תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

סינון שמיעה בילודים

לכל הילודים הנולדים בבית החולים ליס מבוצעת בדיקת סינון שמיעה לאחר הלידה במהלך שהייתם בתינוקיה או בפגיה של בית החולים. הבדיקה הראשונית תבוצע בדרך כלל ביממה השניה לחיים, ותכלול בדיקת הדים קוכלאריים TEOAE – Transient evoked  otoacoustic emissions . בבדיקה זו נרשמות תגובות מתאי השיער באוזן הפנימית. הבדיקה קצרה, לא פולשנית ולא כואבת. אצל תינוקות שנכשלו בבדיקה הראשונית תבוצע בדיקה חוזרת ביממה הבאה. במידה ועדיין לא יתקבלו תגובות, וכן אצל ילודים עם גורמי סיכון ללקות שמיעה – תבוצע בדיקה נוספת הכוללת רישום תגובות מעצב השמיעה  Automated ABR. העדר תגובות בבדיקות הסינון איננה מצביעה בהכרח על קיום של לקות שמיעה. תינוקות אצלם לא התקבלו תגובות בבדיקות הסינון יופנו להמשך מעקב במכון שמיעה.

הכנות לבדיקה: אנא השתדלו להביא את ילדכם לבדיקות סינון השמיעה כאשר הוא ישן ורגוע. הבדיקה בשינה טבעית, אנא התאזרו בסבלנות. אם אתם במלונית – ייתכן שתצטרכו לבוא לתינוקיה עם תינוקכם, על מנת להשלים את בדיקת הסינון לפני השיחרור.

 

סינון שמיעה לילודים שנולדו בבית חולים אחר, או בלידת בית

ניתן לבצע את בדיקת סינון השמיעה במכון שמיעה לאחר תאום מראש. הבדיקה מיועדת לתינוקות שנולדו בלידת בית, לתינוקות שנולדו בחו"ל או בבית חולים אחר ולא נבדקו בדיקת סינון שמיעה או שלא השלימו אותה.

הכנות לבדיקה: הבדיקה בשינה טבעית. הבדיקה לאחר תאום מועד במוקד זימון תורים והסדרת תשלום או טופס 17.


בדיקת BERA בשינה טבעית (עד גיל 3 חדשים מתוקן) 

(ABR – Auditory Brainstem Response)
הבדיקה כוללת רישום של תגובות מעצב השמיעה לצלילים. הבדיקה מאפשרת הערכה אובייקטיבית ומדוייקת של סף השמיעה לגרויים בהולכת אויר ולגרויים בהולכת עצם. במידה ויש ליקוי, הבדיקה מאפשרת לאפיין את סוג הליקוי, חומרתו והתצורה של עקומת השמיעה. הבדיקה איננה פולשנית ולא גורמת לכאב. הבדיקה מבוצעת בשינה, על מנת לאפשר רישום מדויק של פעילות עצב השמיעה ללא הפרעות מפעילות של מקורות אחרים. עד גיל 3 חדשים (גיל מתוקן לפגים) – ניתן לבצע את הבדיקה בשינה טבעית.

הכנות לבדיקה – מניעת שינה ואוכל כשעתיים לפני הבדיקה. לאחר הקבלה לבדיקה - מתן ארוחה מלאה סמוך לפני הבדיקה. הבדיקה ממושכת, וכן נדרשת המתנה עד לתחילת השינה – אנא התאזרו בסבלנות. לפני הבדיקה יש לבצע בדיקה אוטוסקופית (בדיקת אוזניים) אצל רופא אף אוזן וגרון או רופא ילדים. הבדיקות מבוצעות במכון שמיעה ודיבור, בנין מרפאות חוץ, קומת קרקע, אגף א. בדרך כלל הבדיקה תבוצע במסגרת הערכת שמיעה מלאה הכוללת גם בדיקת הדים קוכלאריים (TEOAE) ובדיקה התנהגותית.

נא להביא: טפסי התחייבות (טופס 17) לכל הבדיקות המבוקשות. סיכום בדיקה אוטוסקופית (בדיקת אוזניים), מכתב סיכום מהתינוקיה/פגיה, מסמכים רפואיים רלוונטיים. עגלה, חיתולים להחלפה, שתי ארוחות לתינוק לפחות.

 

בדיקת (ABR (BERA  בסדציה

בילדים ותינוקות מעל גיל 3 חדשים (גיל מתוקן), יש צורך במתן חומר משרה שינה, על מנת לאפשר שינה רגועה וממושכת לאורך הבדיקה. קיימים מספר סוגי סדציה, המותאמים לגילו של הילד הנבדק ולרקע הרפואי שלו:

 

בדיקת ABR בסדציה עם אחות

בתינוקות וילדים צעירים, שבריאותם תקינה, הבדיקה מבוצעת לאחר מתן סירופ Triclonam. בהגיעכם ייבדק ילדכם על ידי רופא ילדים אשר יוודא מצב בריאות עדכני וירשום הוראה למתן החומר. לאחר מתן החומר, הילד יהיה בהשגחה צמודה של אחות הסדציה והוא יישאר בהשגחה עד להתאוששות מלאה. הבדיקה אורכת כשעה.

הכנות לבדיקה – מניעת שינה ואוכל של כשלוש שעות לפני הבדיקה. לאחר מתן החומר משרה השינה תתבקשו לתת לילדיכם ארוחה קלה (לפני הבדיקה). אנא הביאו עגלה, ארוחה נוספת וחיתולים להחלפה. הבדיקה ממושכת, וכן נדרשת המתנה עד לתחילת השינה – אנא התאזרו בסבלנות. לפני הבדיקה יש לבצע בדיקה אוטוסקופית (בדיקת אוזניים) אצל רופא אף אוזן וגרון. הבדיקות מבוצעות בבניין מרפאות ילדים, ליד בית החולים לילדים דנה. בהגיעכם – נא לגשת לדלפק הקבלה שבכניסה. יש צורך בטופס התחייבות לבדיקת BERA  בילדים בלבד.

נא להביא: עגלה, חיתולים להחלפה, אוכל לשתי ארוחות לתינוק, טופס 17 ל BERA, סיכום בדיקה אוטוסקופית (בדיקת אוזניים) עדכנית, מסמכים רפואיים רלוונטיים.

 

בדיקה ABR בסדציה עם רופא מרדים

בילדים מעל גיל שנתיים, ואצל ילדים שלא ניתן להרדימם באמצעות סירופ – מבוצעת הבדיקה לאחר מתן חומר משרה שינה על ידי רופא מרדים. הסדציה מבוצעת בילדים בריאים בלבד. הסדציה מבוצעת על ידי צוות הרדמות יום ("צוות חלומות") וניתנת בהזרקה לווריד. החומר (propofol), משרה סדציה קלה והשפעתו קצרת טווח. סדציה זו מאפשרת לנו לבצע את בדיקת ה ABR  בתנאים אופטימליים, ומאפשרת קבלת מידע מלא ומדויק על מצבו השמיעתי של הילד.

הכנות לבדיקה: צום 6 שעות לפני הבדיקה, אפשר לשתות מים עד 2 שעות לפני הבדיקה. הבדיקה מבוצעת בשעות הפעילות הראשונות בבוקר, כך שמומלץ לתת ארוחה אחרונה בלילה. לפני הבדיקה יש לבצע בדיקה אוטוסקופית (בדיקת אוזניים) אצל רופא אף אוזן וגרון. הבדיקות מבוצעות בבניין מרפאות ילדים, ליד בית החולים לילדים דנה. בהגיעכם – נא לגשת לדלפק הקבלה שבכניסה.

נא להביא: טופס התחייבות לבדיקת BERA  בילדים + טופס התחייבות להרדמה על ידי רופא מרדים,  ארוחה קלה, שתינתן לאחר הבדיקה.

 

בדיקת ABR בסדציה בטיפול נמרץ ילדים

בתינוקות ובילדים עם רקע רפואי מורכב תבוצע הסדציה ביחידה לטיפול נמרץ בילדים, על ידי רופאי היחידה.

הכנות לבדיקה: צום ומניעת שינה בהתאם לגילו של הילד. בדיקת רופא אף אוזן וגרון לפני הבדיקה. הקבלה – במשרד הקבלה של בית החולים לילדים דנה, מול הכניסה לבניין. נא להצטייד בטופס 17 לאישפוז ביחידה לטיפול נמרץ בילדים. תהליכי הקבלה, ההמתנה לשינה, הבדיקה וההתאוששות עשויים להיות ממושכים, ולארוך מספר שעות, אנא התאזרו בסבלנות. 

 

בדיקת שמיעה התנהגותית

בבדיקת השמיעה ההתנהגותית נבדקות התגובות השמיעתיות של הילד, בהתאם לצפוי לגילו. אצל ילדים עם התפתחות טיפוסית אנחנו מצפים לתגובות כדלהלן:
גיל 0-6 חדשים – תגובות של רתיעה והפסקת פעילות לקולות פתאומיים.

 • גיל 6-12 חדשים – תגובות של הפניית ראש לכוון מקור הצליל. מילמול עשיר.
  * אין לצפות לתגובות עקביות של הפניית ראש לפני גיל 6 חדשים!
 • 12-36 חדשים – הפניית ראש לצלילים בשדה פתוח (רמקולים), ביצוע הוראות פשוטות, הצבעה על תמונות וחזרה על מלים. לא ניתן להפריד בין האזניים.
 • גיל 36 חדשים ומעלה – בדיקת שמיעה (כמעט) מלאה עם אוזניות, ניתן להפריד בין ספי השמיעה של כל אחת מהאזניים.

  הבדיקה מבוצעת באמצעות משחק ולאחר יצירת קשר של שיתוף פעולה מהנה עם הילד. כל הבדיקות בילדים מבוצעות על ידי שתי קלינאיות. הבדיקות מבוצעות בדרך כלל בתא שמע ייעודי בעל אטימות אקוסטית גבוהה.
   
  הכנות לבדיקה:  רצוי לבצע את הבדיקה כאשר הילד נינוח וערני. יש צורך בבדיקה אוטוסקופית (בדיקת אוזניים) עדכנית על ידי רופא אף אוזן וגרון סמוך לפני מועד הבדיקה. הבדיקה מבוצעת במכון שמיעה ודיבור, בניין מרפאות חוץ, קומת קרקע, אגף א. נא להצטייד בטופס התחייבות בהתאם.

   

  בדיקת טימפנומטריה Tympanometry

  בדיקת הטימפנומטריה כוללת בדיקה של הענות האוזן התיכונה לאנרגיה אקוסטית. הבדיקה לא כואבת ולא פולשנית ואורכת דקות אחדות.

   

  בדיקת הדים קוכלאריים Transient Evoked Otoacoustic Emissions

  בדיקת ההדים הקוכלאריים כוללת רישום של פעילות תאי השיער שבאוזן הפנימית בתגובה לגרוי שמיעתי. הבדיקה לא פולשנית, לא כואבת, ואורכת דקות אחדות. הבדיקה מבוצעת כחלק מהערכת שמיעה דיאגנוסטית בתינוקות ובילדים המופנים למכון שמיעה. כמו כן היא משמשת כחלק מבדיקות סינון שמיעה לתינוקות שלא השלימו את סינון שמיעה לאחר הלידה או לא נבדקו כלל. ניתן לבצע בדיקת סינון שמיעה לתינוקות שנולדו בלידת בית, לתינוקות שנולדו בחו"ל או בבית חולים אחר, לאחר הסדרת תשלום או טופס התחייבות. תינוקות שנולדו בבית היולדות ליס ומגיעים להשלמת סינון נבדקים ללא תשלום. הבדיקה בשינה טבעית, אנא התאזרו בסבלנות.

   

שתל שבלול  Cochlear Implant


בילדים עם לקויות שמיעה חמורות ועמוקות ניתנת לעתים המלצה לבצוע ניתוח של שתל השבלול. ילד שאובחן עם לקות שמיעה משמעותית ואשר עשוי להתאים לניתוח שתל השבלול יופנה לאיבחון של צוות שתל השבלול, לאחר שיחת היכרות עם אחד מאנשי הצוות הבכירים. צוות שתל השבלול כולל רופא אף אוזן וגרון מומחה בניתוחי שתל בילדים וקלינאיות תקשורת בכירות. במקביל למועמדות לניתוח, יופנו הילדים בדרך כלל לשיקום שמיעה לתקופת נסיון עם מכשיר שמיעה רגיל.


יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון