תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

מהי בדיקת תהודה מגנטית ספקטרוסקופית (MRS)

תהודה מגנטית ספקטרוסקופית (MRS) הנה בדיקה קלינית שגרתית הנותנת מידע בצורה של ספקטרום (אוסף של תדרים), על הרכב וכמות של מספר תרכובות כימיות הנמצאים באזור שנמדד. שינוי בריכוזים והופעת תרכובות חדשות מסייעים רבות לאבחון מספר סוגי פתולוגיות. במסגרת בדיקות מוח, בדיקת ה-MRS מבוצעת כסריקה נוספת על אזור המוגדר מראש בהתאם לשאלה הקלינית.

מה הם השימושים של שיטה זו?

בדיקת ה-MRI מיושמת במספר אברים בגוף כגון שד, פרוטטה, כבד ומוח. במסגרת המכון, הבדיקה מבוצעת במוח עם ישומים קלינים הכוללים: אבחון בין נגעים שונים ברקמת המוח לעומת גידול, אבחון בין גידול שפיר לגידול ממאיר והערכה של דרגת הממאירות ואבחון בין גידול פעיל לנזקי קרינה. בנוסף, הבדיקה מסייעת באבחון של מחלות מטבוליות וגנטיות בילדים. כמו כן מתבצעת בדיקת MRI בכבד לכימות אחוזי שומן בכבד.

מידע לנבדק

נבדק המעוניין לקבוע תור, ידאג להעביר את ההפניה מהרופא המטפל למכון לצורך תכנון הבדיקה. צוות המכון יחזור לנבדק לשם תיאום מועד הסריקה. בדיקת ה MRS הינה חלק מבדיקת ה MRI הכללית שהנבדק יעבור, בהתאם לשאלה הקלינית.
על הנבדק להצטייד במסמכים הבאים:

  • הפנייה מהרופא המטפל לביצוע בדיקת MRS.
  • הפניה ופירוט של השאלה הקלינית, להגדרת מיקום רכישת הדטה.
  • טופס התחייבות כספית (טופס 17) קוד 760393 (MRS) / פיקדון בצ'ק או באשראי שיפדה לאחר 10 ימים מיום הבדיקה באם לא יוסדר התשלום/ תשלום במזומן בהתאם לתעריף משרד הבריאות.
  • סריקות MRI קודמות כולל דו"ח פענוח של רדיולוג.
  • כל ממצא רפואי אחר שעשוי להיות רלוונטי לבדיקה (סיכומי אשפוז או מחלה, סיכום ביקור אצל רופא, תוצאות של בדיקות).
  • בהגעתו הנבדק יתבקש למלא טופס המאשר שאין מתכות בגופו.


מהלך הבדיקה

סריקת ה-MRS אורכת בן 5-15 דקות, בהתאם לשאלה הקלינית, ואינה מצריכה הזרקה של חומר ניגוד. השיטה רגישה ביותר לתזוזות, ולכן בבדיקה זאת חשוב ביותר שיתוף פעולה של הנבדק ולהימנע מתזוזות.
החלטה על אופי ביצוע הבדיקה נעשית על ידי הרופא המפנה או על ידי הרדיולוג תוך כדי מהלך הבדיקה.

כיצד להפנות חולה לבדיקה?

ההפניה מבוצעת בדרך כלל על ידי הרופא המטפל (רופא ילדים, נוירולוג, נוירוכירורג, אונקולוג). הבדיקה מצריכה התחייבות מקופת החולים המיועדת לבדיקת MRS של המוח לפי הקוד 760393. יש להביא כל ממצא רפואי רלוונטי כגון צילומים, דיסקים ותוצאות של בדיקות, לצורך תכנון מוקדם של הבדיקה.

ניסיון מכון סגול לתפקודי המוח

עד כה בוצעו במכון מאות בדיקות ספקטרוסקופיה, והידע והניסיון במרכז ובעולם גדלים. הבדיקה מבוצעת במכון באופן שגרתי, ניתוח הנתונים מבוצע הן באמצעות תוכנות שמסופקות על ידי חברת מכשירי ה MRI, והם על ידי תוכנה חיצונית המאפשרת מידול וכימות של התרכובות הכימיות השונות בדיוק גבוה יותר.

דוגמאות ליישומים קליניים המופקים מבדיקת MRS
אבחון מחלה מטבולית בילדים

אבחון של גידול בעל ממאירות גבוהה


בתמונה תוצאות בדיקת MRS של ילד עם חשד למחלה מטבולית. בשתי הספקטראות ניתן לראות את המטבוליטים (תרכובות כימיות) העקריים במוח ואת הימצאות של תרכושת לקטט (LAC) מה שתומך באבחנה הראשונית של מחלה מטבולית – Leigh Disease. הנבדק הופנה בשאלה של גידול מוחי, עם אבחנה מבדלת של גידול של תאי הגליה (Glia) בחשד לממאירות נמוכה, היות והגידול לא עבר האדרה, אולם בדיקת ה- MRS הדגימה עליה ניכרת ב-(Cho (Choline, עם היעלמות NAA-N acetyl aspartate, מה שמרמז על גידול בעל ממאירות גבוהה. תוצאות הפתולוגיה תמכו בבדיקת ה- MRS – החולה אובחן עם גליובלסטומה (גידול בעל ממאירות גבוהה).

תפריט ניווט תחתון