תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

אינדקס המצבים הרפואיים

הידרוצפלוס הינו מצב שבו יש הצטברות של הנוזל המוחי (cerebro-spinal fluid - CSF) בתוך חללים הנקראים חדרי המוח. הטיפול הסטנדרטי בהידרוצפלוס (הידרקון) הינו ניתוח המבוצע ע”י נוירוכירורג ילדים. בניתוח זה, מחדירים צינור דלף - שאנט, המעביר את הנוזל המוחי העודף אל חלל אחד בגוף (בדרך כלל חלל הבטן), שממנו הנוזל נספג לזרם הדם. ניתן לעיתים לטפל בהידרוצפלוס ע”י ניתוח אנדוסקופי בו מבוצע מעקף פנימי לנוזל המוחי. ניתוחים אלה שכיחים וברוב המקרים מצליחים לטפל בבעיה החריפה. למעט מקרים נדירים, הידרוצפלוס הינה מחלה לכל החיים. כמו בכל מחלה ארוכת טווח, יכולים להיות סיבוכים ובעיות הדורשות מודעות של ההורים. חשוב שהמטופל ומשפחתו יכירו את סימני האזהרה המורים על תפקוד לא תקין של הדלף (שיפורטו בהמשך), על מנת להגיע לטיפול מהיר כאשר יש צורך בכך.

סימנים וסימפטומים של הידרוצפלוס

בתינוקות, כיוון שהמרפסים (חיבור העצמות בגולגולת) פתוחים, הסימן הבולט ביותר של הידרוצפלוס הינו הגדלה מוגזמת של היקפי הראש. המרפס יכול להיות מתוח ובולט, הקרקפת דקה ומבריקה, ורידי הקרקפת בולטים והפניית העיניים כלפי מטה (סימן זה נקרא ”עיני השמש השוקעת). סימפטומים שיש לעקוב אחריהם הם הקאה, ישנוניות, אי שקט ופרכוסים. סימן נפוץ בקרב ילדים גדולים יותר הוא עליה בלחץ התוך גולגלתי הכולל סימפטומים של כאבי ראש, בחילות והקאות, ולעיתים - ערפול או ראייה כפולה, בעיות בשיווי המשקל או הפרעה בקאורדינציה. סימנים נוספים הם אי שקט או עייפות יתר ולעיתים גם יכול הילד להראות שינויים באישיותו, חוסר יכולת ריכוז ולמידה.

טיפול בהידרוצפלוס

הטיפול השכיח ביותר, הינו החדרת צינור גמיש הנקרא דלף. קיים טיפול נוסף לסוגים מסויימים של הידרוצפלוס חסימתי הכולל פיום רצפת החדר השלישי ע"י אנדוסקופ. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ונמשך כשעה. בניתוח מגלחים בד”כ איזור קטן של שיער הראש שבו יהיה הדלף, מבצעים שני חתכים, בראש ובבטן (הדלף מנווט את זרימת הנוזל העודף מחדרי המוח לחלל אחר של הגוף, בדרך כלל לחלל הבטן) ודרכם מכניסים את השאנט. בסיום הניתוח נתפרים החתכים ונחבשים. בימים הראשונים לאחר הניתוח יתכנו מעט אודם, נפיחות ורגישות באזור החתכים.

התפתחות ילדים עם הידרוצפלוס

כמו כל הילדים, גם ילדים עם הידרוצפלוס מתפתחים פיזית ואינטלקטואלית. ההתפתחות מושפעת במיוחד מסיבת ההידרוצפלוס, מהנזק המוחי שהיה (אם בכלל) לפני הניתוח ומזיהומים או סיבוכים אחרים. ההתפתחות וההסתגלות של הילד לחיים עם שאנט או פיום, מושפעים הן מאישיותו והן מהיחס ומהאפשרויות המוצעות לילד ע”י הוריו. ילדים עם הידרוצפלוס מולד ללא הפרעות נוספות הם בעלי יכולת התפתחות נורמלית. מערכת הדלף איננה מפריעה לפעילויות הרגילות של הילד, והיא איננה ניזוקה כאשר הוא מועד או נחבל. רצוי שתיידעו גם קרובי משפחה, גננות ומורים על הדלף, על מנת שידעו כיצד להתנהג במידה ויש בעיה עם הדלף. בהתאם למצבו של הילד הוא יזדקק למעקב מולטי דיספלינרי כמו: נוירולוג, עיניים, פיזיותרפיה.

תפריט ניווט תחתון