תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

מדוע מבוצעת הפעולה?

קולונוסקופיה היא אחת הבדיקות הנפוצות והשגרתיות ברפואה, והיא מבוצעת לצורך אבחון וטיפול במחלות של המעי הגס. בדיקת הקולונוסקופיה מאפשרת הסתכלות ישירה אל חלל המעי הגס, ומכאן שמה (קולון – מעי, סקופיה – מבט).
פרט לצפייה בתוככי המעי הגס, ניתן לבצע באמצעות בדיקת הקולונוסקופיה שורה של פעולות באזור, כמו צריבת פוליפים, נטילת דגימת רקמה (ביופסיה) והרחבת הצרויות. זהו אחד היתרונות הגדולים של הבדיקה, ההופך אותה מכלי דיאגנוסטי (אבחוני) בלבד – לכלי טיפולי של ממש.את בדיקת הקולונוסקופיה מבצע רופא גסטרואנטרולוג (מומחה במחלות דרכי העיכול) באמצעות החדרת אנדוסקופ אל פי הטבעת של הנבדק. האנדסקופ הוא צינור דק וגמיש, בעובי של אצבע, הכולל מצלמת וידאו זעירה בקצהו.
במהלך הבדיקה, צופה הרופא במסך טלוויזיה הנמצא בחדר הבדיקה, עליו הוא רואה את צילומי הווידאו של המעי הגס של הנבדק, בהגדלה ניכרת, המאפשרת לו לאתר פתולוגיות ושינויים קטנים ברקמות. החשיבות הגדולה של ביצוע קולונוסקופיה היא במניעת סרטן המעי הגס – המחלה הממארת השנייה בשכיחותה במערב ובמדינת ישראל (אחרי סרטן השד אצל נשים וסרטן הערמונית אצל גברים). מדי שנה מתגלים בארץ כ-3,300 חולים חדשים במחלה, וכשליש מהמאובחנים נפטרים ממנה.

בניגוד לעשרות מחלות סרטן אחרות שקשה ומסובך לגלות בזמן, סרטן המעי הגס נחשבת למחלה שאפשר למנוע באופן כמעט מוחלט: זאת משום שסרטן הקולון מתחיל בדרך כלל כפוליפ (גידול שפיר), שגדל במעי באיטיות ובמשך תקופה ארוכה (אפילו 6-7 שנים). זיהויו והסרתו בבדיקת קולונוסקופיה משמעותו: מניעת התפרצות המחלה אצל המטופל באופן ודאי.
פרט לכך, ההתוויות המקובלות לביצוע בדיקת קולונוסקופיה, כוללות:

 • שינויים בהרגלי היציאות.
 • דימום בלתי מוסבר מפי הטבעת.
 • בירור חוסר דם – אנמיה, או ירידה במשקל שאינה מוסברת.
 • כאב בטן תחתונה מסיבה לא ברורה.
 • מעקב אחר נבדקים המצויים בסיכון מוגבר לסרטן המעי הגס (למשל: בעקבות סיפור משפחתי).

כיצד מבוצעת הפעולה בפועל?

בדיקת קולונוסקופיה מבוצעת תוך שימוש בסדציה (טשטוש), המאפשרת לנבדק לעבור אותה במינימום של אי-נעימות. זריקת הטשטוש ניתנת לווריד, לפני תחילת הבדיקה, ולאחריה מתבקש הנבדק לשכב על צידו השמאלי. בראשית הבדיקה מחדיר הרופא הבודק אנדוסקופ (מעין צינור ארוך וגמיש, עם מקור תאורה ומצלמה בקצהו) אל פי הטבעת של הנבדק.

לאחר מכן הוא ממלא את חלל המעי הגס באוויר ו"מנפח" אותו. פעולה זו נעשיית כדי לשפר את תנאי הראות בתוך חלל המעי. לעתים נבדקים מדווחים על תחושה קלה של לחץ בעקבות הניפוח, הכרוכה במעט אי נוחות. לאחר מכן, מתקדם הרופא לאורך המעי הגס (עד לסיומו), וסוקר את המבנה שלו ואת שלמות ותקינות הרקמות. ההתקדמות בתוך המעי אורכת כמה דקות ומתבצעת באיטיות, כדי שלא לפספס אפילו קטע קטן באזור, שעלול לכלול ממצאים פתולוגיים.

פרט לאבחון וצפייה, בדיקת הקולונוסקופיה מאפשרת גם לנקוט בשורה של פעולות: היה ומצא הרופא ממצאים חשודים, הוא יכול ליטול מהם דגימת רקמה (ביופסיה), שתעבור ניתוח היסטולוגי במעבדת ביה"ח; פוליפים שנמצאים במקום בדרך כלל נכרתים או נצרבים; וכך גם חלקים של המעי שעברו היצרות – ניתנים להרחבה באמצעות הקולונוסקופ.

במכון למחלות דרכי העיכול והכבד של המרכז הרפואי תל אביב, אנו משתמשים בטכנולוגיה ובציוד החדישים ביותר בתחום, הנחשבים ל"מילה האחרונה" של הגסטרואנטרולוגיה בעולם. טכניקות משוכללות אלו כוללות: קולונוסקופיית HD בהפרדה גבוהה (High Definition Colonoscopy), המשמשת לאיתור נגעים שטוחים ושינויים מזעריים ברקמות; כרומואנדוסקופיה (Chromoendoscopy), הכוללת שימוש בצבע ביולוגי, ומשמשת לאבחון מחלות מעי דלקתיות; ו- Confocal Laser Endomicroscopy, שעושה שימוש בקרן לייזר המאפשרת לראות את הרקמה בהגדלה של פי 1,000, ומשמשת לביקורת אחרי כריתת פוליפ גדול.


באיזו הרדמה ישתמשו במהלך ביצוע הפעולה?

בדיקת קולונוסקופיה מבוצעת בסדציה (טשטוש, conscious sedation), הניתן בזריקה אל הווריד. הסדציה פועלת במהירות, ומקנה למטופל תחושה של ישנוניות, המונעת ממנו לחוש כאב או אי נעימות במהלך הבדיקה. מקצת החולים מתארים את הבדיקה כ"קצת לא נעימה" – אך רובם ישנים בזמן הפעולה, בזמן השימוש בחומרי הטשטוש. ברוב המכריע של המקרים יספיק טשטוש לביצוע הבדיקה, אולם במקרה של מטופל חרד במיוחד, ניתן לבצע את הבדיקה גם בהרדמה כללית.

כמה זמן אמורה להימשך הפעולה?

כחצי שעה (30 דקות).

מהם אחוזי ההצלחה של הפעולה, ובאילו סיכונים היא כרוכה?

בדיקת הקולונוסקופיה נחשבת לבדיקה בטוחה ומהימנה, עם פרופיל סיכונים נמוך ואחוזי הצלחה (סקירת המעי וגילוי ממצאים חשודים) שמתקרבים ל-100%. במכון למחלות דרכי העיכול והכבד של המרכז הרפואי תל אביב אנו מבצעים בהצלחה יותר מ-6,000 בדיקות קולונוסקופיה מדי שנה. הסיכון המרכזי של הבדיקה הוא דימום קל שנעצר באופן ספונטני מאזור נטילת הביופסיה או מאזור כריתת הפוליפ. סיבוך נדיר (אך מוכר) הוא התנקבות של המעי (פרפורציה) – מצב חרום שעלול לסכן חיים, ודורש אבחון מהיר והתערבות ניתוחית דחופה.

איך להתכונן לבדיקה?

 • אם מתוכננת כריתת פוליפ, עליך להביא את תוצאות ספירת הדם ותפקודי הקרישה (PT, PTT) שבוצעו לקראת הבדיקה.
 • עליך להביא עמך מסמכים או תוצאות בדיקות קודמות, במידה והם נמצאים בידך.
 • שלושה ימים טרם הבדיקה יש להפסיק נטילת תרופות המכילות ברזל, ביסמוט או פחם. במידה והינך נוטל תרופות באופן קבוע, יש להיוועץ ברופא המטפל אם להפסיקן.
 • אם אתה סובל מלחץ דם גבוה או מחלת לב, עליך לקחת את התרופות הקבועות שלך כסדרן.
 • לחולי סוכרת אסור להזריק אינסולין או ליטול תרופות לטיפול בסוכרת בבוקר הבדיקה, אך יש להביא את האינסולין עימם. יש להביא גם אוכל לארוחה לאחר הבדיקה.
 • אם הינך נוטל תכשירים נוגדי קרישה (כולל אספירין, פלויקס), עלייך להיוועץ ברופא המטפל.
 • עליך לבוא לבדיקה עם מלווה. עקב מתן תרופות העלולות לפגוע בערנות אסורה הנהיגה ברכב ביום הבדיקה.

להנחיות מפורטות להכנה לבדיקה לחצו על הקישור

ניתן גם לפנות למידע ושאלות בנושא ההכנות, לדוא"ל: gastro-pubinq@tlvmc.gov.il

מה יקרה אחרי הבדיקה?

לאחר הבדיקה תוכל לנוח בחדר התאוששות כשעתיים. שתייה ואכילה יותרו לאחר הבדיקה לפי הוראות רופא (רצוי להביא כריך). במידה ותחוש לחץ של גזים לאחר הבדיקה, רצוי לשחררם. לשירותים יש לגשת עם מלווה.
לפני שחרורך יימסרו לך, ע"י הרופא המבצע את הבדיקה, תוצאות הבדיקה והוראות להמשך טיפול או מעקב. תוצאות ביופסיה (במידה ונלקחו) יימסרו לך לאחר כשבועיים.


ומה יקרה לאחר השחרור מביה"ח?

 • אסור לנהוג לאחר הבדיקה במשך כ-8 שעות, עקב השפעה מאוחרת של חומרי הטשטוש.
 • בכל מקרה של עליית חום מעל 38 מעלות או כאב בטן מתמשך, יש ליידע את הרופא המבצע. מחוץ לשעות הפעילות המכון יש להגיע לחדר המיון.
 • תחושה כללית רעה מאוד, הקאה דמית, כאבי בטן עזים וסימפטומים מדאיגים ופתאומיים אחרים מחייבים פנייה דחופה לחדר המיון עם מכתב סיכום הבדיקה, כדי לשלול אפשרות נדירה אך מוכרת של התנקבות המעי (פרפורציה) – מצב חרום שעלול לסכן חיים, ודורש התערבות ניתוחית דחופה.

קישורים רלוונטיים באינטרנט

http://emedicine.medscape.com/article/185097-overview

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3514109,00.html

תפריט ניווט תחתון