תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

רוצה לדעת עוד?

שם מלא {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.required}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.textBoxChars}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.inputToShort}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.ContactNameTooLong}}

{{500 - ClubFormCtrlAlias.MailContactUS.Description.length}} תוים נשארו מתוך 500

קצת על סיבת הפניה {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.required}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.FreeText}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.inputToShort}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.DescriptionTooLong}}

{{ClubFormCtrlAlias.ServiceMsgResponse}}
פסיכיאטריה - מערך

מחלקת טיפול יום נוירופסיכיאטרית הינה חלק מהמערך הפסיכיאטרי במרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב). 

מנהל המחלקה הינו רופא בעל התמחות כפולה נוירולוגיה-פסיכיאטריה, והצוות ממוקד ומכוון לטיפול בתחום הנוירופסיכיאטריה. צוות המחלקה כולל צוות סיעודי, רופאים, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, מרפאים בעיסוק, בתנועה באומנות. אנו מקבלים מטופלים הסובלים ממגוון הפרעות בתחום הנוירופסיכיאטרי ובכללן:  
 • הפרעות עם ביטוי "גופני" ללא גורם מזוהה (היינו הפרעות מהספקטרום הסומטופורמי על שלל ביטוייהן (רעד, שיתוק, טיקים, הפרעות תחושה וכאב ללא מקור מזוהה). 
 • הפרעות של תחלואה נוירולוגית- פסיכיאטרית משולבת (מטופלים בעלי אבחנה נוירולוגית אשר חלק מהביטוי הנוכחי הינו פסיכיאטרי, לדוגמא חרדה במחלת פרקינסון, דיכאון במחלת אפילפסיה, הפרעות אפקטיביות על רקע מחלה מוחית נוירולוגית וכו').


על הטיפול

משך הטיפול הכולל הינו עד שלושה חודשים. הטיפול במחלקה מתקיים חמישה ימים בשבוע, בין השעות 09:00 ל-14:00 וכולל מודולים של טיפולים קבוצתיים לצד מעקב פסיכיאטרי שבועי, פסיכותרפיה פרטנית, וכן טיפולים פרטניים נוספים (ריפוי בעיסוק, טיפול באומנות, טיפול בתנועה). 

העבודה הטיפולית הינה משולבת, רפואית-רגשית עם דגש על ייצוב, הגברת תפקוד ושיקום. כחלק מהדגש  הנוירופסיכיאטרי ישנה התמקדות בהדדיות שבין תסמינים גופניים לביטויים רגשיים והתנהגותיים. כמו כן אנו נעזרים בכלים פסיכודיאגנוסטיים ונוירופסיכולוגיים לצורך התהליך האבחוני. 

מי מתאים?

מטופלים מתאימים הינם אלה הזקוקים למעקב הדוק מזה שמסגרת מרפאתית יכולה לספק, אך כאלה שרמת תפקודם מספקת, ואין הכרח באשפוז מלא (היינו – half way in). מתאימים מטופלים הזקוקים לאבחון מיטבי (שכן המסגרת והמעקב ההדוק מאפשרים את דיוק האבחון) לצד אלה הזקוקים לאיזון תרופתי ולהכלה. הטיפול דורש את הסכמת המטופלים, ועליהם להיות בעלי מוטיבציה לשינוי, ויכולת להתחייב לשתף פעולה עם כללי המסגרת הבסיסיים - ובראשם הגעה רציפה ובמועד חיסורים מצטברים גוררים שחרור). 

מי איננו מתאים?

 • מטופלים המשתמשים לרעה בסמים ובאלכוהול (אם היה שימוש בעבר, יש צורך בתקופה  נקייה משימוש של שלושה חודשים).
 • אובדנות פעילה וקונקרטית.
 • מצבים פסיכיאטריים סוערים המחייבים אשפוז מלא (דוגמת מצב מאני או פסיכוטי סוער ולא מאורגן). 
 • קושי ניכר בניידות והזדקקות לסיוע רפואי גופני משמעותי. טיפולים רפואיים מיוחדים או בדיקות רפואיות תכופות העלולות לקצר משמעותית את זמן הטיפול במחלקה.
 • מטופלים ללא יכולת או רצון לשתף פעולה עם כללי המסגרת הדורשים הגעה סדירה והשתתפות פעילה. 
 • מטופלים לאחר פחות משלושה חודשים מאשפוז פסיכיאטרי מלא.

תהליך הקבלה למחלקת טיפול יום נוירופסיכיאטרית

 • הפניות מועברות בכתב על ידי גורם טיפולי מתחום בריאות הנפש, נוירולוגים ורופאי משפחה. 
 • אם המטופל במעקב פסיכיאטרי, יש לצרף מכתב מהפסיכיאטר המטפל (גם אם אינו הרופא המפנה לטיפול). המטופל ימשיך בטיפול במסגרת הפסיכיאטרית המפנה עד לקבלתו אלינו ויחזור למעקב באותה המסגרת עם שחרורו. 
 • אם ההפנייה נעשית על ידי גורם טיפולי שאינו מתחום בריאות הנפש (לדוגמא רופא משפחה, נוירולוג וכו') ואין פסיכיאטר מעורב, ניתן לשלוח הפניה ישירות אלינו, אך יתכן שתידרש השלמת פרטים טלפונית. 

לאחר קבלת מכתב הפניה ווידוא ראשוני שהמטופל עומד בתנאי הסף לקבלה למחלקה כמפורט מעלה, ניצור קשר טלפוני עם המטופל לתהליך בירור ראשוני שבסופו, אם יימצא מתאים, יוזמן לקבלה למחלקה. 
לצורך הפניה, יש לשלוח מכתב המפרט ככל הניתן רקע, סיבת פניה ומצב פסיכיאטרי וגופני נוכחי. יש להתייחס  ספציפית לנושא אובדנות ותוקפנות, שימוש בסמים ואלכוהול ושיתוף פעולה. אם יש צורך נא לצרף מסמכים נוספים. 

הקבלה למחלקה דורשת התחייבות טופס 17 לפי קוד טיפול יום פסיכיאטרי מבוגר (L0822) ל – 63 ימי טיפול. ניתן לשלוח את הטופס עם ההפנייה.
את ההפניות יש לשלוח במייל psos-c@tlvmc.gov.il; לכל שאלה נוספת ניתן להתקשר 03-6973485.פרטי היחידה

03-6973485
פקס: 074-7219851
דוא"ל:
בניין השיקום
קומת קרקע

תפריט ניווט תחתון