לב

הפרעות קצב על-חדריות:

  • פרפור פרוזדורים, רפרוף פרוזדורים וטכיקרדיה עלייתית. הפרעות קצב כתוצאה של מעגל של reentry בקשרית עלייתית-חדרית (AV Nodal), הכוללות שני נתיבי הולכה - איטי ומהיר, היוצרים מעגל חשמלי והתקפים של דופק מהיר.
  • הפרעות קצב לב דוגמת התסמונת ע"ש וולף-פרקינסון-וויט (WPW), אשר בסופו של דבר עשויות לגרום להתקפים של דופק מהיר ולעיתים נדירות אף עלול לסכן חיים.

הפרעות קצב חדריות:

הפרעות קצב חדריות מקורן בחדר הימני או בחדר השמאלי. הרקע של הפרעות אלה הינו בדרך כלל צלקות שלאחר אוטם שריר הלב, או מחלה של שריר הלב כגון Dilated Cardiomyopathy או Right ventricular Dysplasia.
הפרעות קצב אלה, יכולות גם להתרחש גם ב"לב בריא". הפרעות קצב חדריות מסכנות חיים, יכולות גם להיות תוצאה של מחלה גנטית כגון Long QT Syndrome ו-Brugada Syndrome.

טיפול בהפרעות קצב על-חדריות

בהפרעות קצב על חדריות מסוג AV nodal reentry  ו-WPW, הטיפול בצריבה הפך להיות טיפול הבחירה, עם הצלחה של מעל 95%. גם בטיפול בפרפור פרוזדורים ההצלחה גבוהה מאד: פרפור פרוזדורים ניתן לטיפול על ידי אבלציה, כאשר התרופות נוגדות הפרעות הקצב לא יעילות יותר.
בשנים האחרונות, הוכח שרוב ההפרעות האלה, מקורן בוורידי הריאות – שהם כלי הדם המזרימים דם מחומצן מהריאות לחלל העלייה השמאלית. בעקבות כך, הוחל בטיפול על ידי צריבת מוקדי ההפרעות באזור הפתח של הוורידים הללו, עם הצלחות יפות. לאחרונה, אף ניתן ליצור הדמיה של הפרוזדורים והוורידים בצורה מדויקת, ולצרוב מסביב לוורידים בצורה בטוחה יותר (בעזרת מכשיר NAVx או CARTO).

טיפול בהפרעות קצב חדריות

הפרעות קצב חדריות ניתנות לטיפול על ידי טיפול תרופתי, אבלציה, או השתלה קוצב לב מיוחד מסוג דפיברילטור אוטומטי (ICD). ה-ICD יכול לתת מענה הן על ידי טיפול "שקט" (קיצוב מהיר) והן על ידי "מכה חשמלית" בתוך הלב. לעיתים יש צורך בטיפול משולב, על ידי השתלת דפיברילטור אוטומטי וטיפול תרופתי.
במקרה שלמרות טיפולים אלה החולה ממשיך לסבול מהפרעות קצב המסכנות אותו – ניתן לבצע צריבה של מוקדי הפרעות הקצב. צריבה זו ניתן לבצע בשיטות שונות: בשיטה קונבנציונאלית, על ידי מיפוי הפוטנציאלים של הפרעות הקצב, וכן על ידי שיטות מיפוי חדשות, בעזרת מכשיר NAVx או CARTO, המאפשרות להשיג תמונה תלת-ממדית של הלב.
כל הטיפולים הפולשניים (אבלציה, השתלת ICD) נעשים ביחידה לקרדיולוגיה התערבותית.

פרטי היחידה

03-6974624
בניין הלב סמי עופר
קומה 2
שעות קבלת קהל: ימי א', ב', ד', בין השעות 08:30-12:30
 

תפריט ניווט תחתון