תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

מהות הבדיקה
סיגמואידוסקופיה היא בדיקה המאפשרת הסתכלות ישירה אל חלקו הסופי של חלל המעי הגס. הבדיקה מתבצעת באמצעות אנדוסקופ – צינור דק וגמיש הבנוי מסיבי זכוכית ומסביבו מעטה פלסטי. עוביו של המכשיר כאצבע והוא מוחדר דרך פי הטבעת.
לידיעתך, המכשיר האנדוסקופי עובר תהליך ניקוי וחיטוי קפדניים בין בדיקה אחת לשניה.

מתי מבוצעת הבדיקה?
ברוב המקרים הבדיקה מבוצעת לשם אבחון תופעות של שינוי באופי היציאות, דמם מפי הטבעת ועוד. באמצעות בדיקה זו ניתן  לגלות גידולים בשלב מוקדם של התפתחותם, ובעזרת  דגימות רקמה (ביופסיות) שנלקחות בזמן הפעולה, ניתן להבדיל בין
גידול שפיר לממאיר. יש לזכור, ביופסיות נלקחות לא רק במקרים של גידולים, אלא גם במקרים של מחלות אחרות כגון דלקת.
לבדיקה האנדוסקופית יתרונות על פני בדיקת רנטגן: רמת הדיוק של הבדיקה האנדוסקופית גבוהה בהרבה מזו של הבדיקה הרנטגנית ומאפשרת גילוי מחלות דלקתיות, גידולים שפירים וממאירים ונוכחות סעיפים (דיברטיקולה) ועוד.

כיצד מתבצעת הבדיקה?
לאחר קבלת הסבר אודות הבדיקה, בדיקות אלטרנטיביות אחרות הקיימות ועל סיבוכים אפשריים עקב הבדיקה (נדירים), תחל הבדיקה. היות בדיקה זו הליך רפואי פשוט יחסית, מטופלים רבים אינם זקוקים לזריקת טישטוש. במהלך הבדיקה, יוחדר אנדוסקופ גמיש בעדינות דרך פי הטבעת לחלק הסופי של המעי כאשר הנבדק שוכב על צידו השמאלי. בזמן הבדיקה מוחדר למעי אוויר להקלת ההסתכלות וההתקדמות, דבר הגורם לעיתים תחושת אי נוחות בבטן. האוויר נשאב בשלב היציאה מהמעי, בגמר הבדיקה.

סיבוכים אפשריים של הבדיקה
הסיבוכים הקשורים לפעולה האנדוסקופית קיימים אך נדירים.לעיתים קיים דימום מאזור נטילת הביופסיה או מאזור כריתת פוליפ. דימום זה הינו קל ונעצר באופן ספונטני. רק לעתים נדירות יש צורך בעירוי דם או במעורבות ניתוחית. סיבוכים חמורים כגון ניקוב המעי נדירים ביותר.
במידה ולאחר הבדיקה כאשר תהיה בביתך, יופיעו סימפטומים של חום, דמום ממערכת העיכול, כאב חזה או בטן, עליך לפנות מיד לרופא המטפל או לחדר מיון.

לאחר הבדיקה
עם גמר הבדיקה תשאר במעקב בחדר התאוששות דקות ספורות בלבד. אכילה ושתיה פושרת מותרים מיד סיום הבדיקה. בעקבות החדרת אוויר בזמן הבדיקה ייתכן ותחוש נפיחות בבטן, תופעה זו תעלם מעצמה תוך זמן קצר לאחר סיום הבדיקה. מידע אודות תוצאות הבדיקה והמשך טיפול או מעקב, יימסר לך לפי שחרורך ע'י הרופא. תוצאות ביופסיה (במידה שנלקחו) ימסרו לך לאחר כשבועיים.

תפריט ניווט תחתון