תוכן עניינים

רבים אינם מודעים ליתרונות והחסרונות בצריכת מוצרי חלב. ד"ר אולגה רז, לשעבר מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה, מציעה לכם להכיר טוב יותר את המשקה הנפוץ, המלווה אותנו מילדותנו ומהווה חלק בלתי נפרד מהמזון שלנו.

יתרונות החלב ומוצריו

צריכת חלב ומוצריו מעשירה את התפריט ומהווה חלק חשוב בתזונה המערבית. החלב מכיל חלבון בעל ערך ביולוגי גבוה, סידן וויטמינים בקבוצה B. ישנם מחקרים שמייחסים לחלב ומוצרי הדנים ביכולת של המשקה לאזן את לחץ הדם ולהקל על ירידה במשקל, אם כי המחקרים לא מצביעים על תוצאות חד משעמעיות. 

חסרונות החלב ומוצריו

  • אחוז לא מבוטל של האוכלוסייה סובל מאי סבילות ללקטוז - סוכר החלב. דבר המתבטא בגזים, כאבי בטן, שלשולים/עצירויות וכדומה. תופעה זו מתפתחת עם הגיל עקב ירידה באנזים המפרק את הלקטוזה במעי.
  • רבים מאוד אוהבים את החלב ומוצריו עד כדי הגזמה משמעותית בצריכתם, וכך אוכלים כמויות גדולות מדי ועולים במשקל. לעתים הורדת כמות דברי החלב מהתפריט מזרזת משמעותית ירידה במשקל. אנשים שוכחים כי בתוך גביע גבינה לבנה, אפילו רזה, מסתתרות כ-250 קלוריות, ועודף קלוריות תורם להשמנה, לא משנה מאיפה הן מגיעות.
  • מוצרי חלב רבים עשירים בשומן: שמנות, קצפות, גבינות שמנות – בנפרד או בתוך מוצרים שונים כמו עוגות, בלינצ'ס, פשטידות וכו' - מאחר והם טעימים מאוד וצריכתם רבה- הדבר מלווה בהשמנה והמחלות הקשורות אליה.
  • מוצרי חלב רבים מכילים סוכר, במיוחד אלה שמיועדים לילדים - סוכר משמין ומזיק.
  • חלב הוא חלק בלתי נפרד מארוחת הבוקר שהפכה לשכיחה גם בישראל - דגני בוקר בחלב. דגני בוקר, במיוחד אלה שאהובים על ידי הילדים, מכילים הרבה מאוד סוכר גם כתוספת וגם במרכיבים (פירות יבשים, דבש, שוקולד וכו') . כל זה תורם להשמנה במידה משמעותית ביותר.
  • יש יותר ויותר מחקרים שטוענים כי מוצרי חלב שונים, במיוחד גבינות מכל הסוגים, תורמים לעלייה בחומציות של הדם, מה שמוביל להוצאת סידן מן העצם כדי לסתור את החומציות, מה שיכול לקשור את צריכת הגבינות לאוסטיאופורוזיס.


    כל אלו מובילים אותנו שוב למסקנה פשוטה אך ברורה: אכלו הכל במידה ואם כבר אוכלים, אז לפחות אוכל בריא יותר ומופחת שומן.

תפריט ניווט תחתון