תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

מרפאה לבריאות הנפש מבוגרים; פסיכיאטריה - מערך

היחידה לנוירומודולציה מציעה טיפולים מתקדמים מבוססים טכנולוגיות שמיועדים להפעיל אזורים במוח (בין אם באמצעות זרם חשמלי או שדה מגנטי) לצורך שיפור של סימפטומים אשר אינם מגיבים באורח מיטבי לטיפול תרופתי. הזרם החשמלי יכול להינתן דרך אלקטרודות המונחות על הקרקפת (ECT, נזעי חשמל) או הפעלת שדות מגנטיים (TMS, גרייה מגנטית), ואף ישירות דרך אלקטרודות המושתלות במוח (DBS, גרייה מוחית עמוקה) או בעצב הואגוס (VNS, גרייה של העצב התועה). 

כיום פועלות ביחידה מרפאות לטיפול בנזעי חשמל (ECT), לגרייה מוחית עמוקה (DBS), ולגרייה באמצעות קוצב וגאלי (VNS). בהמשך יופעלו במסגרת היחידה גם מרפאות לגרייה מגנטית (TMS) ולטיפול באסקטמין, תכשיר רפואי הניתן בשאיפה לתוך חלל האף לטיפול בדיכאון עמיד


מרפאה לטיפול בנזעי חשמל (ECT)

נזעי חשמל (ECT) משמשים לטיפול בהפרעות פסיכיאטריות שאינן מגיבות באורח מיטבי לטיפול תרופתי; מודבר בהתערבות הנוירומודולטורית ותיקה ונפוצה ביותר, בטוחה לשימוש ועם עשרות שנות ניסיון; הטיפול בנזעי חשמל הוכח כיעיל ובטוח במצבים נפשיים דוגמת דיכאון, דיכאון פסיכוטי, דיכאון עם אובדנות פעילה, מצבים של קטטוניה, מצבים פסיכוטיים ממושכים ועוד. הטיפול נעשה בהרדמה כללית לטווח קצר (עד כמה דקות), לרוב ללא צורך באשפוז, וזאת לאחר הערכה מלאה של מצבו הנפשי, הגופני והנוירולוגי של המטופל. הטיפול נערך בדרך-כלל כסדרה, בתדירות של פעמיים בשבוע כאשר סדרת הטיפולים המומלצת כוללת 20-12 טיפולים. לטיפול בנזעי חשמל ישנם מספר יתרונות: יעילות, מהירות התגובה, ומיעוט תופעות לוואי.

המערך הפסיכיאטרי באיכילוב הוא בין מובילי תחום ה-ECT  בארץ, ומעורב בכתיבת ההנחיות הארציות לטיפול מיטבי בנזעי חשמל. באיכילוב נעשה שימוש במכשור המתקדם ביותר בתחום, בשילוב הפרוטוקולים המתקדמים ביותר – על-מנת להבטיח מקסימום יעילות, במינימום תופעות לוואי.

המרפאה נותנת מענה למטופלים של מחלקות האשפוז וטיפול יום, וכן למטופלים אמבולטוריים. יש צורך בהפניה של רופא מטפל ובהתחייבות לתשלום מתאימה (טופס 17). 


מרפאה לגרייה מוחית עמוקה (DBS) ולגרייה וגאלית (VNS)


המרפאה לגרייה חשמלית עמוקה הוקמה ע"י ד"ר רננה איתן, מנהלת המערך, מייסדת התחום של DBS בחולים פסיכיאטרים בארץ.  
המרפאה מקבלת פניות של חולים הסובלים מהפרעה טורדנית-כפייתית (OCD) אשר לא הגיבו לטיפולים קודמים ואשר מועמדים לעבור ניתוח השתלת קוצב מוחי (DBS) באיכילוב ביחידה לנוירוכירורגיה תיפקודית ולהמשיך במעקב קליני במרפאה. 

בנוסף, המרפאה מקבלת פניות של חולים הסובלים מדכאון עמיד אשר הגיבו בעבר לטיפול בנזעי חשמל (ECT) ואשר מועמדים לעבור ניתוח השתלת קוצב וגאלי (VNS) באיכילוב ביחידה לנוירוכירורגיה תיפקודית ולהמשיך במעקב קליני במרפאה. 
כמו כן, במרפאה ובמעבדה לנוירופסיכיאטריה מתבצע מחקר ראשוני בעולם לטיפולי בחולים הסובלים מסימפטומים שליליים של סכיזופרניה באמצעות קוצב מוחי (DBS). 

פנייה למרפאה

  • יש צורך בהפניה של רופא מטפל למנהלת המרפאה, ד"ר רננה איתן
  • לאחר סינון ראשוני של מסמכי הפנייה, יזומנו הפונים המתאימים לפגישת ייעוץ.
  • במידה והפונים ימצאו מתאימים לאחר פגישת הייעוץ, הם יחלו בתהליך בירור רפואי כללי, נוירוכירורגי, ונוירופסיכולוגי.   
תפריט ניווט תחתון