תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

וידאו

על פגיעות ברצועה הצולבת
מפרק ירך | ערוץ 10
ניתוחים אורתופדיים
ד"ר ראט בהרצאה על ניתוחים בגישה זעיר פולשנית
אורתופדיה - חטיבה; מרפאות אורתופדיה

היחידה לאורתופדיה זעיר-פולשנית עוסקת בטיפולים זעיר פולשניים (ארתרוסקופיים), של מפרק הירך בעיקר. מזה למעלה מעשור, קיימת מגמה לפיתוח שיטות ניתוחיות המתאפיינות בפולשנות מזערית, המנעות מפגיעה בשלמות המבנים האנטומיים בסביבת הניתוח והחלמה מהירה.
ארתרוסקופיה הינה פעולה ניתוחית "דרך חור המנעול": על-פי רוב, 2 או 3 חתכים זעירים בקוטר 5 מ"מ בעור, הם כל אשר דרוש על מנת לבצע את הניתוח. 

כך נמנעים מפצעים גדולים וצלקות. ניתן לבצע את הניתוח באופן אמבולטורי (להתאשפז לעבור ניתוח ולהשתחרר באותו היום). המפרק נבדק על-ידי טלסקופ קטן, המחובר למצלמת טלוויזיה. הטלסקופ והמצלמה ידועים כארתרוסקופ. אמצעי זה, מאפשר למנתח לראות את האזור בו הוא עובד על גבי מסך טלוויזיה. דרך פתחים קטנים נוספים, המנתח יכול להחדיר מכשירי ניתוח דקיקים, המסייעים לביצוע פעולה ניתוחית מורכבת בחלל המפרק או בסמוך לו.  
ניתוח ארתרוסקופיה מתאפיין במיעוט סיבוכים בהשוואה לניתוח פתוח. ניתן, למעשה, לבצע ניתוח ארתרוסקופיה כמעט בכל מפרק בגוף, כאשר המפרקים השכיחים ביותר בהם שיטה ניתוחית זו הינם: כתף, מרפק, שורש כף יד, מפרק הירך, ברך וקרסול.

ארתרוסקופיה של מפרק הירך

ארתרוסקופיה של מפרק הירך מאפשרת גישה ניתוחית בעלת פולשנות מזערית למפרק העמוק ביותר שבין חמשת המפרקים הגדולים. עד לפני מספר שנים לא רב, נחשב מפרק זה כלא נגיש לשיטת הניתוח הארטרוסקופית בגלל עומקו, מבנהו המורכב ועובי הקופסית שעוטפת אותו. שיפור שיטת המשיכה המגדילה את חלל המפרק, פיתוח והבנת האנטומיה של נתיבי הגישה הארתרוסקופיים, לצד מכשור ייעודי, מאפשרים ביצוע ארטרוסקופיה של מפרק הירך באופן בטוח ובמסגרת אשפוז יום.


פעילות היחידה

היחידה לכירורגיה זעיר פולשנית מטפלת בחולים מרחבי הארץ, כיוון שרק למספר מצומצם של מרכזים רפואיים יש ניסיון בביצוע פעולות אלו. בנוסף לכירורגיה זעיר פולשנית של מפרק הירך, פועלת היחידה בשיתוף פעולה יחד עם יחידות נוספות בחטיבה האורתופדית: יחידת כתף, יחידת ספורט, ויחידת כף הרגל והקרסול.

פרטי היחידה

03-6973515 - לקביעת מועד ניתוח (אתי)
פקס: 03-6974546
בניין סוראסקי
אגף ג'
קומת קרקע

תפריט ניווט תחתון