תוכן עניינים

כאבי ראש הם קרוב לוודאי הבעיה הרפואית השכיחה ביותר. המספרים מדברים בעד עצמם. מדי יום ביומו סובלים למעלה מ-15 אלף איש בישראל מכאבי ראש, בחלקם כאבים שיפריעו לעבודה ויפגעו באיכות החיים. אחד הגורמים שמעוררים כאבי ראש הן עונות המעבר. ד"ר אמנון מוסק, סגן מנהל המחלקה לנוירולוגיה, מנהל המרפאות הנוירולוגיות, המרפאה לכאב ראש ופנים, והמרפאה להעצמה גופנית במרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב), מסביר ומציע פתרונות.

השינויים במזג האוויר האופייניים לעונות המעבר (חילופי חום וקור, יובש ולחות, שינוי בשעות האור), משפיעים ככל הנראה על השעון הביולוגי וגורמים לכאבי ראש המופיעים בעיקר בעונות המעבר. שני גורמים העלולים לגרום להתקף כאב, הם: שתיית אלכוהול וירידה ברמת החמצן בדם.

כאב ראש מקבצי

סיום הקיץ ותחילת הסתיו מסמנים את תחילתם של כאבי ראש מיוחדים המופיעים בעיקר בגברים צעירים, ונקראים כאבי ראש מקבציים או כאב קלסטר (Cluster headache). כאב  הראש המקבצי נחשב לכאב הראש החזק ביותר שיש, הרבה יותר ממיגרנה, המגיע לעוצמה מקסימלית תוך כמה דקות מרגע שהחל.
זהו כאב נוראי, שהחולים מתארים אותו כהרגשה חזקה כאילו העין נדחפת בכוח מבפנים החוצה, או כאילו שסכין נתקעת בתוך העין. עוצמת הכאב כה גדולה, עד שהסובלים ממנו צועקים מכאב, ויש שדופקים את הראש בקיר כדי לנסות ולהקל על הכאב.
לכאב ראש מקבצי יש נטייה להופיע תמיד באותו צד של הראש, ובדרך כלל הוא ממוקד בתוך העין (נדיר שהכאב יקרין לאחורי הראש).

שני המאפיינים של כאב הראש המקבצי:

  • עם תחילת הכאב מתחילה העין בצד הכאב לדמוע, היא מאדימה (לובן העין נהיה כמו בדלקת) וגודלה מצטמצם. גם הנחיר באותו צד מתחיל לדלוף, כאילו שיש נזלת, ולעתים, במקום דלף יהיה בנחיר גודש, כמו אף סתום. הרבה פעמים החולים אינם מודעים כלל לקיומן של תופעות אלה, כיוון שהם מרוכזים בכאב החזק
  • המאפיין השני של הכאב המקבצי הוא הקשר לשעון הביולוגי של האדם. שלא כמו במיגרנה, הכאב המקבצי אינו מופיע בהתקפות לאורך כל השנה, אלא נוטה להופיע בעיקר בעונות המעבר, בייחוד בסתיו. החולה הסובל מכאב מקבצי יכול להיות משוחרר לחלוטין מכאב במשך חודשים רבים, אולם כאשר השעון הביולוגי מודיע שהסתיו הגיע - יתחיל גם כאב הראש. מרגע זה, יכול להיום התקפות של כאב בכל יום.

4 שבועות של כאב לילי

  • התקפות הכאב נמשכות בין 30 דקות עד 3 שעות, ובדרך כלל כשעה.
  • הכאב גם נוטה להופיע בשעות מסוימות, ויעיר את החולה כשעה-שעתיים לאחר ההירדמות, בדרך כלל בין חצות ל- 2 לפנות בוקר (בזמן שבו מופיע שלב מסוים של השינה הנקרא REM).
  • תקופת כאב כזאת, עם התקפות כאב יומיות כאלה, נמשכת 4 שבועות בממוצע, שלאחריהם יעלם הכאב כלא היה, עד להפעלה חוזרת של השעון הביולוגי בשנה הבאה או לאחר מספר שנים. הופעת הכאב במקבצים לאורך תקופת זמן מוגדרת, היא זו שנתנה לכאב את שמו, כאב מקבצי.


איך מטפלים בכאב המקבצי
בתקופת הכאב החולה סובל מאוד. אמנם ברוב המקרים נמשכת התקפת הכאב כשעה ולאחר מכן היא חולפת, אולם היא משאירה את החולה מותש ומפוחד. חלק גדול מהחולים אינם מתפקדים כלל בכל תקופת הכאב.
בסך הכל, הטיפול בכאב המקבצי יעיל ומקל במידה ניכרת את הסבל. הטיפול מתבסס על שאיפת חמצן נקי במהלך ההתקף, מבלון חמצן שניתן לחולה הביתה. על פי הצורך מוסיפים גם תרופות. זריקות עצמיות יכולות להקל על הכאב במהירות.
בתקופה שבה מופיע הכאב המקבצי כדאי ליטול טיפול מונע, כמו סטרואידים, שיש ביכולתם למנוע את התפתחות הכאב בכלל ולהפחית בצורה טובה את סבל החולה. לעתים, נעשה שימוש בזריקות לחסמים עצביים או במתן טיפות או משחת חומר הרדמה לחלל האף.

סינוסיטיס - דלקת במערות הפנים

בזמן הסתיו והחורף, כשהשפעת וההצטננות מתחילות להסתובב בינינו, מתרבים המקרים של סינוסיטיס, דלקת מערות הפנים, שגורמת לעתים לכאב ראש.

הסיבות והסימפטומים של דלקת סינוסים
הסינוסים (מערות הפנים) הם חללי אוויר גדולים שנמצאים בתוך עצמות הפנים, ונפתחים אל חללי האף והלוע דרך תעלות עדינות. תפקידם הוא לחמם את האוויר שאנחנו נושמים לפני כניסתו לריאות, לסנן אותו, ולתת לקול תהודה.
דפנות החללים מרופדות בתאי רירית, מהם מופרש נוזל צמיג הנקרא מוקוס. כאשר נכנס למערות הפנים זיהום, למשל כתוצאה מווירוס במערכת הנשימה (כמו שפעת)ף הוא עלול לפגוע בתאים המרפדים את מערות הפנים ולגרום ליצירה מוגברת של מוקוס. המוקוס, שאינו מופרש כהלכה אל מחוץ למערות הפנים, מתחיל להצטבר בתוך חללי האוויר ואף עלול לחסום את פתחם. מערת הפנים החסומה והגדושה במוקוס היא כר מצוין לצמיחת חיידקים. כאשר חיידקים אלה מתרבים והגוף מנסה להילחם בתהליך, נוצרת דלקת במערת הפנים, סינוסיטיס.
כמו במחלות זיהומיות אחרות, הדלקת יכולה לגרום לחום, לעייפות ולהרגשה כללית רעה. בנוסף, היא מאופיינת בנזלת מוגלתית (ירוקה-צהובה) ובהפרשה מוגברת מחללי האף לתוך הלוע. ההפרשה תתבטא בשיעול, בצורך לכחכח בגרון, ובנטייה "למשוך את האף". בנוסף, נוצר גודש רב בריריות, האף נסתם ויש קושי בנשימה מהאף.

הסימפטומים והטיפול בדלקת מערות הפנים
דלקת מערות הפנים היא מצב חדש, שהביטוי הקליני שלו ברור למדי: במהלך סינוסיטיס חריפה, יורגש הכאב בדרך כלל באזור מערת הפנים המודלקת, ועל פי רוב במערות הלחי. זהו כאב עמום, לוחץ או שורף, בעוצמה קלה עד בינונית, בעיקר בפנים. לפעמים מקרין הכאב לכוון השיניים העליונות או המצח. הכאב עלול להתגבר בזמן התכופפות לפנים או לעיסה. דלקת זו נמשכת מספר ימים עד ארבעה שבועות.
רופא מנוסה יידע לאבחן דלקת במערות הפנים על סמך תלונות החולה. במידת הצורך, אפשר לקבל תמיכה לאבחנה בצילום רנטגן של מערות הפנים. במקרים מורכבים יותר, ניתן להיעזר ב-CT של המערות או באמצעים חודרניים יותר. כדאי לדעת, שאצל אנשים רבים יש עיבוי של רירית מערות הפנים, אולם ממצא כזה אינו בהכרח מעיד על קיומה של סינוסיטיס.
הטיפול בדלקת יתבצע בעזרת תרופות להפחתת הגודש בריריות. במידת הצורך, יינתן גם טיפול באנטיביוטיקה. ברוב המקרים בתום הטיפול יחלפו התלונות והכאב ייעלם.

סינוסיטיס כרונית – לא כאב ראש ולא אנטיביוטיקה
בחלק מהמקרים, לא תחלוף הדלקת החריפה לחלוטין ותתפתח במערות הפנים דלקת כרונית. להבדיל מהמצב החריף, הדלקת הכרונית מלווה בהפרשה מעטה ואינה מלווה בחום. הכי חשוב: בדרך כלל, סינוסיטיס כרונית אינה סיבה לכאב ראש ואין צורך לטפל בה באנטיביוטיקה.

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון