תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

רוצה לדעת עוד?

שם מלא {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.required}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.textBoxChars}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.inputToShort}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.ContactNameTooLong}}

{{500 - ClubFormCtrlAlias.MailContactUS.Description.length}} תוים נשארו מתוך 500

קצת על סיבת הפניה {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.required}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.FreeText}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.inputToShort}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.DescriptionTooLong}}

{{ClubFormCtrlAlias.ServiceMsgResponse}}

וידאו

חשוב לדעת! קביעת תור אבחון במרפאה

שימו לב - פנייה לקביעת תור רק לאחר קבלת הפנייה מרופא עיניים מומחה למרפאת עין יבשה באיכילוב! את ההפנייה יש לשלוח לדואר אלקטרוני eyes@tlvmc.gov.il
לשליחת ההפניה בדוא"ל לחצו כאן
עיניים - מערך; מרפאות עיניים

​המרכז לעין יבשה במערך העיניים באיכילוב הינו מהמתקדמים בתחום זה בארץ ובעולם ומציע שיטות אבחון חדשניות כולל הערכה של תפקוד בלוטות הדמעות, בלוטות המובומיאן בעפעפיים, איכות הדמעות, מרקרים דלקתיים ועוד,
כמו כן במרכז מוצעים מגוון טיפולים מתקדמים וחדשניים לטיפול ביובש עיני בדרגות השונות וכולל טיפול בפרצי אור עוצמתיים: Intense pulsation of light (IPL), טיפול בחימום מבוקר של העפעפיים, נקיון שולי העפעף וחשיפה של הבלוטות, טיפות בסרום אוטולוגי, ממברנות שליה ועוד.
המרכז בניהולו של ד"ר אייל כהן, אשר צבר ניסיון רב בטיפול בעין יבשה במהלך התמחות העל בטורונטו קנדה. 


מתי ואיך פונים למרכז לעין יבשה? על תהליך הטיפול

שימו לב - פנייה לקביעת תור רק לאחר קבלת הפנייה מרופא עיניים מומחה  למרפאת עין יבשה באיכילוב - את ההפנייה יש לשלוח לדואר אלקטרוני eyes@tlvmc.gov.il

  • במידה ואתם סובלים מתחושת אי נוחות, גרד ו"דביקות" בעיניים שמתעצמת בחשיפה למשבי רוח או בנוכחות מזגן פועל בחדר, או במידה ובבוקר כשאתם קמים או לקראת סוף היום אתם מרגישים תחושת גוף זר בעין, רגישות לאור או טשטוש ראיה, אלו הסימפטומים בהם אנחנו מטפלים במרכז לעין יבשה.
  •  יש לפנות לרופא העיניים בקופת החולים ולבקש הפנייה למרפאת עין יבשה באיכילוב ולהצטייד בהפניה וטופסי התחייבות (טופס 17) לבדיקת רופא ולבדיקת מיפוי קרנית.
    רק לאחר קבלת ההפנייה יש לקבוע תור למרפאה האבחנתית לעין היבשה באמצעות מוקד זימון תורים 03-6974000. 
  • הביקור במרפאה האבחנתית כולל את השירותים:  ייעוץ רופא, בדיקת קרנית ובדיקת אוסומלריות של נוזל הדמעות. במידה ולא יתקבלו טפסי התחייבות מהקופה לשירותים אלו יידרש עבורם תשלום. בדיקת אסומולריות הינה בתשלום של כ-220 ש"ח.
  • במסגרת המרפאה האבחנתית תעברו סדרה של בדיקות אבחנתיות אשר יעזרו לנו להתאים את הטיפול הרפואי באופן מותאם ומדוייק לבעיה ממנה אתם סובלים. 
  • בסיום תהליך האבחון תקבלו הפניה למרפאה הטיפולית, אותה אנו מקיימים בשעות אחר הצהריים במרכז לעין יבשה ושם נבצע את הטיפול המתאים עבורכם.
  • הטיפולים המתקדמים במרכז אינם נכללים בסל הבריאות והמטופל נדרש לשלם עבורם, מחיר הטיפול נע בין 700-950 שקלים כתלות בסוג הטיפול.


מהי תסמונת העין היבשה? 

עין יבשה היא מחלה רב-סיבתית הקשורה לתפקוד לקוי של בלוטות הדמעות, בלוטות המבומיאן בעפעפיים, איכות הדמעות, ומנח העפעפיים. שכבת הדמעות מגנה על פני שטח העין ומזינה אותם. פגיעה בתהליך הדינמי הכולל יצירת דמעות והיעלמותן באמצעות אידוי, ספיגה וניקוז, מביאה לשינוי בהרכב הדמעות וגורמת לירידה ביציבות דוק הדמעות ולהיפראוסמולליות (Hyperosmolality) שלהן. העלייה באוסמולליות נחשבת כגורם המוביל לעין יבשה, לנזק לפני שטח העין ולתסמינים הנלווים.
מכלל הסיבות ליובש- הסיבה השכיחה ביותר, שמופיעה עד 60% מהמקרים היא פגם בתפקוד הפרשת השכבה השומנית מהבלוטות המצויות בשולי העפעפיים ליד הריסים. כתוצאה מכך יש אידוי מוגבר של השכבה המימית של הדמעות. במצב זה פתחי הבלוטות סתומים ע"י פקק של שומן שהצטבר בבלוטה וגורם לתגובה דלקתית מקומית בעפעפיים עם אודם וקשקשת. תלונות כגון תחושת גוף זר בעיניים, צריבה, אודם , טשטוש בראייה, רגישות לאור (Photophobia) ודמעת מהוות את הסיבה השנייה בשכיחותה לפנייה לרופא עיניים 
במחקרים אפידמיולוגיים (Epidemiology) נמצא ששיעור הסובלים מעין יבשה הוא כ 10% מהאוכלוסייה הכוללת וכ 20% מהאוכלוסייה המבוגרת, בדרגות חומרה שונות. 

עין יבשה גורמת לפגיעה באיכות החיים של הסובלים מהתופעה, למתח פסיכולוגי ולירידה ביצרניות ובפעילויות היומיומיות, כתלות בחומרת היובש, בדרגת חומרה גבוהה של עין יבשה, המטופלים מדווחים על ירידה באיכות החיים, באותה רמה של הסובלים מתעוקת חזה יציבה ושל המטופלים בדיאליזה. 
הטיפול הנוכחי בפגם בתפקוד בלוטות אלו הוא טיפול ממושך וכרוני שכולל ניקוי יום-יומי של העפעפיים, קומפרסים חמימים ומסאז' בשילוב עם טיפול אנטיביוטי ו/או סטרואידלי מקומי לעיניים ולעיתים גם עם טיפול אנטי דלקתי סיסטמי בכדורים. ניתן גם לבצע פתיחה מכנית של הבלוטות הסתומות ולהוציא מהן את השומן החוסם. טיפולים אלו מספקים הקלה סימפטומטית חלקית בלבד כי המחלה היא כרונית ולעיתים עמידה לטיפול.


הטיפולים* במרכז לעין יבשה

מהו מכשיר ה-  IPL? 

 מכשיר ה- IPL הינו טיפול חדשני לבלפריטיס )דלקת בשולי העפעפיים( ולפגמים בתפקוד הבלוטות. השיטה משמשת מזה שנים רבות כטיפול למחלות עור שונות ובתחום האסתטיקה.
הטיפול מבוסס על הבזקי אור ממוקדים, אשר מגרים את בלוטת המייבומיאן )זה שמן המקצועי( לייצרדמעות בצורה יעילה יותר כך שלא יתאדו מהר משטח פני העין. ההבזקים מפחיתים את הדלקת בבלוטה ואת גדילת החיידקים העוריים וטפיל הדמודקס, וגם מחממים את העפעפיים ובכך מאפשרים להסיר את
השומנים החוסמים את בלוטות המייבומיאן.
האור של מכשיר ה- IPL הוא פוליכרומטי ומורכב ממגוון רחב של אורכי גל הנעים בין 500-1200 nm והמועברים כסדרת הבזקים באופן ממוקד ולא פולשני . הטיפול הוא מהיר, נמשך 15-20 דקות לשתי העיניים, אינו כרוך בהכנות מראש ואינו כואב )אך לעיתים תתכן אי נוחות קלה(. לאחר הטיפול ניתן לחזור לפעילות היומית השגרתית מידית ללא הגבלות.

שלבי הטיפול
השלב הראשון של הטיפול הוא ניקוי העור שסביב העין מאיפור ומלכלוך ולאחר מכן המטופל מרכיב מגני עיניים על העפעפיים. בשלב השני מורחים על עור הלחי סביב מגן העיניים ג’ל שקוף
וממקמים עליו את המכשיר, שמשדר סדרה של הבזקי אור לאזור הסובב את העין.  בתום ההליך, לאחר ההורדה של מגני העיניים, הרופא לוחץ על בלוטות המייבומיאן שבעפעפיים כדי להסיר את השומנים שחוסמים אותן ולהגביר את הפרשת השכבה השומנית.
במרבית המקרים מורגשת הקלה תוך מספר ימים לאחר הטיפול הראשון . השפעת הטיפול היא מצטברת וכדי ליהנות מתוצאות מקסימאליות לפרקי זמן ארוכים, נדרשת סדרת טיפולים. מספר הטיפולים משתנה לפי חומרת המצב, אך בממוצע נדרשים 3-5 טיפולים במרווח זמן של 3-4 שבועות בין הפגישות.
עם התקדמות המפגשים חל שיפור בייצור הדמעות וההשפעה מחזיקה מעמד לחודשים רבים ואפילו לשנים. יתכן ובהמשך יהיה צורך בטיפולים נוספים על מנת לשמור על פעילותן התקינה של בלוטות המייבומיאן .

יעילות ובטיחות הטיפול
במחקרים רבים שפורסמו בספרות המדעית ראו שהטיפול ב- IPL גורם לשיפור משמעותי בסימפטומים ובסימנים של היובש העיני וששביעות הרצון של המטופלים הייתה 88-92% .
הטיפול בטוח ואינו כואב, אבל תיתכן אי נוחות קלה וצריבה. ב- 15% מהמטופלים יתכן אודם עורי בעפעפיים לאחר הטיפול, שחולף תוך זמן קצר. הטיפול אסור בנשים בהריון או מניקות, באנשים עם סרטן עור בעברם או כאלו הנוטלים תרופות פוטוסנסיטיביות (שהן תרופות שבעת השימוש בהן אסור להיחשף
לשמש).

מהו מכשיר ה ACTIVA ?

 מכשיר ה ACTIVA משמש לחימום מבוקר של בלוטות המייבומיאן ועיסוי סימולטני של הבלוטות, החימום גורם להפרשות השומניות אשר חוסמות את הבלוטות להפוך להיות נוזליות יותר ובעזרת המאסג' האקטיבי על גבי העפעפיים השומן יכול לצאת החוצה דרך פתחי הבלוטות באופן קל וללא כאבים. 
שלבי הטיפול - השלב הראשון של הטיפול הוא ניקוי העור שסביב העין מאיפור ומלכלוך, לאחר מכן מסיכה בצורת משקפיים גדולות מורכבות על גבי העיניים, בתחילת הטיפול המכשיר מתחיל בתהליך של לחימום ומגיע לטמפרטורה מבוקרת של 40 מעלות, לאחר חימום של הבלוטות שאורך כ 5 דקות, הטיפול עובר לשלב השני בו מתחיל רטט מבוקר בעוצמות משתנות היוצר לחץ עדין על גבי העפעפיים ומאפשר סחיטה של הבלוטות. 
הטיפול כולו אורך 15 דקות, ובתום ההליך, לאחר ההורדה של המכשיר, הרופא לוחץ על בלוטות המייבומיאן שבעפעפיים כדי להשלים באופן מלא את הסרת השומנים שחוסמים את הבלוטות ולהגביר את הפרשת השכבה השומנית.
במרבית המקרים מורגשת הקלה תוך מספר ימים לאחר הטיפול הראשון. השפעת הטיפול היא מצטברת וכדי ליהנות מתוצאות מקסימאליות לפרקי זמן ארוכים, נדרשת סדרת טיפולים. מספר הטיפולים משתנה לפי חומרת המצב, אך בממוצע נדרשים 3 טיפולים במרווח של שבועיים. 
יתכן ובהמשך יהיה צורך בטיפולים נוספים על מנת לשמור על פעילותן התקינה של בלוטות המייבומיאן .

מה מכשיר ה NULIDS?

מכשיר ה Nulids משמש לטיפול במצבים של בלפריטיס חיצונית לרוב בנוכחותו של טפיל בשם דמודקס (Demodex) כמו כן לטיפול בעין יבשה על רקע תפקוד לקוי של בלוטות המייבומיאן בעפעפיים. 
מיהו הדמודקס
 הדמודקס הינו יצור מזערי ששמו מגיע מהשפה היוונית ומשמעותו – תולעת שמנה, זהו פרוק רגליים שיש לו קרבה משפחתית לעכבישים ולקרציות. יש לו שמונה רגליים קצרות וגוף מוארך. 
לדמודקס זנים רבים, דמודקס פוליקולורום (Folliculorum Demodex) הינו הסוג שמתגורר בזקיקי השיער, במקרה שלנו אלו הן הריסים ובנקבוביות בלוטות המייבומיאן, הטפיל ניזון מהשומן המיוצר בבלוטות ומתאים מתים ולרוב איננו מזיק אך עלול ליצור גירוי כרוני המתבטא באודם, אי נוחות בעיניים, גרד, הפרשה וסימנים נוספים הקשורים לעין יבשה. במחקרים נמצא כי מטופלים הסובלים ממחלת עור הנקראת רוזציאה (Rosacea) המתאפיינת באודם ובכלי דם לא תקינים באזור הלחיים, האף והמצח נוכחות הטפיל גבוהה יותר פי 10-20 ביחס לאוכלוסייה הבריאה ועל כן יש כאלה אשר ייחסו את נוכחות הטפיל למחלה זו. 

שלבי הטיפול
 השלב הראשון של הטיפול הוא ניקוי העור שסביב העין מאיפור ומלכלוך, לאחר מכן מבצעים ניקוי של גבול העפעף והריסים עם תכשירי קצפי המכיל את שמן עץ התה הידוע כטיפול אפקטיבי כנגד טפיל הדמודקס, בשלב הבא מבצעים קרצוף של גבול העפעף והריסים בעזרת מברשת הסיליקון של מכשיר ה Nulids, המברשת הינה רכה ובעלת ראש סיליקון מתחלף לשימוש חד פעמי, הטיפול נמשך כדקה ובסיימו הרופא לוחץ על בלוטות המייבומיאן שבעפעפיים כדי להשלים באופן מלא את הסרת השומנים שחוסמים את הבלוטות ולהגביר את הפרשת השכבה השומנית.
פרטי היחידה

03-6974000 - זימון תורים
דוא"ל:
בניין סוראסקי
אגף ח'
קומה 1

ד"ר כהן על עין יבשה במרפאות מומחים ב"וואלה"

תפריט ניווט תחתון