תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

כירורגיית חזה

​נפחת הריאות (אמפיזמה ריאתית) היא מחלת ריאות קשה, הנגרמת במרבית המקרים בשל נזקי עישון. במרכז הרפואי איכילוב הוקם שרות לטיפול ניתוחי ע"י הקטנת נפח ריאתי בחולים עם נפחת ריאות קשה בעזרת הרדמה אזורית ללא הרדמה כללית. 

אמפיזמה ריאתית מתבטאת בהרס של רקמת הריאה המתמלאת במעין 'שלפוחיות'  אוויר (Bullae). הבולות הן חללי אוויר בעלי דפנות דקות הפוגעות בתפקוד הריאות, מבחינת יכולתן לחמצן את הדם וכן ביכולתן להוציא ולהכניס אויר לריאות. אצל חלק מהחולים באמפיזמה ריאתית, 'שלפוחיות' האוויר מפוזרות בכל רקמת הריאה וכתוצאה מכך נגרם ניפוח יתר של הריאות. הריאות נפוחות מדי ביחס לחלל הריאה (גדולות ביחס לבית החזה) ואינן יכולות להתרחב כראוי בעת הכנסת אוויר. כתוצאה מכך חולים רבים סובלים מקוצר נשימה במהלך פעילות ולעיתים גם במנוחה. תסמינים אלה פוגעים באופן קשה באיכות חיי החולה ומסכנים אותו.

מהו הטיפול באמפיזמה ריאתית?

טיפול שמרני הכולל:

  • הפסקת עישון
  • טיפול תרופתי להרחבת הסמפונות
  • טיפול משלים בחמצן להקלה על קוצר הנשימה
  • שיקום מערכת הנשימה באמצעות תרגול.

טיפול ניתוחי:

הטיפול הניתוחי נועד להקטין את נפח הריאה בכ- 20%-35% באמצעות כריתת חלק מרקמת הריאה. ניתוח להקטנת נפח הריאה – ( Lung volume reduction surgery, Bullectomy) יכול לשפר את תפקוד הריאות ולהקל על התסמינים הנשימתיים.

הניתוח להקטנת נפח ריאתי מתבצע ע"י כריתה של כ-20%-25% מהרקמה הריאתית הלא מתפקדת. הניתוח מאפשר לחלקים פחות פגועים של הריאה לתפקד טוב יותר. לאחר הניתוח חלקי הריאה הבריאה והשרירי נשימה (שרירים בין צלעיים ושריר הסרעפת) תומכים בנשימה ועובדים יחד בצורה יותר יעילה. הניתוח מאפשר איכות חיים טובה הרבה יותר ומתבצע ע"י צוות הבכיר ביותר של המחלקה לכירורגית חזה במרכז הרפואי איכילוב בשיטה אנדוסקופיה בעזרת מצלמת וידאו ללא פתיחת בית החזה. 


באלו מקרים נשקלת האופציה הניתוחית לטיפול בנפחת ריאות?

ניתוח להפחתת נפח הריאה כרוך בסיכונים רבים, לרבות סיכון לתמותה בשיעור שבין 4%-15%, על כן יש לשקול את האופציה הניתוחית רק לאחר שטיפול השמרני אינו משיג שיפור. 
לעתים הפגיעה ריאתית בחולים הסובלים מנפחת ריאות (חלקם מועמדים להשתלת ריאות) מתרחשת בצורה לא אחידה ברקמת הריאה (אזורים ריאתיים מסוימים נגועים יותר וחלקם נגועים פחות). במקרים כאלה אפשר לבצע ניתוח להסרת החלקים הפגועים בעזרת ניתוח של הקטנת נפח ריאתי בגישה אנדוסקופית תחת ההרדמה כללית או בהרדמה מקומית/אזורית ע"י קיפול (פליקציה) של חלקי הריאה לא מתפקדים.


שיטות ניתוחיות קיימות להקטנת נפח הריאה:

במשך שנים הניתוח של הקטנת נפח ריאתי נעשה בגישה פולשנית (פתיחת עצם בית החזה), אולם בעשור האחרון מבצעים את הניתוח בגישה זעיר פולשנית – טוראקוסקופית ע"י מספר חתכים זעירים בלבד בבית החזה בסיוע מצלמת וידאו. הניתוח מסוג זה מאפשר למטופלים לצלוח את הניתוח עם פחות סיבוכים ופחות כאבים לאחר הניתוח תוך כדי התאוששות הרבה יותר מהירה. 
הניתוח של קיפול (פליקציה) של הריאה מהווה עלית מדרגה בגישה זעיר פולשנית תוך כדי שימוש של טכנולוגית ניתוחי ריאה זעיר פולשניים תחת הרדמה מקומית/אזורית ללא שימוש בצינור הנשמה (טובוס). 

טורקוסקופיה - שיטה ניתוחית 'סגורה' באמצעות מצלמה זעירה ומכשור ניתוחי המוכנסים בין הצלעות, דרך 3 עד 5 חתכים קטנים, באורך של כסנטימטר וחצי כל אחד.

טורקוטומיה – שיטה ניתוחית 'פתוחה' הכוללת פתיחת בית החזה לאורכו. בניתוח מסוג זה

מבצעים חיתוך של עצם החזה (הסטרנום),לאורכה - סטרנוטומיה אמצעית.


מה ניתן לצפות מתוצאות הניתוח?

על פי רוב, השיפור בתפקוד הריאות, משפר את היכולת התפקודית הכללית ואת איכות החיים, אולם התוצאות משתנות מחולה אחד לשני. זמן האשפוז הממוצע לאחר  הניתוח הוא בין 7 ל- 14 יום.
שיקום ריאות במטרה לשפר את היכולת האירובית לפני הניתוח, עשוי להפחית סיבוכים ניתוחיים ולקצר את משך האשפוז. חשוב להתמיד בשיקום הריאות גם לאחר הניתוח. הסיבוך השכיח יותר הוא דלף אוויר, אשר ברוב המקרים חולף ללא ניתוח חוזר. בחלק מהחולים, לעיתים נדרשת לאחר הניתוח הנשמה מלאכותית, לתקופה משתנה בין חולה לחולה.

במה למטופל להצטייד? 

1. חוות דעת של רופא ריאות מטפל. 
2. כל חומר רפואי רלוונטי אחר: למשל, CT של בית החזה, תפקודי נשימה, מכתבי סיכום מאשפוזים קודמים, רשימת תרופות עם חוות דעת רופא משפחה/רופא ריאות ו/או משמכים אחרים.  
3. כל מטופל שיופנה למרפאה יעבור בדיקה ראשונית לתפקוד פיזי, ימלא שאלות בסיסי לגבי תפקוד יום-יומי ובהתאם לצורך יתואמו ייעוציים נוספים, כמו דיאטנים, פיזיותרפיה, עובדות סוציאליות ו/או אחר. 

כיצד ניתן לפנות למרפאה? 

את המרפאה מרכזת ד"ר מרינה קולודי– מנתחת בית החזה במרכז הרפואי איכילוב. 
המרפאה פועלת בימי ד' - רביעי בין בשעות – 10.00-12.00 בבניין סוראסקי, קומה 1, אגף ג', מכון ריאות, במרכז הרפואי תל אביב - איכילוב. 


פרטי היחידה

03-6972021
פקס: 03-6973235
בניין סוראסקי
אגף ג'
קומה 1

תפריט ניווט תחתון