תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן ענייניםאינדקס המצבים הרפואיים


כ-80% מבני 70 ומעלה סובלים מקרעים בגידי הכתף. טכנולוגיה ישראלית חדשה מציעה פתרון עולמי של החדרת בלון נספג לאזור שמעל לקרע בגידים ובכך להוריד את החיכוך בין העצמות ולהפחית את רמת הכאב.

שכיחות הקרעים בגידי הכתף, (השרוול המסובב- Rotator cuff) גבוהה מאד בקרב בני 70 ומעלה ועלולה להגיע לכ- 80%. טווח החומרה של הקרעים הינו רחב, החל משלב ה"צביטה", דרך קרע חלקי ועד לקרע מלא . גידים אלו, המחברים בין השרירים לעצם הזרוע, אחראים על תנועת הכתף ומאפשרים תנועה רב כיוונית של הכתף.

כשהגיד נקרע מסיבות שונות כמו: שחיקה, ירידה באספקת הדם, חבלה וכו' החולה עלול לסבול מכאב, הגבלה בתנועת הכתף וירידה בכח. הכאב הזה עלול להיות קשה, עד כדי הפרעה בשינה ובתפקוד היום יומי. בחלק מהמקרים נזקקים הסובלים מבעיה זו אף למשככי כאבים בצורת סמים.

השלב הראשון בטיפול בבעיה הינו אבחון החולה על ידי מומחה כתף. האבחון יכלול תחקור לגבי תלונות החולה, בדיקה גופנית ובדיקות הדמיה כגון צילומי רנטגן, אולטרה סאונד, MRI ו/או CT. יש להדגיש כי נודעת חשיבות רבה בבדיקות האבחון, לגודל הקרע וסוגו.

הטיפול השמרני בקרעים של הגיד הינו טיפול תרופתי ופיזיותרפיה. במידה וטיפול זה נכשל, יש לשקול טיפול ניתוחי. האלטרנטיבה הניתוחית היחידה שהייתה קיימת, עד לפני שנה, כללה ניתוח החלפת מפרק הכתף במשתל מיוחד, אך היא לא התאימה לחולים רבים שסובלים מסימפטומים כמו: כאבים עזים כתוצאה מקרע של גידי השרוול המסובב שאינו בר תיקון, מצב בריאותי ירוד שאינו מאפשר ניתוח נרחב. כמו כן יש חולים שאין להם עניין לעבור את השיקום הארוך בין מספר שבועות המצפה להם כתוצאה מהניתוח.


טכנולוגיה חדשה לטיפול בקרעים בגיד הכתף

לאחרונה, הוכנסה לשימוש טכנולוגיה ישראלית חדשה המאפשרת החדרת בלון נספג לאזור שמעל לקרע של הגידים ולהוריד למעשה את החיכוך בין העצמות, להביא לשיפור תפקוד השרירים שאינם פגועים ולהפחתה משמעותית של הכאב.

החדרת הבלון מתבצעת באמצעות ארטרוסקופיה שמבוצעת בהרדמה כללית או אזורית (NERVE BLOCK). את הבלון מחדירים בעודו מגולגל לחלל התת אקרומילי, דרך חתך של כ- 5 מ"מ ובאמצעות סיב אופטי, כשהמנתח בוחן במקביל את הקרע ואת הממצאים הפתולוגיים הנוספים. לאחר ניקיון קצר של שאריות הדלקת מחדירים את הבלון דרך חתך נוסף של כ -5-10 מ"מ לאזור שבו אמורים הגידים להיות ומייד אחר כך מנפחים אותו בעזרת סליין כך שיפריד בין ראש ההומרוס לאקרומין וימנע את החיכוך בניהם. משך הפעולה הינו קצר ועומד על כ-20 דקות בלבד, והמנותח משוחרר לביתו תוך 6 שעות בלבד לאחר הניתוח.

המטופל יוכל להפעיל את הכתף, בהתאם למגבלת הכאב  שלו, מייד לאחר הניתוח כשכבר בפרק זמן קצר יחסית מסיום הניתוח, הוא צפוי להרגיש הקלה בכאבים. החולה ימשיך בתהליך השיקום לטובת חיזוק השרירים התומכים של הכתף ובשיפור טווחי התנועה של הגפה.

הטכנולוגיה פותחה על ידי חברה ישראלית "אורתו –ספייס", ביוזמתם של ד"ר אסף דקל וד"ר אליהו אדר. 
החברה ביצעה עד היום למעלה מ- 60 ניתוחים בארץ ובעולם, ולאחרונה אף קיבלה  אישור  אירופאי לשיווק המוצר, זאת לאחר שקיימה ניסוי קליני במסגרתו הודגם שיפור בקרב 80% מהחולים, לאחר 18 חודשי מעקב בממוצע. חשוב להדגיש כי לא היו תופעות לוואי מהשימוש בבלון ופרופיל הבטיחות שלו הינו גבוה ביותר.


רופאי יחידת הכתף במרכז הרפואי תל-אביב, ביצעו עד כה כ-15-20 ניתוחים בטכנולוגיה זו, עם תוצאות מבטיחות. 

תפריט ניווט תחתון