תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

כיצד פועל רעלן הבוטולינום?

רעלן הבוטולינום מוזרק ישירות לשריר הספסטי (כיווץ יתר) ותוך מספר ימים הוא גורם להחלשות השריר. פעילותו של הרעלן היא מקומית ומוגבלת לאזור בו הוזרק. הרפית השריר הספסטי מאשפרת התארכות השריר והגדלת טווח התנועה שלו. הדבר מאפשר תפקוד טוב יותר ויכולת להמשיך בטיפול פיזיותראפי יעיל. כמו כן, הטיפול מקטין את הסיכון להתפתחות סיבוכים ובכך נדחה או נמנע הצורך בניתוח.

דרך הטיפול

לפני שמטפלים ב® BOTOX יש לבדוק היטב את הילד, לקבוע האם הטיפול מתאים וקיים סיכוי שהוא יפיק מהטיפול תועלת מרבית. יש לוודא שאין קיצור שרירים קבוע בגפיים שנבחרו לטיפול ושאין הוראות נגד לטיפול. יש לוודא שכל המעורבים בטיפול, הילד, הוריו וכל הצוות המטפל מכיר את התוכנית הטיפולית ומסכים למטרות שהוצבו לטיפול. יש לזכור שהזרקת ה-BOTOX® מהווה רק חלק מהטיפול שכולל פיזיותראפיה אינטנסיבית, שימוש בסדים ומעקב רפואי צמוד.
זריקת ה-BOTOX®  ניתנת ישירות לשריר המטופל בנקודה אחת או יותר, אפשר להזריק למספר שרירים בכל פעם. משחה להרדמה עורית מקומית ניתנת לפני ההזרקה. בילדים קטנים מאד או בילדים המגלים סימני חרדה ולא משתפים פעולה ניתן לתת בנוסף חומר הרגעה. אין צורך בהרדמה לצורך הטיפול. השפעת ההזרקה זמנית חולפת, הזרקות נוספות מבוצעות כעבור 3 עד 6 חדשים לפי הצורך.
טיפול פיזיוטראפי לאחר ההזרקה חשוב מאד. הפעלה ומתיחה של השריר המוזרק ותרגול נכון מאריכים את משך ההשפעה של התרופה. להורים תפקיד חשוב בעידוד הילד לבצע תרגילים מידי יום. הטיפול ב-  BOTOX® יכול לקדם באופן משמעותי את תפקודו של הילד ואף לסייע לו להתחיל ללכת. סדים מיוחדים מסייעים לשפר את התפקוד, למתוח את השרירים ולמנוע את קיצורם.


תופעות הלוואי

הטיפול ב- BOTOX®  בטוח והילדים עוברים את תהליך ההזרקה ללא קשיים מיוחדים. חלק מהמטופלים יחושו בתופעות לוואי אך אלו קלות וחולפות תוך מספר ימים.
התופעות יכולות להיות:
1. חולשה בגפה או כאב מקומי קל
2. "סימנים כחולים" מדימום תת עורי באיזור ההזרקה
3. תחושה דמוית שפעת-  עליית חום הגוף ,חולשה וכאבי שרירים. אלו תופעות שחולפות תוך כיממה.
4. עצירות או אי שליטה על סוגרים תוארו במספר מקרים קטן.
5. קיימת האפשרות שבהזרקות חוזרות טיב ומשך השפעת הטיפול יפחתו. מקור עמידות זו בהתפתחות נוגדנים כנגד התרופה.
6. כ -10% מכלל החולים המטופלים אינם מגיבים כלל לטיפול, כנראה בשל חיסון טבעי לחומר.

מה לצפות מהטיפול?

הזרקת BOTOX® אינה תרופת פלא ואינה מרפאה את המחלה. השפעת ההזרקה היא בשריר המוזרק ועוצמתה תלויה בגיל הילד, סוג וחומרת הספסטיות ובאיכות הטיפול הניתן לאחר הפעולה.  שיא ההשפעה מופיע כשבועיים עד 6 שבועות לאחר ההזרקה ומשך ההשפעה הוא לתקופה של 3 חדשים בממוצע. הטיפול משפר גם את שווי המשקל והאיזון של הילד ובאפשרותו לגרום לשיפור תפקודי הנמשך הרבה מעבר לתקופה בה התרופה פועלת בשריר. למרות שניתוח במקרים רבים בלתי נמנע, ההזרקה מאפשרת לדחות את מועד הניתוח לתקופה בה הילד גדול מספיק ויפיק ממנו את מלוא התועלת.

תפריט ניווט תחתון