תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

אפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי גורמת לפגיעה קשה בתפקוד היומיומי של חולי אפילפסיה ומשפחותיהם, ואף עלולה לסכן חיים. בישראל חיים כיום כ-25 אלף חולים עם אפילפסיה העמידה לכל משלב תרופתי והם מהווים כשליש מחולי האפילפסיה במדינה. בחולים אלו יש מקום לשקול התערבות ניתוחית נוירוכירורגית היכולה במקרים רבים להביא להקלה משמעותית ואף להפסקת הפרכוסים.


אחת האפשרויות הניתוחיות הזעיר פולשניות היא על ידי השתלת קוצב על עצב הואגוס בצוואר (VNSVagal Nerve Stimulator). באמצעות גירוי של עצב הואגוס, הקשור למרכזים עצביים בגזע המוח, ניתן להשפיע על הפעילות החשמלית במוח ולהפחית את הסיכון לפרכוסים בחולי אפילפסיה.

הטיפול בקוצב וגאלי לחולים הסובלים מאפילפסיה עמידה קיים מזה כ-20 שנה והשימוש בו עולה בשנים האחרונות. מחקרים עדכניים מראים על שיפור משמעותי באיזון ההתקפים אצל 50-70% מהמושתלים כעבור מספר שנים של טיפול. יתר על כן, הקיצוב הוגאלי עוזר להפחית את עוצמת ההתקפים, ומקצר את תקופת ההתאוששות הפוסט-איקטלית ובכך משפר את איכות החיים של המושתלים.  

מבנה הקוצב

הקוצב מורכב משני חלקים – סוללת הקוצב המושתלת בקדמת בית החזה או בבית השחי, ומחוברת לאלקטרודה המושתלת על עצב הואגוס בצוואר, דרך חתך קטן.  הקוצב מגרה את הסיבים העולים של עצב הואגוס השמאלי ובכך מפעיל את גרעין הואגוס וגרעינים נוספים בגזע המוח (כגון ה- Locus coeruleus) ודרכם משפיע על אזורים נרחבים במוח.

הסיכונים בניתוח ההשתלה נמוכים, ותופעות הלוואי קשורות בד״כ להשפעה הקלה של הגרייה החשמלית על סעיפי הואגוס המעצבבים איברים בצוואר כגון עצב ה- Recuurent laryngeal nerve שעלולה לגרום לתופעות קלות ולרוב חולפות של צרידות או תחושת מלאות או נימול בגרון.

תהליך איטי של העלאת הזרם הטיפולי על פני חודשים, מסייע להפיג את רוב תופעות הלוואי ומאפשר למטופלים הסתגלות קלה יותר לחיים עם הקוצב.

 

כיום מושתלים במרכז הרפואי תל אביב קוצבים וגאלים מהדור החדיש ביותר מדגם VNS SenTiva. קוצב זה מאפשר לראשונה תכנות מותאם אישית למטופל. הקוצב ניתן לתכנות רב- שלבי על ידי הצוות המטפל, לצורך העלאה הדרגתית של עוצמת הגירוי,  ובכך לחסוך את הביקורים התכופים במרפאה – דבר אשר מקל על המטופל ומפחית עומס במרפאה. בנוסף ניתן לשלוט ולהתאים את פעילות הקוצב באופן אישי לכל מטופל בכל שעות היום והלילה. בצורה זו אנו יכולים להגביר את עצמת הגירוי בזמנים בהם המטופל בסיכון גבוה לפרכוס ולשפר את השליטה על ההתקפים האפילפטיים מצד אחד, ומצד שני להקטין את העצמה ולהפחית את תופעות הלוואי של הטיפול בזמנים בהם הגירוי אינו נחוץ.

תכונה נוספת של ה- VNS SenTiva הוא היכולת לנטר שינויים בדופק או בתנוחה, אשר ייתכן כי הם קשורים להתקפים אפילפטיים ובכך לספק לצוות המטפל מדידה אובייקטיבית לגבי התגובה לטיפול והערכה של סיכונים משניים בהתקפים אפילפטיים ובעיקר מוות פתאומי -
(Sudden Unexpected Death in Epilepsy -  SUDEP).

הקוצב החדש מהווה פריצת דרך משמעותית בטיפולים המתקדמים הקיימים כיום לחולי אפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי, והוא מצטרף ומשלים את מגוון הטיפולים הניתוחיים החדשניים לאפילפסיה המוצעים במרכז הרפואי תל אביב, כגון גרייה מוחית עמוקה וניתוחי צריבת מוקד אפילפטי בלייזר.

 


תפריט ניווט תחתון