תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

אינדקס המצבים הרפואיים

מדוע מבוצעת הפעולה?

עיוותים של הלסתות יכולים להופיע בלידה, בתקופת הילדות, הבגרות ואף במהלך החיים הבוגרים. הם מתבטאים בצורה, בגודל ובמיקום הלסתות ומשפיעים באופן ישיר על המראה האסטטי, על בריאות השיניים ועל תפקוד מערכת הלעיסה של המטופל. העיוותים הנפוצים של הלסת העליונה: מיקום אחורי או קדמי מדי, וכן חשיפת יתר או תת חשיפה של השיניים העליונות והחניכיים. הלסת התחתונה כן יכולה גם להיות ממוקמת בעמדה קדמית או אחורית מדי וכן יכולה לסטות לאחד הכיוונים. מיקום הלסתות והיחסים ביניהן משפיע באופן ישיר על צורת המנשך שיכול להיות הפוך (כאשר הלסת התחתונה בולטת ביחס לעליונה), צלבי (כאשר קיימת סטייה לאחד הצדדים), עמוק (כאשר לסת אחת מכסה על השנייה) או פתוח (כאשר אין מגע בין השיניים). כאשר קיימים עיוותים קלים במיקום השיניים ניתן לבצע טיפול ביישור שיניים. מטרת הניתוח האורטוגנטי היא תיקון העיוותים של הלסת העליונה והתחתונה שאינם יכולים להיות מתוקנים ע"י טיפול אורטודנטי (יישור שיניים) בלבד.

 

מהן התוצאות המצופות מהפעולה?

שיפור במראה האסטטי, בבריאות השיניים ובתפקוד מערכת הלעיסה ע"י מיקום נכון של הלסתות ביניהן ובעמדה נכונה ביחס לפנים של המטופל.

כיצד מבוצעת הפעולה בפועל?

המטופל נדרש להביא: 

  • צילומי פנים
  • צילומי שיניים
  • צילום צפלומטרי
  • צילום פנורמי 
  • מודלים בגבס של המנשך 
  • יש לעבור בדיקה קלינית ע"י כירורג פה ולסת יחד עם אורטודנט. 

לאחר שהמקרה מאובחן, מתקבלת החלטה לגבי הטיפול הדרוש. כהכנה לניתוח, לרוב, יש צורך ביישור שיניים מקדים שאורך בדר"כ בין 6-9 חודשים, ומטרתו להתאים את קשתות השיניים למצב לאחר הניתוח. בסמיכות למועד הניתוח המתרפא נבדק ע"י מחלקת הרדמה על-מנת לוודא כי הוא כשיר לניתוח. על גבי מודלים מתבצעת סימולציה של הניתוח. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית. מירב הניתוחים מתבצעים דרך חלל הפה וללא צלקות חיצוניות נראות לעין. דרך חתכים מוסתרים בחניכיים מבצעים חתכים בעצמות הלסתות, ממקמים את הלסתות בעמדה אופטימלית ומקבעים ע"י פלטות וברגים מטיטניום. תופרים ע"י חוטים נספגים. בחלק מהמקרים יש צורך בקיבוע בין לסתי שמשמעותו "נעילה" של השיניים בעמדה הסופית.

באיזו הרדמה ישתמשו במהלך ביצוע הפעולה?

הרדמה כללית.

כמה זמן אמורה להימשך הפעולה?

לסת אחת כ- 2-3 שעות. תלוי בהיקף הניתוח. ניתוח אורטוגנטי דו לסתי אורך בין 4-6 שעות.

מהם סיכויי ההצלחה של הניתוח, ובאילה סיכונים כרוכה?

סיכויי ההצלחה טובים מאוד והרוב הגדול של המטופלים מדווחים על שביעות רצון גבוהה. ככל פעולה כירורגית פולשנית, גם ניתוח אורטוגנטי אינו חף מסיכונים ומסיבוכים, שחשוב להיות מודעים אליהם, טרם קבלת ההחלטה על ביצוע ניתוח. כדי להפחית את הסיכונים ככל הניתן, חשוב לתת לרופא המנתח ולרופא המרדים את מירב האינפורמציה הרפואית והאישית על המטופל – כך יותאם הטיפול המיטבי. הסיבוכים הכירורגיים הם נדירים וכוללים, בין היתר דימום, זיהום, היווצרות קרישי דם ופגיעה עצבית. הפגיעה העצבית יכולה לכלול הפרעה בתחושה בשיניים או בשפתיים. סיבוך מאוחר הנגרם לעתים רחוקות הוא שינוי במנשך ובמיקום הלסת לאחר סיום הטיפול.

איך להתכונן לניתוח ולאשפוז בביה"ח?

  • יש להביא סיכום רפואי מרופא המשפחה המטפל, הכולל אבחנות ותרופות שהחולה נוטל.
  • בדיקות דם: ספירה, ביוכימיה ותפקודי קרישה. 
  • במידה והמתרפא מעל גיל 40 יש לבצע א.ק.ג וצילום חזה.
  • יעוץ/אישור של רופאים מומחים נדרש באם הינך חולה במחלות כרוניות שונות (כגון: קרדיולוג באם הינך חולה לב, נוירולוג באם עברת אירוע מוחי, רופא ריאות באם יש לך מחלת נשימה/ריאות קשה וכו') וכן כל מסמך רפואי רלוונטי אחר.

מה יקרה לאחר הניתוח?

לאחר סיום ההליך הכירורגי שוהה המטופל במחלקת ההתאוששות, כדי לוודא התעוררות איטית ובטוחה מהניתוח. לאחר הניתוח יחובר המטופל לאינפוזיה, צינור הזנה לקיבה המוחדר דרך האף וצינור לניקוז השתן (קטטר). לעיתים יתבצע קיבוע בין לסתי ("נעילה" של השיניים). הכאב מהניתוח יחלוף לרוב בתוך כשבוע, ויינתנו משככי כאב וכיסוי אנטיביוטי בהתאמה לכל מטופל. זמן האשפוז צפוי להיות בין 5 ל-7 ימים כתלות במשך הניתוח שבוצע. במהלך כל השהות תינתן למטופל תמיכה על ידי צוות נרחב של רופאים, אחיות ותזונאים (התזונה לרוב היא נוזלית/דייסתית). יום לאחר הניתוח יוצאו הצינוריות. לרוב מתפתחת תפיחות של הפנים באיזורי הניתוח ב- 3 הימים הראשונים ולאחר מכן מתחילה לרדת בהדרגה. רוב הנפיחות נעלמת לאחר כשבועיים.

ומה יקרה לאחר השחרור מביה"ח?

משך זמן ההתאוששות תלוי בהיקף הניתוח והוא אינדיבידואלי לכל מטופל. אם חום גוף המטופל עולה על 38 מעלות, אם מתגלה קושי בנשימה או כאב בבליעה, אם הנפיחות מתפתחת עם הזמן במקום לרדת, אם מופיע כאב שלא ניתן לטיפול במשככי כאב או אם החולה סובל מסימפטומים מדאיגים ופתאומיים אחרים – יש לדווח על כך מייד וללא דיחוי לרופא המנתח או לאחות. בתקופה הראשונה לאחר השחרור מבית החולים ימשיך המטופל לצרוך משככי כאבים ואנטיביוטיקה במידת הצורך. בחודש לאחר הניתוח יש להימנע מהרמת משאות כבדים, התכופפות או כל מאמץ גופני אחר. במידה והותקן קיבוע בין לסתי, לרוב מתבצעת הסרתו לאחר כ- 6 שבועות ואז המטופל עובר לתזונה מוצקה. אם המטופל סובל מחוסר תחושה באף, לחי, שפה עליונה או חניכיים צפוי כי התחושה תחזור לאחר מספר שבועות, אך לעיתים ידרשו כמה חודשים לחזרת החישה באזורים ולעיתים נדירות חוסר החישה יישאר קבוע. לאחר השחרור המטופל ייבדק כל שבוע במהלך ששת השבועות הראשונים ובשנה הראשונה כל 3 חודשים. לאחר סיום הטיפולים, חשוב שהמטופל יהיה במעקב תקופתי פעם בשנה ולמשך 10 שנים.

תפריט ניווט תחתון