תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

מערכת העיכול מקבלת דם משלושה עורקים שיוצאים מאבי העורקים (אאורטה) הבטני: עורק הצליאק שמזין את הכבד, הטחול והקיבה; העורק המזנטאריאלי העליון שמזין את התריסריון, המעי דק והחלק הימני של המעי הגס; והעורק המזנטאריאלי התחתון, שמזין את שארית המעי הגס והרקטום. בנוסף לכך, סעיפים של עורקי הכסל הפנימי מזינים את הרקטום. יש קשר בין העורקים המזנטאריאלים, ע"י סעיפים קטנים. 

היצרות או חסימה של שני עורקים מתוך השלושה, עלולים לגרום לתסמונת שנקראת Chronic Mesenteric Ischemia or Intestinal angina. במסגרת זו, מרבית החולים בגיל 50-70 סובלים מכאבים אחרי האוכל (אשר הולכים ומחמירים במשך שבועות או חודשים), ירידה במשקל, בחילות, הקאות, ושלשולים. 

האבחנה דורשת בירור מורחב, כולל בירור גסטרואנטרולוג וכירורג כלי דם, דופלקס /US של עורקים מזנטאריאלים, CT, ואנגיוגרפיה של אאורטה בטני (צנתור עורקים). אנגיוגרפיה של אבי העורקים הבטני הינה הבדיקה המועדפת. 
בנוסף לאיסכמיה כרונית של העורקים המזנטאריאלים, קיימת איסכמיה מזנטאריאלית חריפה: Acute Mesenteric Ischemia, שמתפתחת עקב חסימה חריפה של העורק המזנטאריאלי העליון, ע"י קריש דם או תסחיף. החולה סובל מכאבים חזקים בבטן שמתחילים באופן פתאומי. מחלה זו הינה קשה ומסכנת חיים ודורשת אבחון (CT, אנגיוגרפיה) וטיפול מיידיים.

הטיפול בהיצרויות
הטיפול נחלק לרוב ל-2:
1. טיפול אנדווסקולרי - הרחבת העורק המוצר והכנסת סטנט.
2. טיפול ניתוחי - אנדארטארקטומיה מעורק המוצר או ניתוח מעקפים.

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון