תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

רוצה לדעת עוד?

שם מלא {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.required}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.textBoxChars}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.inputToShort}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.ContactNameTooLong}}

{{500 - ClubFormCtrlAlias.MailContactUS.Description.length}} תוים נשארו מתוך 500

קצת על סיבת הפניה {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.required}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.FreeText}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.inputToShort}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.DescriptionTooLong}}

{{ClubFormCtrlAlias.ServiceMsgResponse}}

תוכן עניינים

מהי בדיקת ERCP?

בדיקת ERCP (Endoscopic Retrograde CholangioPancreatography) היא בדיקה המבוצעת לצורך אבחון וטיפול במחלות בדרכי המרה והלבלב. הבדיקה משלבת שימוש בתמונה אנדוסקופית יחד עם שיקוף באמצעות רנטגן והזרקת חומר ניגוד. הבדיקה מבוצעת בעזרת מכשיר גמיש - אנדוסקופ - המוחדר דרך הפה לתוך התריסריון ומגיע עד לפתח צינור המרה והלבלב (הנקרא פפילה). האנדוסקופ הוא צינור דק וגמיש, בעובי של אצבע, שבקצהו מצלמת וידאו זעירה. במהלך הבדיקה, רואה הרופא על מסך את צילומי הווידאו של המעי הנבדק בהגדלה ניכרת, המאפשרת לו לאתר ממצאים חריגים ושינויים קטנים ברקמות. דרך תעלת האנדוסקופ, מוחדרת צינורית פלסטית לתוך פתח הפפילה ודרכה מוזרק חומר ניגוד על בסיס יוד, המאפשר (תחת שיקוף רנטגן) להדגים את צינורות המרה והלבלב.  אפשר לבצע גם פעולות טיפוליות כמו חיתוך הפפילה והוצאת אבנים מדרכי המרה והלבלב, הכנסת תומכן (סטנט) לצורך ניקוז המרה ושמירת דרכי המרה פתוחות (לדוגמה כאשר ישנה היצרות/חסימה של דרכי המרה ע"י גידול), הכנסת תומכן (סטנט) לצינור הלבלב, הרחבת היצרויות באמצעות בלון ונטילת דגימות רקמה.

באילו מקרים מומלץ לבצע בדיקת ERCP?

 • טיפול באבנים בדרכי המרה והלבלב
 • אבחון וטיפול בהצרויות בדרכי מרה
 • הנחת תומכן בדרכי מרה או לבלב
 • נטילת דגימות רקמה מדרכי מרה בחשד לגידול 

כיצד מבוצעת בדיקת ERCP?

בדיקת ERCP מבוצעת תוך שימוש בסדציה (טשטוש) ומאפשרת לנבדק לעבור אותה במינימום של אי-נעימות. הבדיקה מבוצעת כאשר הנבדק שוכב על הבטן. לאחר שחומר הטשטוש מתחיל להשפיע, יחדיר הרופא הבודק את האנדוסקופ (צינור ארוך וגמיש, עם מקור תאורה ומצלמה בקצהו) לפיו של המטופל. החדרת המכשיר אינה כרוכה בכאב ולא מפריעה לנשימה. לאחר מכן, יתקדם הרופא דרך הלוע אל הוושט, הקיבה והתריסריון, ויבוצע צנתור דרכי המרה והלבלב. שיקוף במכשיר הרנטגן יבוצע לאחר הזרקת חומר ניגוד, על מנת להדגים את דרכי המרה. בתלות בממצא ניתן להיכנס ישירות לתוך דרכי המרה, או לבצע חיתוך והרחבה של אזור הפפילה. לאחר מכן יבוצע צנתור דרכי המרה בעזרת ציוד מתאים (בלון, תומכן או רשת להוצאת אבנים ויתבצע טיפול).  לאחר ביצוע התערבות בתוך דרכי המרה ובפפילה, עלולה להיווצר חסימה זמנית עקב בצקת מקומית. לכן, ייתכן ויהיה צורך בהחדרת צינורית פלסטית לצורכי ניקוז. פעולות אלו אינן כואבות. במהלך הבדיקה ממלאים את חלל מערכת העיכול באוויר על מנת "לנפח" אותה. פעולה זו נעשית כדי לשפר את תנאי הריאות. לעתים נבדקים מדווחים לאחר הבדיקה על תחושה קלה של לחץ ואי נעימות בעקבות הניפוח. הבדיקה מבוצעת לרוב במסגרת אמבולטורית ולעיתים נדירות באשפוז. 

תחת איזו הרדמה מבוצעת בדיקת ERCP?

בדיקת ERCP מבוצעת בסדציה (טשטוש,conscious sedation) הניתנת בזריקה אל הווריד. הסדציה פועלת במהירות, ומקנה למטופל תחושה של ישנוניות, המונעת ממנו לחוש כאב או אי נעימות במהלך הבדיקה.  רוב המטופלים ישנים בזמן הפעולה. לעיתים, אם קיים סיכון מיוחד או מסיבות אחרות, ניתן לבצע את הבדיקה בהרדמה מלאה בנוכחות מרדים.

כמה זמן אמורה להימשך הפעולה? 

כ-30-60 דקות. 

מהם הסיכונים בביצוע ERCP?

בדיקת ERCP נחשבת לבדיקה בטוחה ומהימנה, עם פרופיל סיכונים נמוך ומעל ל- 95% הצלחה טכנית בכניסה לתוך דרכי המרה ובביצוע התערבות טיפולית. במכון למחלות דרכי העיכול והכבד של המרכז הרפואי תל אביב, בי"ח איכילוב, אנו מבצעים בהצלחה יותר מ-600 בדיקות ERCP מדי שנה. הסיבוכים האפשריים יכולים להיות קשורים לחומרי הטשטוש וההרדמה או לפרוצדורה עצמה. כאב בטן, נפיחות ובחילות שכיחים אחרי הפרוצדורה, אולם הם קלים וחולפים מעצמם. שכיחות סיבוכים משמעותיים הקשורים לפעולה האנדוסקופית היא כ-4% מן המקרים. בין הסיבוכים האפשריים ניתן למנות:

 • דימום לאחר ביצוע חיתוך הפפילה. דימום זה נעצר באופן ספונטני, ללא טיפול. לעתים יהיה צורך בהזרקת חומר מונע דימומים או בסגירה על-ידי מהדק (clip). רק לעתים נדירות יש צורך בעירוי דם או במעורבות ניתוחית.
 • דלקת הלבלב (פנקריאטיטיס) כתוצאה מהזרקת חומר הניגוד. ניתן להקטין סיכון זה על-ידי החדרת תותב זמני לצינור הלבלב בהתאם לשיקול הרופא המבצע או ע"י מתן תרופה אנטי-דלקתית ונוזלים.
 • סיבוך חמור אפשרי אך נדיר ביותר הוא פגיעה מכנית והתנקבות המעי. זהו סיבוך קשה המחייב לעיתים התערבות ניתוחית.

לפני הבדיקה מסבירים למטופל את פרטי הבדיקה והסיכונים והוא נדרש לחתום על טופס הסכמה מדעת המפרט את הסיכונים. הטופס נשלח גם לביתו ומאפשר קריאה מדוקדקת והבנת התהליך.

מה יקרה לאחר בדיקת ERCP?

 • לאחר הבדיקה מועבר המטופל למנוחה בחדר התאוששות למשך כשעתיים. שתייה ואכילה יותרו לאחר הבדיקה לפי הוראות רופא (רצוי להביא כריך). לעיתים יש תחושת לחץ של גזים או גירוי בלוע לאחר הבדיקה, תחושה זו חולפת מעצמה. לשירותים יש לגשת עם מלווה. 

 • לפני השחרור הרופא המבצע את הבדיקה, ייפגש עם החולה וימסור לו את תוצאות הבדיקה והוראות להמשך טיפול או מעקב. תוצאות ביופסיה (במידה שנלקחו) יימסרו לאחר כשבועיים. 

 • אסור לנהוג לאחר הבדיקה במשך 12 שעות לפחות עקב השפעה מאוחרת של חומרי הטשטוש ויש להיעזר בנהג מלווה (כולל איסור נהיגה ברכב/ אופניים חשמליות/ קורקינט וכדומה).
 • בכל מקרה של עליית חום מעל 38 מעלות או כאב בטן מתמשך, יש ליידע את הרופא המבצע. מחוץ לשעות הפעילות המכון יש להגיע לחדר המיון.
 • תחושה כללית רעה מאוד, הקאה דמית, כאבי בטן עזים וסימפטומים מדאיגים ופתאומיים אחרים מחייבים פנייה דחופה לחדר המיון עם מכתב סיכום הבדיקה, כדי לשלול אפשרות נדירה אך מוכרת של התנקבות המעי (פרפורציה) – מצב חרום שעלול לסכן חיים, ודורש התערבות ניתוחית דחופה.

איך להתכונן לבדיקת ERCP?

ההכנה התזונתית לבדיקה דורשת צום בלבד אך היא חלק קריטי והכרחי להצלחת הבדיקה והיא באחריות המטופל. מטרת ההכנה היא לרוקן את חלל הקיבה והתריסריון מהתוכן שבתוכו על מנת שניתן יהיה לראות היטב את הדופן ולהימנע מסיבוכים כגון שאיפת תוכן מזון לריאות. הכנה לא טובה תפגום באיכות הבדיקה וביכולת האבחנה ולפעמים תצריך בדיקה חוזרת. חייבים להקפיד על כל הוראות ההכנה כולל הפסקת טיפול תרופתי רלוונטי. 

 • הבדיקה כרוכה בקרינה ולכן יש ליידע את הצוות הרפואי על היריון.
 • הבדיקה כרוכה בהזרקת יוד ולכן יש ליידע את הצוות הרפואי במידה וקיימת אלרגיה ליוד.   
 • מומלץ לקרוא בעיון לפחות שבוע לפני מועד הבדיקה את הפירוט המלא של הוראות ההכנה לבדיקת ERCP 

 • לקביעת תור, יש לשלוח הפניה רפואית עם פרטי קשר מלאים ואנו נחזור אליכם בתוך 4 ימי עסקים. 
  דוא"ל: gs-endoscopic-c@tlvmc.gov.il

תפריט ניווט תחתון