תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

כירורגיית חזה

​במרכז הרפואי איכילוב במסגרת מחלקה לכירורגית חזה הוקם שרות חדש וייחודי לערכה וטיפול כירורגי בעיוותים מולדים ונרכשים של דופן בית החזה. 

רקע:

עיוותים מולדים של דופן בית החזה מופיעים בשיעור של 1 מתוך 1000 ילדים. שתי ההפרעות השכיחות הינן Pectus Excavatum (שקע בקדמת החזה או "חזה סנדלרים") ו- Pectus Carinatum (בלט של החזה הקדמי או "חזה יונה"). ההפרעות נגרמות בגלל ההתפתחות לא תקינה של הצלעות, עצם הסטרנום והסחוסים שמחברים ביניהם. 

כיצד מתגלים עיוותים מולדים של דופן בית החזה? 

עיוותים קלים לרוב מתגלים רק כאשר הילדים מופנים להתייעצות ע"י האורתופד בגלל העקמת (Scoliosis). בהיעדר טיפול הילדים עלולים לחוות קוצר נשימה, סבילות ירודה למאמצים וכאבים בחזה. שכיח שהפנייה לרופא תהיה רק בגיל ההתבגרות, בגלל שצמיחת העצמות מואצת בגיל הזה (גל ההתבגרות), שיכולה לגרום למגבלות בריאותיות וכן לבעיות הקשורות לדימוי הגוף והימנעות חברתית. 

תלונות ותסמינים

ברוב המקרים המטופלים עם עיוותים מולדים של דופן החזה כלל לא סובלים מתלונות גופניות, אלה מביעות אסטטיות בלבד, בעיקר בגיל ההתבגרות ובגילאים 20-30. בחלק מהמקרים המטופלים יכולים להרגיש כאבים בחזה או קשי נשימה בעיקר בזמן מאמצים. 

על המרפאה

המטרה ביצירת מרפאה היא להגביר מודעות למחלות אלה ולספק מגוון האופציות הטיפוליות למטופלים עם עיוותים בדופן בית החזה. בשנים האחרונות חלה מהפכה בטיפול של עיוותים של דופן בית החזה. לרוב אין צורך יותר בניתוח מורכב, פותחו טכניקות שהן זעיר פולשניות המאפשרות למטופלים לעבור את הניתוח בתחלואה נמוכה מאוד.  
המרפאה מוטפלת במגוון עיוותים: עיוותים נרכשים של דופן החזה קורים לרוב אחרי חבלות קשות של בית החזה עם שברים בצלעות או לאחר ניתוחים הדורשים כריתה של חלק מדופן בית החזה. עיוותים של דופן בית החזה נגרמים גם ע"י גידולים ממאירים של הריאה עם חדירה לדופן בית החזה או גידולים ראשוניים או שניוניים אחרים של דופן בית החזה.  היום ניתן לשחזר את דופן בית החזה באמצעים שתלים חדשניים. 


פנייה הלמרפאה

  • על המטופל להצטייד בחוות דעת אורתופד מטפל. כל חומר רלוונטי נוסף. 
  • את המרפאה מרכז ד"ר שרבל עזאם  – מנתח בית החזה בכיר במרכז הרפואי איכילוב.
  • המרפאה פועלת ביומי ג' - שלישי בין השעות – 6.30-9.00 בבניין מרפאות חוץ קומה ק' אגף ג' במרכז 

פרטי היחידה

פקס: 03-6973235
בניין סוראסקי
אגף ג'
קומת קרקע
שעות ביקור: 03-6972021

תפריט ניווט תחתון