תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

מידי שנה מיליוני אנשים ברחבי העולם מפתחים צלקות עוריות שונות. מדובר בסיבוך שכיח של ריפוי פצע המופיע לאחר טראומה (למשל חתך או כוויה), פרוצדורות רפואיות (כגון ניתוח) או מחלות שונות (כדוגמת אקנה). צלקות מופיעות יותר בקרב כהי עור, יותר בקרב הסובלים ממחלות גנטיות הקשורות לייצור קולגן, אך גם קשורות בכשלים בהליך הניתוחי ובתהליך ריפוי הפצע. צלקות כרוכות בתחלואה אסתטית, פסיכולוגית ולעיתים תפקודית. 


המרכז המשולב לאסתטיקה מוביל טיפולית ומחקרית את תחום הטיפול בצלקות. במרכז מתמחים בטיפול בצלקות אקנה, צלקות מכוויות, צלקות היפרטרופיות לאחר טראומה או ניתוח, קלואידים וסימני מתיחה. לכל צלקת ולכל מטופל יש להתאים שילוב טיפולים שונה לטשטוש ולשיפור הצלקת. הטיפול בצלקות מצריך מספר מפגשים ו/או שימוש סימולטני בזריקות אל תוך הנגע על מנת להשיג תוצאות טובות.


מהי צלקת?

צלקת לא אסתטית מהווה סיבוך של תהליך ריפוי פצע. מידי שנה מיליוני אנשים מפתחים צלקות עוריות לאחר טראומה  )כמו חתך או כוויה), פרוצדורות רפואיות  )כמו ניתוח(  או מחלות עור שונות  )כגון אקנה). תהליך הריפוי של העור הוא אחד מהתהליכים הביולוגיים המורכבים ביותר בגוף האדם ושיבושים אפשריים בתהליך גורמים ליצירת צלקת בולטת בדרגות חומרה שונות.פגם אסתטי  זה עשוי לגרום לפגיעה באיכות החיים, השפעות פסיכולוגיות ולעתים גם לבעיות תפקודיות קשות.

הגורמים לצלקות

צלקות נוטות להופיע יותר אצל  בעלי עור כהה וכן אצל הסובלים ממחלות גנטיות, הקשורות לייצור הקולגן בגוף.  גורמים נוספים קשורים לכשלים בתהליך הניתוחי או בתהליך ריפוי הפצע.

הטיפול בצלקות

בימינו, עם התקדמות רפואת העור, פונים רבים לטשטוש צלקת ישנה ולחיפוש טיפול שימזער את הצלקת לאחר טראומה או פעולה ניתוחית.  קיים יתרון בולט לשילוב מספר שיטות טיפול בהתאם למאפייני הצלקת וצרכי המטופל.


 הטיפולים הלא ניתוחים למניעה ולהסרת צלקות כוללים:

  • הקפאת הצלקת (קריותרפיה).
  • הזרקת סטרואידים או ( 5 Fluorouracil 5-FU )אל תוך הצלקת.
  • המלצה לשימוש בתכשירים או במוצרים המדכאים את התהליך הצלקתי מוצרים המכילים סיליקון , חבישות לחץ ועוד.
  • שימוש במגוון מכשירי לייזר, בעלי אורכי גל שונים, להטיית תהליך הריפוי להתחדשות תקינה של הרקמה ולטיפול ומניעת צלקת.
  • הזרקת חומרים לעידוד יצירת קולגן.

 

לייזרים שונים בטיפול בצלקות


Fractional non ablative laser

זהו מכשיר לייזר הפועל לשיפור מרקם הצלקת,משקם את העור ומקנה לרקמה הצלקתית מראה של עור בריא. טכנולוגיית לייזר זו יעילה במיוחד לטיפול בצלקות אקנה, בסימני מתיחה ובהגדלת טווח הגמישות של העור באזור הצלקת. הטיפול מתאים לאזורים שבהם יש לעור נטייה להצטלקות יתר.


Pulsed dye laser- PDL

זהו מכשיר לייזר המפחית את האדמומיות באזור הצלקת ומשפר את המרקם וגמישות העור באזור. כיוון שצלקות מכילות כמות גדולה של כלי דם, נחשב ה- PDL לטיפול המתאים עבור מרבית הצלקות. מחקרים רבים מדגימים יעילות קלינית בטיפול בצלקות ע״י מכשיר זה ופרופיל תופעות לוואי נמוך.

 

Fractional Ablative Ultrapulse- CO2 Laser

הטיפול במכשיר זה מאפשר לטפל בשכבות השונות ולהשיג שיפור ניכר במראה של צלקות ניתוחיות, צלקות טראומטיות או צלקות שנגרמו מכוויה. עדויות היסטולוגיות מוכיחות כי הטיפולים משנים את איכות העור והוא הופך דומה יותר לרקמת עור תקינה.


לחכות או לא לחכות?

מחקרים רבים מעידים כי לטיפול מניעתי פעיל בצלקת "חדשה" סיכוי טוב יותר להוביל לתוצאה קוסמטית מיטבית, בהשוואה לטיפול בצלקת ישנה. טיפול מוקדם יותר – תוצאה טובה יותר.


במרכז המשולב לאסתטיקה, במרכז הרפואי תל אביב, עוסקים בטיפול בצלקות, הן בהיבט הקליני והן בהיבט המחקרי. המרכז מתמחה בטיפול בצלקות אקנה, צלקות מכוויות, צלקות היפרטרופיות לאחר טראומה או ניתוח, קלואידים וסימני מתיחה.


 

  • מידע זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי בנושא עם רופא מומחה. לייעוץ אישי ולמידע נוסף ניתן לפנות למרכז לרפואת עור אסתטית וטיפולי לייזר 03-6972424 dermaaesthetics@tlvmc.gov.il

תפריט ניווט תחתון