תוכן עניינים

קארי בראדשו, ליידי גאגא וגם אימלדה מרקוס הוכיחו- אין נעל העומדת בפני הרצון.. אבל האם הרצון הוא גם בריא? כתבה שפורסמה באתר האינטרנט הרפואי האמריקאי WebMD סוקרת את עשר העבירות שנשים מוכנות לעשות למען הנעליים שהן חושקות בהן. לגזור ולשמור לרגע בו תעמדי מול חלון הראווה הבא...

עקבים אולטרא- גבוהים

"העקבים הולכים ונהיים גבוהים יותר", אומרת המומחית לפודיאטריה ודוברת ארגון הפודיאטריה של ארה"ב ד"ר הילרי ברנר. לדבריה, עקבים אולטרא-גבוהים עלולים לגרום למגוון של בעיות, מנקע בקרסול, לחץ על כרית כף הרגל ועד כאבים כרוניים ושברי מאמץ.
החומר הקשיח של הנעל לוחץ על העצם הנקראת בלשון העממית "דורבן אחורי". הלחץ גורם לשלפוחיות, נפיחות ואפילו לכאבים בגיד אכילס. חבישות קרח, עזרים אורתופדיים, או רפידת כרית לקרסול עשויים להקל על הכאב... יחד עם נעליים טובות יותר כמובן.
נעליים אולטרא גבוהות יכולות גם לגרום לנקע בקרסול הנגרם ממתיחת הרצועות בחלק החיצוני של הרגל מעבר ליכולתן. החלמה של נקע כזה דורשת קיבוע של המפרק, ואולי גם פיזיותרפיה. נקע חמור או שבר מגביר את הסיכון להתפתחות של דלקת מפרקים ניוונית.

הפתרון: לכי על נמוך
מעבר לעקבים נמוכים יעזור לך למנוע בעיות עם עצמות המסרק. ככל שהעקב נמוך יותר, כך תנוחת הרגל תהיה טבעית יותר. ד"ר ברנר ממליצה לא לרכוש נעל עם עקב בגובה רב מ 5 ס"מ– ואפילו נעליים אלה מומלץ לנעול באופן מתון.

עקבי סטילטו

למרות שכל עקב גבוה עלול לגרום לבעיות, עקבי הסטילטו הדקיקים עד מאוד מהווים סיכון גדול במיוחד. "כל המשקל ממוקד באזור קטן מאוד", מסבירה ד"ר ברנר, "מה שגורם לך להתנודד כאילה את הולכת על קביים." כתוצאה מכך גוברת הסכנה למעידות ולנקע של הקרסול.


הפתרון: עקבים עבים
לעקב עבה שטח רחב יותר בו משקל הגוף מפוזר בצורה אחידה יותר. כך העמידה יציבה יותר, בהשוואה לעקבי סטילטו.  למרות שגם עקבים גבוהים עבים עלולים לגרום ללחץ על כרית כף הרגל, הם עשויים לצמצם את הסיכון למעידות.

נעלי בובה שטוחות

ד"ר ברנר משווה נעליים עדינות אלה להליכה על קרטון. "אין תמיכת קשת בכלל", היא מסבירה. זה מונע מהרגליים לתפקד בצורה אופטימלית ועלול לגרום לבעיות בברכיים, בירכיים, ובגב. חוסר תמיכה בקשת כף הרגל קשור גם לבעיה כואבת של הרגל בשם דורבן העקב.


הפתרון: מדרסים אורתופדיים
אם את אוהבת נעלי בובה, ניתן לרכוש אצל הסנדלר או בחנויות נעליים מדרסים, עשויים למנוע כאבים קלים בכף הרגל. כריות רפידה לקרסול עשויות להעניק תמיכה נוספת לקרסוליים כואבות. מדרסים מותאמים באופן אישי עשויים להקל על מגוון רחב של כאבי  ובעיות רגליים.

כפכפי אצבע

כפכפי אצבע מעניקים מעט מאוד הגנה לכף הרגל. הסיכון של חדירת קוץ או שבב ופציעות נוספות בכף הרגל גבוה יותר כאשר היא חשופה. לחולי סוכרת לא מומלץ לנעול כפכפי אצבע, מאחר וחתכים פשוטים ושריטות עלולים להוביל לסיבוכים רציניים. כפכפי אצבע רבים אינם מעניקים שום תמיכה לקשת כף הרגל, כמו נעלי בובה הם עלולים לגרום לדלקת של דורבן העקב ולבעיות ברכיים, ירכיים, וגב.


הפתרון- כפכפים מותאמים אישית לכף הרגל
סנדלים ספורטיביים וסוגי נעליים אחרים שמותאמים לכף הרגל טובים להליכה מרובה. אחד היתרונות שלהם הוא שנסנדלים אלו בעלי סוליה עבה יותר שמרחיקה את הרגל מהלכלוך הנמצא על הקרקע. בנוסף, יש לנעליים אלה תמיכת קשת טובה ולאחדים יש אפילו תו תקן של ארגון הפודיאטריה האמריקאי.  

נעלי פלטפורמה

לנעלי פלטפורמה ועקבי רוקי (טריז) יש בדרך כלל רפידה קשוחה. "זה מפריע למנגנון ההליכה הביולוגי", מסבירה ד"ר ברנר, "הרגל שלך מנסה להתעקם בצורה מסוימת, אך קשיחות הנעל מפריעה לה." אם קיים הפרש גדול בין גובה אזור העקב לבין אזור האצבעות, מופעל גם לחץ רב על עצמות המסרק.הפתרון- נעלי פלטפורמה שטוחות יותר
למרות שזהו אינו הפתרון האידיאלי, נעל פלטפורמה שטוחה יותר עשויה לגרום לפחות לחץ על הרגליים. כדאי לבחור בנעליים עם פלטפורמה מקבילה עד כמה שאפשר לקרקע. כך מצמצמים את הלחץ המופעל על כרית כף הרגל. 

נעלי שפיץ

הן אולי מסוגננות, אך בנעלי שפיץ נמעך כל החלק הקדמי של כף הרגל. אחרי תקופה מסוימת זה עלול לגרום לכאבי עצבים, יבלות, שלפוחיות, ול"אצבעות פטיש"- אצבעות מעוותות שנגרמות מעומס משקל רב על אצבעות הרגליים, הדוחף אותן קדימה ומצופף אותן יחד. חלק מהנשים מפתחות אפילו פצעים מתחת לציפורניים כתוצאה מהלחץ הבלתי פוסק. לעיתים דרוש ניתוח כדי להקל על הכאבים של "אצבע פטיש" חמורה.


הפתרון: מרחב לאצבעות
ניתן למנוע את הצרות הנגרמות על ידי נעלי שפיץ על ידי בחירה בנעליים רחבות יותר באזור האצבעות. אם סגנון זה אינו מוצא חן בעינייך, חפשי נעליים שנעשות צרות יותר אחרי אזור האצבעות, באופן כזה שלא נוצר לחץ על האצבעות מהצד או מקדימה.. כמו כן מומלץ לבחור בנעליים שעשויות מחומר רך, מאשר בנעליים העשויות מעור קשיח.

חיקוי טרנדים של כוכבות

אולי ליידי גאגא יכולה, אבל את פחות... כדאי לחשוב פעמיים לפני שאת נועלת נעליים מהסוג שהיא מעדיפה. העקבים הסופר-גבוהים (30 ס"מ!!) שהיא מציגה באחד הקליפים שלה מסוכנים באותה המידה כמו הנעליים הגבוהות ללא עקבים. כפי שכבר הוסבר כאן, העמסת משקל רב מדי על כרית כף הרגל עלולה לגרום לנזקי עצבים ועצמות וכמובן לכאבים.

 


 

הפתרון: נעלי עקב מותאמות לכף הרגל
נשים רבות אינן מוכנות לוותר על סגנון לטובת נוחיות, אומנם יש נעליים שמשלבות את השניים. נעל עקב מותאמת למנה כף הרגל הינה הפשרה השפויה, שמתחשבת באופנה ובבריאות יחד. העקבים בדרך כלל חזקים יותר, מבנה הנעל דומה לזו של נעלי ספורט ויש מרחב לאצבעות הרגליים. 

נעליים במידה הלא נכונה

אולי קארי ברדשואו לא יכולה לעמוד בפני נעליים יפות גם אם הן במידה הלא נכונה, אבל לך כדאי לחשוב פעמיים... תשע מכל עשר נשים נועלות נעליים שקטנות מדי עבורן. התוצאות אינן יפות: יבלות, שלפוחיות, ובעיות נוספות. השפשוף המתמיד עלול לגרום נזק למפרקי כף הרגל ולגרום לדלקות. מחקרים הראו כי גם ילדים רבים אינם נועלים נעליים במידה המתאימה להם, וזה עלול לגרום לעיוותים ברגליים בגיל מאוחר יותר.

 

הפתרון: למדוד את כף רגל
לפני שקונים זוג נעליים חדש, כדאי לתת לבעל מקצוע למדוד את אורך ורוחב כף הרגל, בסוף היום ובעמידה. למי שיש רגל שטוחה במיוחד או עם קשת גבוהה במיוחד מומלץ לפנות למומחה בתחום הפודיאטריה, מאחר ומצבים אלה עלולים לגרום לדלקת מפרקים. טיפול מוקדם והשימוש בהנעלה מתאימה עשויים למנוע נזקים מיותרים למפרקי כף הרגל.  

לנעול נעלי גברים

נעלי שפיץ אינן רק אופנתיות אצל נשים, אלא גם אצל המין הגברי. בסגנון זה טמונה אותה הסכנה כמו אצל נשים, לדוגמא אצבע פטיש, יבלות, וכאבים. על מנת למנוע בעיות אלה, כדאי לנעול נעליים רחבות יותר באזור האצבעות. יתכן ובמשרד לא יתפעלו באותה המידה מזוג נעליים קלאסי בסגנון אוקספורד או ממוקסינים נוחים., אך רגליך יודו לך על בחירתך.

נעלי ספורט מתוחכמות

עולם נעלי הספורט התחדש בשנים האחרונות בתוספת מרעננת, אך לא ממש בריאה- הנעל המינימליסטית. מטרתן של הנעליים הללו היא לחקות את התחושה וההליכה הטבעית היחפה. "אין תמיכה לקרסול או לקשת כף הרגל ואין ריפוד לבלימה", אומרת ד"ר ברנר. בנוסף ישנן דוגמאות של נעליים עם הפרדת אצבעות, כלומר תא נפרד לכל אצבע, מה שמפריע למנגנון ההליכה הטבעי.


נעלי ספורט עם סוליות מקלות על תנועת הדחיפה בהליכה. לדברי ד"ר ברנר: "סגנון זה עשוי לעזור במקרים של כאבי מפרקים". הנעליים טובות גם עבור אנשים עם עיוותים קלים ברגליים. אך היא אינה ממליצה עליהן לאנשים מבוגרים יותר או לאנשים עם בעיות רפואיות שמשפיעות על שיווי המשקל או כוח השרירים.

טיפים לנעליים טובות יותר

אם הינכם מוכנים לעשות צדק עם רגליכם, ד"ר ברנר נותנת לכם את שלוש העצות הבאות:

  •  וודאו שהנעל מתכופפת באזור האצבעות, מבלי להיות גמישה מדי.
  • וודאו שהנעל מעניקה תמיכה הולמת לקשת כף הרגל.
  • בחרו בעקב רחב ועם פחות מ-5 ס"מ גובה.

תפריט ניווט תחתון