תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

פרופ' פישמן על הצרת קיבה ללא ניתוח

מהחדשות:

תוכן עניינים

​הצרת קיבה לירידה במשקל - ללא ניתוח


הצרת קיבה לירידה במשקל

העלייה בשכיחות השמנת יתר והתחלואה המטבולית הנלווית הפכו לאתגר עבור מערכת הבריאות. בישראל 25% מהאוכלוסייה הבוגרת חולה בהשמנה, מהם כ-70% חולים גם במחלה מטבולית נלווית. אחד הטיפולים הנפוצים בהשמת יתר הוא ניתוח בריאטרי. טיפול זה נמצא יעיל יותר  המשיג ירידה משמעותית במשקל לאורך זמן ואיזון מחלות הרקע המטבוליות. מאידך, ניתוח נושא בחובו סיכונים וסיבוכים ולכן לא כל מטופל עם עודף משקל מתאים לפרוצדורה זו.


מהי תפירה אנדוסקופית של הקיבה וכיצד היא מתבצעת?

בטיפול זה מיצרים את הקיבה ע"י תפירה לאורך קו האורך של הקיבה ובכך מורידים בצורה משמעותית את נפח הקיבה ואת יכולת הקיבולת שלה. בעקבות כך מתאפשר שובע מוקדם וירידה במשקל. הפעולה  מתבצעת בצורה אנדוסקופית דרך הפה ,ללא צורך בכניסה ניתוחית לחלל הבטן. על האנדוסקופ מולבש "מכשיר תפירה" מסוג ה-Apollo OverStitch, ובעזרתו יוצרים את התפרים בדופן הקיבה. הפעולה אורכת כשעה עד שעתיים ומתבצעת בהרדמה מלאה.


משך האשפוז וההתאוששות

היות שלא מדובר בניתוח עם חדירה דרך דופן הבטן מדובר בזמן התאוששות קצר יחסית ובדרך כלל נדרש אישפוז להשגחה של לילה אחד.  ביום יומיים ראשונים עלולים להיות כאבי בטן ובחילות אך אלה נשלטים  בצורה טובה ע"י תרופות . לאחר השחרור יש כמובן הנחיות תזונתיות קפדניות ומעבר הדרגתי ממזון נוזלי עד מוצק. המטופל מקבל מאתנו מבעוד מועד הדרכה עי תזונאית קלינית ייעודית.

בפרסומים השונים  מדווחת ירידה של 20% ממשקל הגוף הנשמרת גם לאחר שנתיים ושלוש שנים. כמו כן פרופיל הבטיחות של הפעולה גבוה עם שיעור סיבוכים נמוך.


למי מתאימה הפעולה?

  • מטופלים עם עודף מישקל  שאינם עומדים בקריטריונים לניתוח בריאטרי:
  1. מטופלים עם BMI 35 ומעלה
  2. מטופלים עם BMI 30 ומעלה, עם מחלות מטבוליות כמו סוכרת מסוג 2, יל"ד, שומנים בדם, כבד שומני, שחלות פולצסטיות או יל"ד תוך גולגלתי (פסאודוטומור צרברי).
  • מטופלים  שאינם מעוניינים בניתוח  בריאטרי.

 

  • הטיפול אינו כלול בסל הבריאות.
  • פרטים בטלפון: 03-6925756

תפריט ניווט תחתון