תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

עיניים - מערך; מרפאות עיניים

המרפאה לאלקטרופיזיולגיה של הראיה הפועלת במסגרת מרפאות עיניים של המרכז הרפואי ת"א, מציעה מגוון בדיקות אלקטרופיזיולוגיות לצורך הערכת תפקוד כל מרכיבי מערכת הראיה – החל מהרשתית, מסלולי הראיה ועד לקליפת המוח הראייתית. הבדיקות מתבצעות באמצעות מערכות מדידה חדשניות, מהמתקדמות ביותר מסוגן בעולם כיום, המיוצרות ע"י חברת Diagnosys.


במסגרת המרפאה נבדקים מטופלים עם חשד למחלות תורשתיות של מערכת הראיה, ליקויים שונים בעצב הראיה, וכן מטופלים המתלוננים על ירידה בראיה, אשר לא נמצא לה הסבר בבדיקת העין. כמו כן נבדקים מטופלים הסובלים מחבלה עינית, חשד לרעילות תרופתית וכאלו המועמדים לניתוח עיני לצורך הערכת פוטנציאל ניתוחי.
מערכת הראייה של האדם בנויה כך שגירוי ראייתי הנקלט ברשתית מומר לאות חשמלי, העובר באמצעות עצבי הראייה למוח, שם מתבצע תהליך עיבוד התמונה. הבדיקות הנערכות במסגרת המרפאה מבוססות על מדידות חשמליות בעין עצמה ובמוח, על מנת להעריך קיומו של ליקוי כלשהו בתפקוד מערכת הראיה ומיקום הליקוי. יתרון נוסף של המדידה האלקטרופיזיולוגית הינו באובייקטיביות שלה, מאחר והיא אינה תלויה בדיווח המטופל (להבדיל מבדיקות של חדות ראייה ושדה ראייה).


שירותי המרפאה

אלקטרורטינוגרם - ERG: רישום חשמלי של התגובה החשמלית ברשתית. מתבצע באמצעות אלקטרודת קרנית המונחת על העין (מעין עדשת מגע).

  1. Full field ERG- משמש להערכה כללית של תפקוד הרשתית כולה, בתגובה לגירוי של הבזקי אור בתנאי אור ובחושך. הבדיקה משמשת בעיקר לאבחון מחלות תורשתיות הגורמות לניוון רשתית (למשל רטיניטיס פיגמנטוזה), ראיית לילה לקויה, הערכת תפקוד הרשתית לפני ניתוחי רשתית מורכבים ועוד. משך הבדיקה כשעה, כרוכה הרחבת אישונים.
  2. Multifocal ERG - גירויי אור מהבהבים בקצב גבוה, המפוזרים על פני שדה הראייה, משמשים למדידה חשמלית של תפקוד הרשתית המרכזית. כך ניתן למפות חשמלית את הרשתית, ולמקם פגמים מקומיים ברשתית הגורמים לירידה בראייה, כגון פגיעה ממוקדת מקולרית (האופיינית לניוון מקולרי מולד או לניוון מקולרי תלוי גיל), פגיעה בשדה הראיה במקרים של גלאוקומה וכן פגיעות הנגרמות מנזקי שימוש ממושך בתרופות מסוימות. 
פוטנציאל מעורר מוחי VEP : הבדיקה מתבצעת באמצעות אלקטרודות המוצמדות לקרקפת באזור הקורטקס הראייתי ומשמשת להערכת איכות המידע הזורם מהעיניים למוח.
  1. Flash VEP - שימוש בהבזקי אור, לצורך הערכה כללית של הולכת המידע מהעין למח.
  2. Pattern VEP - נעשה שימוש בגירוי צורני הדומה ללוח שחמט, המורכב ממשבצות שחור/לבן המתחלפות ביניהן ומשתנות בגודלן, לצורך הערכת חדות ראיה ותפקוד מקולרי.
בדיקת אלקטרופיזיולוגיה של הראיה


אלקטרואוקולוגרם (eog) – בדיקה הנועדה לבדוק את תפקוד שכבת הפיגמנט אפיתל, הרשתית והאינטראקציה בינהן (למשל בחשד למחלת Best). הנבדק עוקב אחר נקודת אור המשנה את מיקומה. משך הבדיקה כ- 45 דקות. 

 Color vision - לצורך אבחון ליקויים שונים בראיית צבעים (מולדים או נרכשים).
בעתיד הקרוב תתווסף בדיקת Multifocal VEP.

יועץ בכיר: פרופ' אדו פרלמן

פרטי היחידה

03-6974864
03-6973262
פקס: 03-6974361; 03-6974011
בניין סוראסקי
אגף ח'
קומה 1
שעות קבלת קהל: ימי ב', ד', בשעות: 8:00-15:00

תפריט ניווט תחתון