תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים  • מנומטריה אנורקטלית - מדידת לחצים בפי הטבעת והחלחולת 

מנומטריה של פי הטבעת היא בדיקה המיועדת לחולים הסובלים מעצירות, אי נקיטת צואה (חוסר שליטה), כאב בפי הטבעת וכן כהערכה לפני ניתוחים בפי הטבעת או רצפת האגן. במהלך הבדיקה מוכנס צנתר דק עם בלון קטן לפי- הטבעת ונעשה רישום לחצים בסוגר פי-הטבעת במצבים שונים של התכווצות והרפיה. משך הבדיקה הוא כ-15 דקות. הבדיקה מתבצעת ללא טשטוש או אלחוש ולכן גם לא נדרש מלווה.

כיצד עליך להתכונן לבדיקה?

אין צורך בהכנה תזונתית או צום לפני הבדיקה ואין צורך בהפסקת תרופות או תוספים משום סוג.

יש לבצע הכנה על ידי שני חוקנים כ – 3 שעות לפני הבדיקה. הקליקו לדף ההנחיות לבדיקת מנומטריה אנורקטלית.

* נבדק שיגיע לא מוכן לבדיקה, לא ניתן יהיה לבצעה באותו יום והבדיקה תבוטל!

תאום בטלפון: 03-6974463, פקס: 03-6974006, דוא"ל: gs-motility-c@tlvmc.gov.il 

  • בדיקת אולטרה סאונד של פי הטבעת (רקטלי- Rectal ultrasound) ורצפת אגן

בדיקת על-קול של פי הטבעת, החלחולת ורצפת האגן היא בדיקת אולטרה-סאונד רקטלי המבוצע במטרה לאבחן הפרעה אנטומית ותפקודית בהתרוקנות.
מדובר בשתי בדיקות אולטרה סאונד אשר מבוצעות לרוב זו אחר זו, על מנת לתת יחדיו תמונה כוללת של תפקוד הרקטום ושרירי פי הטבעת. הבדיקות מבוצעות ללא הרדמה או טשטוש וללא חשיפה לקרינה.

  • אולטרה סאונד רקטלי – בדיקה זו משמשת להדמיה של פי הטבעת, דופן הרקטום ואברי רצפת האגן על ידי שימוש בגלי קול בתדירות גבוהה. הרופא/ה המבצע/ת צופה בתמונה על פני צג, במטרה להעריך את תפקוד שרירי פי הטבעת, לאבחן קרעים בשריר, ופיסטולות (תעלות חיבור בין חללים שונים), ואף לאבחן ולדרג גידולים באזור הרקטום או פי הטבעת. בדיקה זו מכונה לעיתים גם TRUS - trans-rectal ultra-sound. הבדיקה מבוצעת על ידי החדרה עדינה של מתמר האולטרה סאונד דרך פי הטבעת אל הרקטום כאשר המטופל/ת שוכב/ת על צד שמאל בברכיים כפופות. מדובר במתמר דק (קוטר של "זרת") והחדרתו אינה מלווה בכאב אך כרוכה, לעיתים, בתחושת אי נוחות קלה או תחושת לחץ כמו לפני פעולת מעיים.   
  • אולטרה סאונד דינאמי של רצפת האגן  - בדיקה זו משמשת לאבחון הפרעה אנטומית ותפקודית בהתרוקנות, עצירות או הפרעה בשליטה על הסוגרים. בדיקה זו מכונה גם אולטרה סאונד פרינאלי מאחר שהמתמר מונח על העור באזור הפרינאום (בין הנרתיק לפי הטבעת בנשים או בין שק האשכים לפי הטבעת בגברים), כלומר, הבדיקה היא חיצונית. במהלך הבדיקה המטופל/ת מתבקש/ת לבצע פעולות של כיווץ והרפיית שרירי האגן ופי הטבעת ובסוף פעולת התרוקנות.

תאום בטלפון: 03-6973790, פקס: 03-6973823, דוא"ל: gs-motility-c@tlvmc.gov.il 

  • בדיקת זמן מעבר מעי גס

בדיקת זמן מעבר מעי גס היא בדיקה המבוצעת במטרה להעריך את הזמן הנדרש למעבר תוכן במעי גס. היא מבוצעת לחולים הסובלים מעצירות. הבדיקה כוללת בליעת קפסולה המכילה סמנים הנראים בהדמיה (צילום בטן). קצב ההתקדמות של הסמנים במעי נקבע עפ"י צילום מכוון לחלל הבטן. הבדיקה מתבצעת ללא טשטוש או אלחוש ולכן גם לא נדרש מלווה.

כיצד עליך להתכונן לבדיקה?

  • אין צורך בהתאמה תזונתית או בצום.
  • החל מיומיים לפני בליעת הקפסולה ועד 5 ימים לאחר הבדיקה (מועד הצילום), אין לקחת שום טיפול לעצירות משום סוג (חוקנים, נרות, תרופות, סירופים וטיפולים במסגרת רפואה משלימה).                                                        

אין לבצע את הבדיקה בזמן הריון. אם יש סיכוי שהנך בהריון, אנא היוועצי ברופאך טרם הבדיקה.

יש לקרוא את הוראות ההכנה בעיון לפחות שבוע לפני הבדיקה: הקליקו לדף המידע המפורט לבדיקת זמן מעבר מעי גס

תאום בטלפון:  03-6925756 או 03-6974281 , פקס: 03-6974006, דוא"ל: gs-motility-c@tlvmc.gov.il 

  • פרוקטוגרפיה דינאמית (דפקוגרפיה)

בדיקת דפקוגרפיה היא צילום רנטגן דינאמי המתבצע לצורך בירור תפקוד ריצפת האגן והתרוקנות החלחולת. הבדיקה מתבצעת במצבי עצירות, אי-שליטה על סוגר פי-הטבעת, חשד לצניחה של איברי האגן וכאב בלתי מוסבר באגן.

כיצד עליך להתכונן לבדיקה?

  • אין צורך בהכנה תזונתית או צום לפני הבדיקה ואין צורך בהפסקת תרופות או תוספים משום סוג.
  • יש לבצע הכנה על ידי שני חוקנים כ- 3-4 שעות לפני הבדיקה.

לפירוט מלא של אופן ההכנה ואופן ביצוע בדיקת דפקוגרפיה, הקליקו לדף ההסבר המצורף

תאום בטלפון:  03-6925756 או 03-6974281 , פקס: 03-6974006, דוא"ל: gs-motility-c@tlvmc.gov.il 

תפריט ניווט תחתון