תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

על הבדיקה

בדיקת ה"הלוספרם" הינה בדיקה ייחודית לאבחון איכותו ושלמותו של הדנ"א בתאי הזרע. בדיקה זו חשובה לאבחון מלא של איכות הזרע ובהמשך לקבלת הטיפול המתאים. 

הבדיקה המבוצעת במעבדה לפריון הגבר במרכז הרפואי ת"א נחשבת לבדיקה המהימנה ביותר כיום לצורך כך. 


רמת שבירות גבוהה של החומר הגנטי (DNA) בתאי הזרע גורמת במקרים רבים לחוסר יכולת של תאי הזרע להפרות את הביצית או להתפתחות עוברית לא תקינה וכתוצאה מכך להפלות חוזרות ולאי הצלחה בטיפולי פריון.

שבירות הדנ"א בתאי הזרע אינה תלויה בהכרח בשאר המדדים הנבדקים בבדיקת זרע שגרתית שבה נבחנים פרמטרים פיזיקלים שונים ללא התייחסות לחומר הגנטי בתאי הזרע ומכאן חשיבותה הגדולה של בחינת מדד זה בזוגות הסובלים מאי פריון בלתי מוסבר או הפלות חוזרות.

מחקרים מדעיים הראו שיכולת השגת הריון עם דגימות זרע בעלות אחוז גבוה מ-30% של תאי זרע עם דנ"א שבור קטנה פי 4 ויותר בטיפולי הזרעות, בנוסף לשיעורי הפריות נמוכים ב-IVF, איכות עוברים ירודה ושיעורי הריונות נמוכים.

לשיפור המדד ניתן לשנות אורח חיים, לצרוך אנטיאוקסידנטים ולאחרונה יש המציעים לשקול ביצוע ניתוח TESE למיצוי זרעונים שנחשפו פחות לנזקים סביבתיים.


קהל היעד

מקרים של אי פריון בלתי מוסבר, זוגות שחווים הפלות חוזרות, גברים עם איכות זרע ירודה, גברים בעלי עודף משקל או מעשנים כבדים.

 

שיעור הבעיה בקרב קהל היעד

10% מהזוגות החווים אי פריון

 

מה המשמעויות של התוצאה שמתקבלת

מעבר ישיר לטיפולי IVF, המלצה לטיפול באנטיאוקסידנטים או לשינוי באורח חיים אצל הגבר

תפריט ניווט תחתון