תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

מהי קפסולת המעי הגס?

קפסולת הוידאו דומה בגודלה לכדור ויטמינים ומצופה בציפוי חלקלק המאפשר בליעה קלה ובטוחה. בתוך הקפסולה ישנם מצלמה ומקור אור המאפשרים צילום וידאו של המעי הגס בצורה לא-פולשנית וללא הרדמה או טשטוש. בזמן שהקפסולה עושה את דרכה בתוך מערכת העיכול, נשלחות תמונות אל מקלט הנמצא בחגורה המונחת על מותני הנבדק. התמונות שצולמו מפענחות בהמשך על ידי הרופאים בעזרת תוכנת מחשב. קפסולת הוידאו היא חד פעמית. לאחר שסיימה את המעבר בצינור העיכול, הקפסולה מופרשת עם הצואה ונשטפת באסלה ואין צורך להחזירה.

מטרת הבדיקה היא מניעה וגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס על ידי איתור פוליפים. פוליפ הינו גדילה לא תקינה של רירית המעי שעלולה עם הזמן להפוך לגידול סרטני. הבדיקה מתבצעת לרוב אצל מטופלים אשר אינם יכולים לעבור קולונוסקופיה מסיבה רפואית או שבדיקת קולונוסקופיה בעבר כשלה מסיבה רפואית או טכנית. הבדיקה אינה כלולה בסל הבריאות.

הבדיקה אינה כרוכה בקרינה, אך אסורה לנשים בהיריון, ולאנשים עם קוצב לב-דפיברילטור.

יש ליידע את הרופא באם אירעו בעבר מקרים של חסימת מעי או בוצע ניתוח במערכת העיכול.

מה צפוי להיות מהלך הבדיקה?  

 • ביום הבדיקה תעבור קבלה ראשונית על ידי המזכירה בכניסה למכון ולאחר מכן על ידי צוות השירות.
 • אם הנך סובל/ת מאלרגיה לתרופות, מחלות מדבקות או אם יש לך קוצב לב מלאכותי(PACEMAKER) ו/או דפיברילטור עליך להודיע על כך לצוות בזמן הקבלה.
 • יש לציין שאסור לבצע בדיקות MRI או בדיקות במכון האיזוטופי כל זמן שהקפסולה נמצאת בגופך. במידה שאת/ה מיועד/ת לבדיקות אלה בקרוב, יש לציין זאת בזמן הקבלה לבדיקה.
 • ההמתנה לבדיקה תלויה במשך הבדיקות שלפניך שעלולות להתעכב, לכן יש להמתין בסבלנות לתורך (אל דאגה לא שכחנו אותך).
 • זמן השהייה במכון הגסטרו צפוי להמשך עד 3-4 שעות וכולל את שתיית החומר המרוקן באופן עצמאי, קבלה רפואית, חיבור חגורת חיישנים ומכשיר ההקלטה, בליעת הקפסולה ווידוא מעבר הקפסולה למעי הדק. לאחר מכן תשוחרר/י לביתך.


  כיצד להתנהל לאחר הבדיקה?

 • ניתן להתנהג כרגיל, אך לא לבצע פעילות גופנית מאומצת ולא לישון.
 • במהלך הבדיקה המכשיר יאותת לגבי הצורך בנטילת תרופות נוספות המסייעות לקידום הקפסולה במעי. פירוט מלא ניתן למצוא בדף ההנחיות. 
 • ניתן להתחיל לשתות מים כשעתיים לאחר בליעת הקפסולה ולאחר כ-4 שעות ניתן לאכול ארוחה קלה וליטול תרופות קבועות. את החגורה והמקלט ניתן להוריד עד כ- 12-14 שעות לאחר שחוברו (בהתאם להתראות המכשיר). יש להחזירם ביום למחרת הבדיקה על ידך או נציג מטעמך למזכירות מכון הגסטרו, יש להקפיד על החזרת הציוד עד השעה 11:00 בבוקר. 
 • הסרט יפוענח על ידי אחד מרופאי שירות הקפסולה האנדוסקופית והתשובה לגבי ממצאי הבדיקה תינתן עד 2-3 שבועות מיום החזרת הציוד. דוח הבדיקה יישלח בדואר. במקרים דחופים, ניתן לתאם איסוף של התשובה ממזכירות מכון הגסטרו.

 

קישור להוראות ההכנה לבדיקה – מומלץ לקרוא בעיון לפחות שבוע לפני מועד הבדיקה

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון