תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

מהי מטרת הבדיקה?

במיפוי עצם מתבצעת הדמיה של כל השלד , המאפשרת אבחון שינויים בעצמות כגון: שברים, זיהומים, תהליכים ניווניים ותהליכים ממאירים. סוג מיפוי העצם נקבע על פי הנחיות הרופא המפנה.

האם יש צורך בהכנות לקראת הבדיקה?

לא נדרשת כל הכנה מוקדמת, לא נדרש צום. ביצוע הבדיקה אינו כרוך בכאב. במידה ובוצעה הדמיה קודמת (CT, MRI, US, צילום), על הנבדק להביא עמו את דיסק הבדיקה.


מהו מהלך הבדיקה?

  • מיפוי עצמות פלנרי: בתחילת הבדיקה יוזרק לווריד ידך החומר לביצוע הבדיקה. לאחר ההזרקה עליך להרבות בשתייה (כ 6-8 כוסות). לנוחיותך ממוקמים מתקני מי שתיה בכניסה למכון ובחדר המתנה. לחומר המוזרק, לוקח כ-2-4 שעות, עד אשר הוא מגיע לעצמות. בזמן זה תוכל להמתין בחדר המתנה או לצאת משטח המכון. מותר לאכול ולהטיל שתן. כאשר יגיע המועד לביצוע הבדיקה, טכנאי יכניסך לחדר המצלמות, שם תתבצע הבדיקה שתארך כחצי שעה. עם סיום המיפוי תשוחרר על ידי הטכנאי. 
  • מיפוי עצמות דינמי: מתבצע תוך כדי צילום הנבדק. שלב זה אורך כ- 10 דקות ובמהלכו יוזרק לך החומר לווריד ידך. לאחר שלב זה, תמתין כ-2-4 שעות עד אשר החומר המוזרק יגיע לעצמות, עד המיפוי הפלנרי. ההנחיות בזמן ההמתנה הן הנחיות זהות להנחיות במיפוי עצמות פלנרי.
  • מיפוי עצמות SPECT: במידת הצורך ולשם השלמת הבירור, מתבצעת בדיקה בשיטת תלת ממד. הבדיקה היא המשכית למיפוי הפלנרי ואיננה כרוכה בחשיפה נוספת לקרינה. משך הבדיקה כ-10 דקות.
  • מיפוי עצמות SPECT- CT: במידת הצורך ולשם השלמת הבירור, מתבצעת בדיקה בשיטת תלת ממד משולבת CT בקרינה נמוכה. הבדיקה היא המשכית למיפוי הפלנרי ואיננה כרוכה בהזרקה נוספת. משך הבדיקה כ-10 דקות.


האם ישנן תופעות לוואי לבדיקה?

לא ידועות תופעות לוואי לאחר ביצוע הבדיקות הללו.

תפריט ניווט תחתון