תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

על הבדיקה

בסורק בתהודה מגנטית משתמשים בשדה מגנטי רב עוצמה, ובגלי רדיו הנשלחים ונקלטים, לצורך לקבלת תמונה. שינויים באופן העברת האנרגייה (תצורת גלי הרדיו, עוצמת וכוון השדה המגנטי, ותזמון איסוף הנתונים), מאפשרים קבלת תמונות המבליטות או מעלימות מרכיבי רקמה שונים או מאפיינים אחרים. לדוגמה, ניתן להבליט את רקמת השומן או להעלים אותה, ובדומה, להדגיש זרימת דם או לטשטש אותה וכו'. בדומה לבדיקות דימות אחרות, גם בבדיקת MRI משתמשים בחומר ניגודי כדי להדגיש הבדלים בין רקמות שונות. החומר הניגודי נקרא גדוליניום - Gd) Gadolinium) שהוא כילאט עם מומנט מגנטי חזק ביותר, שאינו על בסיס יוד. בין יתרונותיה הבולטים של בדיקת MRI שהיא אינה כרוכה בחשיפה לקרינה מייננת. ראוי לציין, שהבדיקה ארוכה יחסית ומחייבת שיתוף פעולה מלא של הנבדק ואינה מתאימה לאנשים הסובלים מקלאוסטרופוביה.
ברשותנו מכשור מתקדם, הכולל מכשיר MRI המסוגל לבצע בדיקות לב מתקדמות, תחנת עבודה ייעודית המאפשרת שחזור וניתוח הנתונים (תמונות תלת-ממד, חישוב נפחים וחישוב זרימות) וצוות מיומן (רדיולוגים, קרדיולוג, טכנאים) שעבר הכשרה ייעודית בשיטות הבדיקה השונות.

שימוש ב-MRI לבירור ואבחון תחלואה לבבית

בזכות השיפורים הטכנולוגיים שחלו בשנים האחרונות, גובר השימוש במכשיר ה-MRI לבירור ולאבחון תחלואה לבבית. ע"י שימוש בטכניקות שונות ניתן להדגים את תנועת שריר הלב וכך להעריך תפקוד ונפח מדורי הלב, למדוד את זרימת הדם, ולאפיין היטב את מבנה הלב. בעזרת שימוש ב-Gd ניתן להדגים פרפוזיה (זילוח) וכן להעריך קיום דלקת או צלקת בשריר הלב. את תמונות ה MRI ניתן לקבל במנחים המקובלים בקרדיולוגיה, כגון: Short Axis ,Four-Chamber View וכו' אך גם בכל מנח אחר בהתאם לשאלה הקלינית. המידע המתקבל מותאם למחזור הלב (ECG Gated), ולכן ניתן לשייך את התמונות גם לעיתוי במהלך מחזור הלב (סיסטולה, דיאסטולה).
יכולת ה-MRI לזהות ולאפיין שינויים לא תקינים ברקמת שריר הלב הינה ייחודית ומהווה יתרון חשוב של טכנולוגיה זו מול כל אמצעי הדימות האחרים הקיימים לאיבחון מחלות של הלב. אנו מבצעים כיום בדיקה זו בעיקר לבירור מגוון מחלות של שריר הלב (קרדיומיופתיות ), דלקת שריר הלב (מיוקרדיטיס), מיקום וחומרת הצטלקות הלב עקב אוטם שריר הלב, וכן מחלות המסננות את השריר כגון אמילואידוזיס, וסרקואידוזיס. כמו כן מבוצעות סריקות להערכת גידולים בלב ובמיצר, ולהערכת מחלות של כלי הדם הגדולים בחזה (אנוריזמה של האאורטה, וסקולויטיס).
ברשותנו מכשור מתקדם, הכולל מכשיר MRI המסוגל לבצע בדיקות לב מתקדמות, תחנת עבודה ייעודית המאפשרת שחזור וניתוח הנתונים (תמונות תלת-ממד, חישוב נפחים וחישוב זרימות) וצוות מיומן (רדיולוגים, קרדיולוג, טכנאים) שעבר הכשרה ייעודית בשיטות הבדיקה השונות. 

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון