תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

מדוע מבוצעת הפעולה?

אנטרוסקופיה בעזרת בלון (Balloon Asisted Enteroscopy) היא בדיקה אבחנתית, ובעלת יכולות טיפוליות גבוהות לנגעים במעי הדק. עד לאחרונה היה קושי טכני ניכר להגיע לממצאים פתולוגים לאורך המעי הדק בשל אורכו של המעי ומיקומו האנטומי. היום קיים פתרון – בדיקה אנדוסקופית חדשה, שמגיעה לכל מקום במעי הדק  על-ידי שימוש במערכת אנטרוסקופיה  עם בלון (Balloon Asisted Enteroscopy System). הבדיקה משמשת לאבחון מקרים של אנמיה או איבוד דם בלתי מוסבר וכן נטילת ביופסיה וטיפול בממצאים חולניים כגון נגעים, פוליפים או גידולים ממאירים במעי הדק.

הפעולה מבוצעת באמצעות מכשיר דומה למכשיר המשמש לביצוע בדיקות כמו גסטרוסקופיה וקולונוסקופיה. על האנדוסקופ לבדיקת המעי הדק קיימת מערכת של בלון הניתן לניפוח ולריקון על-ידי הצוות המטפל ובאמצעותו ניתן להתקדם לעומק המעי הדק. את הבדיקה ניתן לבצע דרך הפה או דרך פי הטבעת ובצורה זו לבדוק חלקים רבים לאורך המעי הדק. ההחלטה לגבי אופן הביצוע תהיה בהתאם לממצאים הקיימים.

הבדיקה דרך פי הטבעת מבוצעת לאחר הכנה מתאימה לניקוי המעי הגס, ודרך הפה לאחר צום של שמונה שעות. הפעולה נמשכת בין 60 ל-90 דקות בכל כיוון, ומבוצעת במתן תוך ורידי של חומר טשטוש או תחת הרדמה כללית.


כיצד מבוצעת הפעולה בפועל?

לאחר מתן הטשטוש, יחדיר הרופא את האנדוסקופ הגמיש דרך לועו של המטופל, או דרך פי הטבעת (בהתאם לאיבר המטרה לבדיקה). על מנת להקל על חדירת האנדוסקופ, ינפח וירוקן הרופא את הבלון, תוך כדי החדרת האנדוסקופ לעומק המעי הדק. לפי הצורך, עשוי הרופא להשתמש באמצעי הדגמה שונים במהלך בדיקה זו, כגון רנטגן. במהלך הבדיקה ניתן גם לבצע התערבויות טיפוליות שונות כגון הסרה של פוליפים (גידולים שפירים) או צריבתם. החדרת האנדוסקופ אינה מלווה בכאב ואינה מפריעה לנשימה התקינה, אך כרוכה, לעתים, בתחושת אי נוחות קלה.


באיזו הרדמה ישתמשו במהלך ביצוע הפעולה?

הבדיקה מבוצעת בסדציה (טשטוש, conscious sedation), הניתן בזריקה אל הווריד. הסדציה פועלת במהירות, ומקנה למטופל תחושה של ישנוניות, המונעת ממנו לחוש כאב או אי נעימות במהלך הבדיקה.

מקצת החולים מתארים את הבדיקה כ"קצת לא נעימה" – אך רובם ישנים בזמן הפעולה, בזמן השימוש בחומרי הטשטוש. ברוב המכריע של המקרים יספיק טשטוש לביצוע הבדיקה, אולם במקרה של מטופל חרד במיוחד, ניתן לבצע את הבדיקה גם בהרדמה כללית.

כמה זמן אמורה להימשך הפעולה?

1-1.5 שעות

מהם אחוזי ההצלחה של הפעולה, ובאילו סיכונים היא כרוכה?

חשוב להיות ערים לסיכונים ולסיבוכים שעלולים להתעורר במהלך אנטרוסקופיה באמצעות בלון. סיבוכים אפשריים לאחר פעולה זו כוללים דימום, זיהום והתנקבות של דופן המעי. במקרים נדירים (פחות מ- 1% מהמטופלים) עלולה הפעולה לגרום לירידה בתנועתיות המעי ולדלקת בלבלב (פנקראטיטיס).

איך להתכונן לבדיקה?

 • אם מתוכננת כריתת פוליפ, עליך להביא את תוצאות ספירת הדם ותפקודי הקרישה (PT, PTT) שבוצעו לקראת הבדיקה.
 • עליך להביא עמך מסמכים או תוצאות בדיקות קודמות, במידה והם נמצאים בידך.
 • במידה ואתה נוטל תרופות באופן קבוע , עליך להיוועץ ברופא המטפל.
 • אם אתה סובל מלחץ דם גבוה או ממחלת לב, עליך לקחת את התרופות הקבועות שלך כסדרן.
 • אם אתה נוטל תכשירים נוגדי קרישה (כולל אספירין, פלויקס),עליך להיוועץ ברופא מטפל.
 • עליך לבוא לבדיקה עם מלווה. עקב מתן תרופות העלולות לפגום בערנות אסורה הנהיגה ברכב ביום הבדיקה.

מה יקרה אחרי הבדיקה?

 • תנוח\י בחדר ההתאוששות עד כשעתיים.
 • שתייה ואכילה בגמר הבדיקה יותרו ע"פ הוראות הרופא (רצוי להביא כריך).
 • מידע על תוצאות הבדיקה והוראות טיפול ומעקב יינתנו ע"י הרופא שביצע את הבדיקה טרם תשוחרר\י לביתך

ומה יקרה לאחר השחרור מביה"ח?

 • אסור לנהוג לאחר הבדיקה במשך כ-8 שעות, עקב השפעה מאוחרת של חומרי הטשטוש.
 • בכל מקרה של עליית חום מעל 38 מעלות או כאב בטן מתמשך, יש ליידע את הרופא המבצע. מחוץ לשעות הפעילות המכון יש להגיע לחדר המיון. 

קישורים רלוונטיים באינטרנט

http://www.med.umich.edu/1libr/aha/umballoon_enteroscopy.htm

http://www.asge.org/PressroomIndex.aspx?id=8138

תפריט ניווט תחתון