תוכן עניינים

חג הפסח מתחיל בארוחת החג המסורתית, אבל ממשיך בשבוע ימים שרובו ככולו חופש, והוא מלווה בארוחות דשנות – בחוג המשפחה, עם חברים ובמסעדות. ואיך נעבור את הפסח הזה מבלי לעלות במשקל?
ד"ר אולגה רז לשעבר מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה המרכז הרפואי תל אביב, עם 7 עצות יעילות שיעזרו לכולנו לעבור את הפסח הזה – בלי לעלות במשקל.

מה נשתנה הפסח הזה? שלא נעלה במשקל!

חג הפסח מתפרש על פני שבוע ימים, שמרביתו חופש, והוא מלווה בארוחות דשנות כמעט מדי יום ביומו. גם מי שמקפיד "לספור קלוריות" בשגרה, מתקשה בחישוב הקלוריות בימים של חופשה, על אחת כמה וכמה בחג הפסח – הוא חג המצות. ועל כן, נתחיל מהמספרים: פרוסת לחם מכילה בממוצע כ-70 קלוריות. ואיך זה מסתדר עם מה שאנחנו אוכלים בפסח? בואו נראה:


מאכלי פסח שהם שווי ערך לפרוסת לחם אחת:
חצי מצה רגילה

 • 1 מצה עם סיבים 
 • 3 פריכיות אורז
 • 1 כוס אורז מבושל (או קינואה או קטניות) 
 • 1 תפוח אדמה או בטטה 
 • זהירות! כשיש מבחר גדול - אוכלים יותר

  חג הפסח הוא לא רק חג המצות והקניידלך, הוא גם חג האירוח, וכל משפחה מארחת רוצה להראות שהאוכל שהיא מכינה גם טעים וגם מצוי בשפע. העניין הוא, שכאשר יש מגוון גדול של מאכלים, אנחנו אוכלים יותר...

  מה עושים?
  אל תוותרו לעצמכם מראש ואל תרימו ידיים... חשוב להבין שגם בפסח, למרות המגוון העשיר של המאכלים, שרובם ככולם משמינים, אפשר וצריך לשמור על הגבולות, כדי לא להעלות במשקל. 


  העצות שיעזרו לכם לעבור את הפסח בלי לעלות במשקל

  עצה מס' 1: אל תגיעו לאירוע רעבים
  עשו לכם מנהג קבוע, להגיע לכל האירועים והארוחות המשפחתיות - לאחר שאכלתם בבית.  אפשר לאכול ארוחה קטנה, למשל: יוגורט וחצי מצה, או מצה עם קצת קוטג' / גבינה לבנה ושתייה. הדבר נכון שבעתיים בליל הסדר, שבו מחכה לכם קרוב לשעה של טקס וקריאה בהגדה, לפני שמגיעים לאוכל. כך, הסיכון שתתנפלו על האוכל - יהיה נמוך יותר.

   

  עצה מס' 2: לבשו בגדים הדוקים
  מתלבטים מה ללבוש לארוחת ליל הסדר? פשוט מאוד: לבשו את המכנסיים הכי צרים שיש לכם בארון. כאשר תרגישו שהריצ'רץ' עומד להתפוצץ - זהו הסימן להפסיק לאכול!

   

  עצה מס' 3: הימנעו מסיבוב שני
  כשמגיע החלק של הארוחה - מלאו את הצלחת מכל שחשקה נפשכם. אבל... אל תיקחו תוספת.

   

  עצה מס' 4: העדיפו ירקות
  הכינו כמה שיותר מנות של ירקות מכל סוג וצורה. מאכלי ירקות ניתן לאכול כמעט ללא הגבלה.

   

  עצה מס' 5: מארחים? הכינו פחות!
  אם השנה אתם אלה שמארחים ועורכים את הסדר – נצלו את ההזדמנות כדי לחולל שינוי קטן בהרגלי האכילה שלכם ושל האורחים שאתכם, והקטינו את מגוון מנות הבשר והתוספות. במקום ארבע מנות בשר - הכינו שתיים. הקטינו גם את מגוון התוספות, והגדילו את מגוון הירקות (ראו עצה מס' 4). כך תחסכו כסף, זמן הכנה, ולא מעט קילוגרמים עודפים מכל יושבי השולחן.

   

  עצה מס' 6: עוגה אחת זה בהחלט מספיק
  אי אפשר לסיים את הארוחה בלי משהו מתוק לקינוח? זה לא אומר שצריך להכין ארבע עוגות... כאשר מכינים קינוחים – הסתפקו בעוגה אחת, והוסיפו צלחת נאה מפירות העונה.

   

  עצה מס' 7: חופשי על האש
  יוצאים לפיקניק? ותרו על המצות ועל התוספות הפחממתיות. בשר וירקות? חופשי חופשי.

   

  חג שמח!

  תפריט ניווט תחתון