תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

מטרת הבדיקה:

אנדומטריוזיס הינה מחלה גינקולוגית כרונית שמאובחנת לעיתים באיחור רב. איחור זה מוביל לסבל רב עבור המטופלות, סבל שמוביל לכאב ממושך ללא מענה, בדיקות רבות עד לאבחנה ותסכול רב עבור המטופלות.

אחד הכלים החשובים והראשוניים הינו גילוי מוקדם של אנדומטריוזיס ואבחנה באמצעות בדיקת אולטרה סאונד מכוונת לאנדומטריוזיס.

בדיקה זו, נעשית על ידי צוות רפואי מיומן בעל הכשרה יחודית לביצוע אולטרה סאונד מכוון לאנדומטריוזיס.


כיצד מבוצעת הבדיקה?

הבדיקה מתבצעת בעיקרה באמצעות בדיקת אולטרה סאונד משולבת בגישה וגינלית ובטנית.

במסגרת הבדיקה מתבצעת סקירה מדוקדקת של מבנה ומרקם הרחם, לנשים להן אנדומטריוזיס לעיתים קיים מרקם רחם ייחודי הנקרא אדנומיוזיס.

בנוסף, מתבצעת בדיקה של השחלות, איתור ציסטות שחלתיות אופייניות לאנדומטריוזיס הנקראות אנדומטריומות וכן איתור הידבקויות במדורי האגן השונים.


הבדיקה תכלול איתור נגעים עמוקים של אנדומטריוזיס - "Deep infiltrating endometriosis", נגעים אלו, בגודל של 5 מ"מ ומעלה יכולים לחדור למבנים אנטומים שונים באגן.

על כן תתבצע, הסתכלות ממוקדת על החיץ בין דופן הנרתיק והרקטום. הסתכלות ממוקדת על המדור האחורי לרחם המערב את צוואר הרחם לולאות המעי והרצועות שתומכות ברחם.

הבדיקה תכלול בנוסף, הדמיה של מערכת השתן עם דגש על הרחבת אגני כליות ושופכנים, והסתכלות ממוקדת על המדור הקדמי לרחם לבדיקת מעורבות שלפוחית השתן.

 

בהתאם לתוצאות הערכת האולטרה סאונד, בעיקר במקרים מורכבים המערבים את המעי ושלפוחית השתן תשקל אופציית הדמיה נוספת ב MRI. בדיקת הMRI יכולה לסייע לאבחנה והערכות לקראת ניתוחים מורכבים


תפריט ניווט תחתון