תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

טיפול בממאירות ראשונית ושניונית של הכבד בהזרקה תוך כבדית של ספירות מסומנות באיטריום 90 (Y-90-microsphere).

הטיפול מיועד למטופלים אשר עבורם ניתוח אינו מהווה גישה טיפולית הולמת. SIRT, קרי רדיואמבוליזציה, מבוסס על הרעיון של טיפול קרינתי ממוקד במינון גבוה לעבר רקמת גידול, תוך השפעה מזערית על רקמת כבד בריאה סמוכה. רדיואמבוליזציה יעילה מושגת באמצעות מיקרוספירות מסומנות באיטריום 90 (Y-90-microsphere), המוזרקות סלקטיבית דרך עורקי הכבד, נעצרות בכלי הדם הקטנים של הגידול וגורמות להקרנה מקומית.

 

הכנות לקראת הבדיקה

הפעולה תבוצע בזמן האישפוז בשיתוף צוות רב-תחומי, כולל אונקולוגים, רופאי אנגיו', מומחי כבד ומומחים ברפואה גרעינית. הנחיות והסברים נוספים יינתנו מידי האונקולוג ורופא האנגיוגרפיה לפני ובזמן האישפוז.

 

מהלך הטיפול

הטיפול מורכב משני אשפוזים לצורך שני צנתורים, עם הפסקה של כ-10 ימים ביניהם.

צנתור ראשון (סימולציה):
בשלב הסימולציה רופא האנגיו' בודק את האנטומיה של כלי הדם הכבדיים ואספקת הדם לגידולים. אחר כך הוא מזריק חומר שנקרא מאקרואגרגט-אלבומין מסומן בטכנציום 99m (Tc-99m-MAA). אלו מיקרוספרות דומות בגודלן למיקרוספרות הטיפוליות (Y-90-microsphere), אך עם קרינה נמוכה וללא אפקט של אמבוליזציה. מטרת הסימולציה היא לבדוק שאין דלף של המיקרוספרות לאיברים אחרים ולוודא כניסת החומר לגידול.
מיד לאחר ביצוע הצנתור, המטופל מגיע למכון לרפואה גרעינית כדי לבצע מיפוי SPECT-CT לאזור בית החזה והבטן, שמשכו כ-15 דקות ואחריו המטופל משוחרר למחלקה.
צנתור שני (טיפולי):
מהלך הצנתור הטיפולי דומה לצנתור הראשון, אך הפעם רופא האנגיו' מזריק מיקרוספרות עם איטריום 90 (Y-90-microsphere). למחרת בבוקר תבוצע בדיקת PET-CT במחלקה לרפואה גרעינית, כדי לזהות את כניסת המיקרוספרות לגידול. לאחר הבדיקה המטופל משוחרר למחלקה.

תפריט ניווט תחתון