תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

מדוע מבוצעת הפעולה?

ERCP  - endoscopic retrograde cholangiopancreatography היא בדיקה המבוצעת לצורך אבחון מחלות, שמקורן בדרכי המרה והלבלב ולצורך טיפול בחלק ממחלות דרכי המרה והלבלב. הבדיקה מבוצעת בעזרת מכשיר גמיש (אנדוסקופ) המוחדר דרך הפה לתוך התריסריון ומגיע עד לפתח צינור המרה והלבלב (הנקרא פפילה). דרך תעלת האנדוסקופ, מוחדרת צינורית פלסטית לתוך פתח הפפילה ודרכה מוזרק חומר ניגוד על בסיס של יוד, המאפשר (תחת שיקוף רנטגן) להדגים את צינורות המרה והלבלב. בעזרת ERCP אפשר לבצע גם פעולות טיפוליות כמו חיתוך הפפילה והוצאת אבנים מדרכי המרה והלבלב, הכנסת תומכן (סטנט) לצורך ניקוז המרה ושמירת דרכי המרה פתוחים (בעיקר במצבים בהם ישנה חסימה מחוץ לדרכי המרה, כגון גידול המצר את דרכי המרה וגורם לחסימתם), הכנסת תומכן (סטנט) לצינור הלבלב, הרחבת הצרויות ונטילת דגימות רקמה.

כיצד מבוצעת הפעולה בפועל?
ERCP מבוצעת תוך שימוש בסדציה (טשטוש), המאפשרת לנבדק לעבור אותה במינימום של אי-נעימות. זריקת הטשטוש ניתנת לווריד, לפני תחילת הבדיקה, ולאחריה מתבקש הנבדק לשכב על צידו השמאלי. בראשית הבדיקה יותז חומר מאלחש אל הלוע – על מנת להפחית כל תחושה של אי נעימות במקום. לאחר שהחומר יתחיל להשפיע, יחדיר הרופא הבודק בעדינות אנדוסקופ (מעין צינור ארוך וגמיש) אל פיו של הנבדק. החדרת המכשיר אינה כרוכה בכאב ולא מפריעה לנשימה. לאחר מכן, יתקדם הרופא דרך הלוע אל הוושט, הקיבה והתריסריון, ויבוצע צנתור דרכי המרה והלבלב. שיקוף במכשיר הרנטגן יבוצע לאחר הזרקת חומר ניגוד, על מנת להדגים את דרכי המרה (ועל ידי כך לאבחן קיום של חסימה ואת מיקומה). במידה ויימצאו אבנים בצינור המרה, יבוצע חיתוך הפפילה ובעזרת בלון או סלסלת מתכת יישלפו האבנים. במקרה של הצרויות או חסימות של דרכי מרה ו/או הלבלב, ייתכן ויהיה צורך בהחדרת צינורית פלסטית לצורכי ניקוז. פעולות אלו אינן כואבות.

באיזו הרדמה ישתמשו במהלך ביצוע הפעולה?
הבדיקה מבוצעת בסדציה (טשטוש, conscious sedation), הניתן בזריקה אל הווריד. הסדציה פועלת במהירות, ומקנה למטופל תחושה של ישנוניות, המונעת ממנו לחוש כאב או אי נעימות במהלך הבדיקה. מקצת החולים מתארים את הבדיקה כ"קצת לא נעימה" – אך רובם ישנים בזמן הפעולה, בזמן השימוש בחומרי הטשטוש. ברוב המכריע של המקרים יספיק טשטוש לביצוע הבדיקה, אולם במקרה של מטופל חרד במיוחד, ניתן לבצע את הבדיקה גם בהרדמה כללית.

כמה זמן אמורה להימשך הפעולה?
30 דקות (כחצי שעה).

מהם אחוזי ההצלחה של הפעולה, ובאילו סיכונים היא כרוכה?
לפעולה זו יש מעל ל- 95% הצלחה. קיימים סיבוכים הקשורים לפעולה האנדוסקופית ושיעורם מגיע לכדי 4% מן המקרים. בין הסיבוכים האפשריים ניתן למנות:

 • דימום לאחר ביצוע חיתוך הפפילה. דימום זה נעצר באופן ספונטני, ללא טיפול. לעתים יהיה צורך בהזרקה או לחלופין סגירה על-ידי מהדק (clip).
 • דלקת הלבלב (פנקריאטיטיס) כתוצאה מהזרקת חומר הניגוד. ניתן להקטין סיכון זה על-ידי החדרת תותב זמני לצינור הלבלב בהתאם לשיקול הרופא המבצע.
 • התנקבות המעי (נדיר).

איך להתכונן לבדיקה?

 • עליך להביא את תוצאות ספירת הדם ותפקודי הקרישה (PT, PTT) שבוצעו לקראת הבדיקה.
 • אם ביצעת צילומי רנטגן (כמו CT ואולטרה סאונד) בעבר, עליך להביא אותם עמך ביום הבדיקה. נא להביא את הצילומים עצמם, ולא רק את התשובה הכתובה.
 • מידה ואתה נוטל תרופות באופן קבוע , עליך להיוועץ ברופא המטפל.
 • אם אתה סובל מלחץ דם גבוה או ממחלת לב, עליך לקחת את התרופות הקבועות שלך כסדרן. 
 • לחולי סוכרת: אסור להזריק אינסולין בבוקר הבדיקה, אך יש להביא את האינסולין עימך. יש להביא גם אוכל לארוחה לאחר הבדיקה.
 • אם אתה נוטל תכשירים נוגדי קרישה (כולל אספירין, פלויקס) או מדללי דם (כגון קומדין), עליך להיוועץ בגסטרואנטרולוג המטפל אם להפסיק את הטיפול כשבוע לפני הבדיקה. במידה וכן, יש להפסיק את הטיפול בהתייעצות רופא מטפל.
 • עליך לבוא לבדיקה עם מלווה. עקב מתן תרופות העלולות לפגום בערנות אסורה הנהיגה ברכב ביום הבדיקה.
 • עליך להישאר בצום 8 שעות קודם הבדיקה.
 • הבדיקה כרוכה בקרינה, ולכן יש ליידע את הצוות הרפואי על היריון

מה יקרה אחרי הבדיקה?

בגמר הבדיקה תנוח ותישאר במעקב בחדר התאוששות כדי לוודא את גמר השפעת התרופות שקיבלת. בעקבות החדרת אויר בזמן הבדיקה, ייתכן ותחוש נפיחות בבטן בסיום הבדיקה. נפיחות זו תעלם מעצמה זמן קצר לאחר מכן. אכילה ושתייה פושרת מותרים בדרך-כלל כ-60 דקות לאחר הבדיקה, אלא אם כן, נאמר לך אחרת. לפני שחרורך, ימסור לך הרופא את תוצאות הבדיקה והוראות להמשך טיפול או מעקב. תוצאות ביופסיה (במידה ונלקחו) יימסרו לך לאחר כשבועיים.

ומה יקרה לאחר השחרור מביה"ח?

 • אסור לנהוג לאחר הבדיקה במשך כ-8 שעות, עקב השפעה מאוחרת של חומרי ההרגעה.
 • במידה ולאחר הבדיקה, כשתהיה בביתך, יופיעו סימני חום, הפרעות בליעה, כאב חזה או בטן, עליך לפנות מייד לרופא המבצע או לחדר מיון.

קישורים רלוונטיים באינטרנט

http://digestive.niddk.nih.gov/ddiseases/pubs/ercp

תפריט ניווט תחתון