תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

בדיקת סקר הממוגרפיה, הנהוגה היום בעולם המערבי כשיגרה מגיל ארבעים, הינה הבדיקה היעילה ביותר לאבחון של סרטן השד בשלבים הראשוניים. האבחון המוקדם של סרטן השד מתבסס על גילוי של תהליך קטן מאוד בבדיקת ההדמיה אשר לא ניתן לאבחון קליני ע”י בדיקה ידנית.

כ- 70% מהתהליכים המתגלים בממוגרפיה הינם שפירים אך חלקם מחייב אבחון מדויק יותר של הרקמה כדי לאמת שאינם ממאירים. עד כה, הדרך הבטוחה ביותר לקבל אבחון מדויק היתה הביופסיה הכירורגית המתבצעת בהרדמה כללית בחדר ניתוח ומותירה צלקת פנימית וחיצונית.

באמצעות המכשור הסטראוטקטי ניתן לקבל דגימה של הרקמה השווה לביופסיה כירורגית, ללא צורך בהרדמה וללא צלקת.

המכשור הסטראוטקטי מאפשר נטילת דגימת רקמה מהאיזור הרצוי ע”י החדרת מחט לאזור החשוד בהנחיית מצלמה ובהרדמה מקומית ללא כאב. המיקום המדויק של האזור החשוד נעשה באמצעות מערכת ממוחשבת והרופא המבצע את הפעולה מקבל תמונות של הנגע, ובאמצעות המחט, לוקח מס' דגימות מהרקמה החשודה ושולח לבדיקה פתולוגית. כל בדיקה נמשכת כ- 30 דקות, ובסיומה הנבדקת חוזרת לפעילות שגרתית.

כאשר הממצא מתגלה כשפיר אין צורך באבחון נוסף, ובכך נחסכת ביופסיה ניתוחית. כאשר הממצא הוא סרטני, המטופלת מופנת לכירורג על מנת להסירו בשלמותו. יתרונה של בדיקה זו היא שבהתאם לתוצאות יכול הכירורג לתכנן את סוג הניתוח והיקפו.

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון