תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

הסוגים השונים של סרטן הכליה

שני הסוגים העיקריים של הגידולים הסרטניים בכליה הם RCC (או: Renal Cell Carcinoma) ושאת אפיתל תאי המעבר - TCC  (או: Transitional Cell Carcinoma). הגידול מסוג RCC הוא הסוג הנפוץ ביותר של סרטן הכליה - ומהווה למעלה מ-90% מגידולי הכליה הממאירים. כמו כל סוגי הסרטן, RCC מתחיל כשהוא קטן וגדל לאורך זמן. למרות ש-RCC בדרך כלל גדל כגוש יחיד בכליה, בכליה יכולה להכיל לעיתים יותר מגוש אחד. חלק מסרטני ה-RCC מתגלים כשהם כבר די גדולים. את רובם מגלים לפני שהם שלחו גרורות לאיברים אחרים דרך הדם או כלי למפה. כמו ברוב סוגי הסרטן, גם ב-RCC קשה לטפל לאחר שהוא כבר שלח גרורות. 
כ-5%-10% מכל גידולי הכליה הם מסוג TCC. סרטן זה מתחיל במערכת המאספת של הכליה (דרכה השתן מופרש מתאי הכליה ועובר לשלפוחית) ומתנהג בדומה לסרטן השלפוחית. מחקרים הראו כי בדומה לסרטן השלפוחית, גם TCC קשור לעישון סיגריות וחשיפה תעסוקתית לכימיקלים גורמי-סרטן. הסימנים והסמפטומים של סרטן הכליה הם שתן דמי ולעיתים כאבי מותניים או גב.


הטיפול בסרטן הכליה

ניתוח הוא הטיפול העיקרי לסרטן הכליה. סיכויי ההישרדות ללא ניתוח הם קטנים מאוד. בהתאם לסוג הסרטן ודרגתו, הניתוח משמש להסרת הסרטן יחד עם חלק מהרקמה סביבו או יחד עם כל הכליה וייתכן גם עם השופכן. לעיתים יש צורך בהסרת בלוטת יותרת הכליה (האדרנל - בלוטה קטנה שנמצאת מעל לכליה). 


כריתה רדיקלית של הכליה
הניתוח הנפוץ ביותר לטיפול ב-RCC של הכליה, נקרא Radical Nephrectomy. בניתוח זה מסירים את כל הכליה, יחד עם הגוש הסרטני בתוכה, את בלוטת יותרת הכליה הצמודה אליה ואת רקמת השומן שנמצאת מסביב לכליה.

כריתה חלקית של הכליה
בניתוח זה (נקרא Partial Nephrectomy או Nephron-Sparing Surgery) לא מסירים את כל הכליה. במקום, רק חלק הכליה שמכיל את הסרטן מוסר, ורקמת הכליה הנותרת נשארת בגוף. כריתה חלקית של הכליה נעשית בדרך-כלל בחולים עם סרטן בשתי הכליות או בחולים עם כליה אחת שבה התפתח הסרטן. ניתוח זה מאפשר לחולה עם כליה אחת לשמור על תפקוד כלייתי ולהימנע מהצורך בדיאליזה. יותר ויותר כריתות חלקיות נעשות בחולים עם סרטן RCC קטן (מתחת ל-4 ס"מ) באחת מהכליות. היתרון בגישה זו, הוא שהחולה מאבד רק חלק מהכליה. כיוון שקיים סיכוי קטן שחלק מהסרטן נשאר בגוף, הניתוח נעשה רק לטיפול בגידולים קטנים.

כריתה לפרוסקופית של הכליה
הניתוח נעשה דרך חתכים קטנים בדופן הבטן. דרך אחד החתכים מוכנסת מצלמה קטנה כדי לראות את הכליה. דרך שאר החתכים מוכנסים כלי הניתוח. גישה זו משמשת לטיפול ברוב גידולי הכליה שלא ניתן לטפל בהם ע"י כריתה חלקית.
הטכניקה הזו נחשבת ליעילה כמו כריתת כליה בגישה פתוחה והיא מאפשרת זמן אשפוז קצר יותר, החלמה מהירה יותר ופחות כאב לאחר הניתוח.

כריתה רדיקלית של הכליה והשופכן
זה הניתוח לטיפול בסרטני TCC של הכליה. בנוסף לכריתת הכליה, מוסר גם השופכן וחלק קטן מהשלפוחית אליו השופכן מתחבר. כתלות בדרגת הגידול ובמידת התפשטותו, לעיתים במקרי TCC יש צורך בטיפול משלים כימותרפי ו/או קרינתי.לאחר כל הניתוחים הנ"ל, החולה מועבר לחדר התעוררות, שם הוא שוהה מספר שעות ואז מועבר למחלקת האשפוז. משך האשפוז הממוצע לאחר הניתוח הוא 5 ימים. לאחר כל הניתוחים הנ"ל, החולה מועבר לחדר התעוררות, שם הוא שוהה מספר שעות ואז מועבר למחלקת האשפוז. משך האשפוז הממוצע לאחר הניתוח הוא 5 ימים.

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון