תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

​השמנת יתר, והתחלואה המטבולית הנלווית אליה, מהוות אתר עבור מערכת הבריאות. בישראל אחוז האוכלוסייה הבוגרת הסובל מהשמנה עומד על 25%.

אחד הטיפולים הנפוצים בהשמנת יתר הוא ניתוח בריאטרי. טיפול זה נמצא יעיל יותר מטיפולים לא ניתוחיים בהשגת ירידה משמעותית במשקל לאורך זמן ואיזון מחלות הרקע המטבוליות. 

שניים מבין הסיבוכים ארוכי הטווח הנפוצים לאחר ניתוחים בריאטרים הם:
  • עליה במשקל עם הזמן לאחר הניתוח- לעליה זו ישנם גורמים רבים, סביבתיים, גנטיים, התנהגותיים אך גם גורמים שקשורים לניתוח עצמו. בניתוח מעקף הוכח אף שקוטר השקה גסטרו-ג'ג'ונלית גדול מ-1 ס"מ הוכח כגורם סיכון בלתי תלוי לעליה חוזרת במשקל. שימוש ב-A-OS להצרת ההשקה על ידי תפירה נמצא יעיל ובטוח בהשגת ירידה במשקל של כ-10 ק"ג בממוצע.
  • תסמונת ההצפה (Dumping syndrome)- תסמונת זו עשויה להופיע במיוחד לאחר ניתוחי מעקף קיבה ומאופיינת בירידות חדות ברמת הסוכר בדם, הזעת יתר, דפיקות לב וחולשה כללית לאחר ארוחה. 

קשיי בליעה וחסרים תזונתיים, הצרות בהשקה, הצרות קיבתית לאחר ניתוח שרוול ועוד מטופלים בצמוד ובתאום עם המערך הכירורגי-בריאטרי של בית החולים. 

מהו הטיפול האנדוסקופי?

בטיפול אנחנו מיצרים את ההשקה  הניתוחית או/ו חלל הקיבה שנותר לאחר הניתוח על ידי תפירה. הפעולה מתבצעת בצורה אנדוסקופית דרך הפה, ללא צורך בכניסה ניתוחית לחלל הבטן. על האנדוסקופ מולבש "מכשיר תפירה" מסוג ה-Apollo OverStitch, ובעזרתו יוצרים את התפרים בחלל הקיבה הנותר. הצרת ההשקה והקטנת החלל מאטה את קצב מעבר המזון מפאוץ' הקיבה אל המעי הדק ובכך מייצרת תחושת שובע מוקדמת יותר וממושכת יותר. פעולה זו יעילה גם לעליה במשקל וגם לאחר תסמונת ההצפה.


משך הפעולה וזמן ההתאוששות

הפעולה נעשית בהרדמה מלאה ואורכת בין 40 דקות לשעה. היות ואין פתיחה של דופן הבטן  ההתאוששות מהירה, ורוב המטופלים משתחררים באותו יום או יממה לאחר הפעולה.

למי מתאימה הפעולה?
  • מטופלים לאחר ניתוח מעקף קיבה, (במטופלים אלה יש עבודות רבות בספרות המעידות על יעילות הפעולה הן בטיפול בעליה במשקל והן בתסמונת ההצפה).
  • מטופלים לאחר מעקף בהשקה אחת (מיני מעקף) הסובלים מעליה במשקל או מרפלוקס של חומצות מרה. 
  • מטופלים לאחר ניתוח שרוול. 

ניתן לקבוע תור ליעוץ במרפאה בטל': 03-6925756
תפריט ניווט תחתון