תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

הרדמה, כאב וטיפול נמרץ - מערך

בנוסף לפעילות כרופאים מרדימים בחדר ניתוח במהלך ניתוחים, הרופאים המרדימים שותפים לטיפול באתרים רבים ברחבי בית החולים, בהם נדרשת מיומנותם כרופאים מרדימים או כצוות החייאה.

שירותי הסדציה-טשטוש ניתנים על מנת להקל על חרדה או אי נוחות של המטופל, ילד או מבוגר, ועל-מנת שניתן יהיה להשלים את הבדיקה או הטיפול בצורה בטוחה ויעילה. השירות מוענק על ידי מרדימים בכירים המיומנים במתן שירותי הרדמה כללית וטשטוש מחוץ לחדר ניתוח.

 

מה כולל השירות?

  • שירות סדציה – טשטוש והרדמה מבוגרים מרדימים בכירים מסייעים בביצוע בדיקות אבחנתיות וטיפוליות במכוני ההדמיה במטופלים הזקוקים לטשטוש עקב חרדה או חוסר יכולת לשתף פעולה. בבדיקות אנדוסקופיה וברונכוסקופיה (במכון הגסטראונטרולוגי ובמכון הריאות), במכון הלב – בביצוע אקו לב תוך וישטי ובמחלקה הפסיכיאטרית בטיפולי ECT. שירותי הסדציה ניתנים גם במחלקות האשפוז לדוגמא להקל על חולים עם כוויות העוברים טיפולים מכאיבים כהחלפת תחבושות.
  • שירות החלומות טשטוש והרדמה בילדים
  • טיפולי שיניים בהרדמה או טשטוש במרפאת השיניים אנשים רבים חווים חרדה רבה לפני ובמהלך טיפול שיניים . סדציה או הרדמה מלאה מאפשרת להתמודד עם חרדה זו ומאפשרת לרופא המנתח להשלים את הטיפול. הרדמה או סדציה ניתנת לילדים, מבוגרים או מטופלים עם צרכים מיוחדים או במקרים בהם הטיפול ממושך או נרחב מאוד.

בנוסף, במוסדנו הרופא המרדים, כחלק מצוות טיפול נמרץ, הינו עמוד התווך של צוות החייאה. הרופא המרדים נקרא לחדר המיון לסייע בניהול ובטיפול בפצועים עם פגיעות רב-מערכתיות ובחולים עם זיהומים קשים. גם במקרה של הידרדרות מצבו של חולה המאושפז במחלקות האשפוז השונות, נקרא הרופא המרדים לעזרה בייצוב חולים קשים ולסיוע במאמצי החייאה.

 

מהי סדציה? (טשטוש)

סדציה-טשטוש היא מצב ביניים בין ערות להרדמה כללית. מטרת הטשטוש היא למזער חרדה ואי נעימות העלולות להתלוות לפעולות רפואיות קטנות, הגורמות אי נוחות או כאב, או המצריכות שכיבה ממושכת ללא תזוזה.
בזמן הטשטוש, קיימת תחושת רגיעה דמויית שינה; למטופל אין זיכרון ממהלך הטיפול או תחושת כאב ואי נוחות.
תרופות הרדמה ניתנות בשתייה או דרך הוריד, ובמקרים מסוימים בשאיפה דרך מסכה - לפי שיקול דעתו של הרופא המרדים. במהלך כל הפעולה, המטופל מנוטר (לחץ דם, דופק, וסטורציה) ומקבל העשרת חמצן לנשימתו. בסיום הפעולה, מפסיק הרופא המרדים את מתן התרופה והמטופל מתעורר תוך מספר דקות ספורות. תופעות לוואי אפשריות הם בחילה, הקאה וישנוניות.


הנחיות לקראת בדיקה בטשטוש

  • על המטופל לבוא לבדיקה בצום כפי שהונחה: 6 שעות צום ממזון קל; עד שעתיים לפני הבדיקה ניתן ללגום מים בכמות קטנה.
  • יש להביא מסמכים הכוללים: מכתב סיכום מהרופא המטפל, כולל תרופות קבועות ולעיתים בדיקות דם; צילום חזה ואק"ג בהתאם לגיל המטופל, כפי שהונחה ע"י צוות המכון המזמין. 
  • לפני הבדיקה, יקבל המטופל הסבר מקיף על התהליך ויחתום על הסכמה להרדמה.
  • לאחר הפעולה, על המטופל להישאר בהשגחה של כשעתיים עד לחזרה לתפקוד מלא.
  • המטופל משוחרר בליווי מבוגר אחראי ומונחה שלא לנהוג ביום הבדיקה. 

תפריט ניווט תחתון