תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

דרכי טיפול בהשמנת יתר

תוכן עניינים

הטיפול המשולב באמצעות בלון לקיבה, המתבצע במסגרת המרפאה להשמנת יתר במכון למחלות דרכי העיכול והכבד במרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב) חודש לאחרונה. הבלון מיועד לסייע להפחתה במשקל עבור אנשים שמשקלם לפחות 40% מעל הערך האידיאלי. שיטה זו יכולה לסייע לאנשים עם משקל עודף, שעדיין אינם עומדים בקריטריונים לניתוח בריאטרי (ניתוח להרזיה), לכאלה עם עודף משקל גדול במיוחד, שהורדה במשקלם טרם הניתוח תקטין את הסיכונים הנלווים בניתוח עצמו ולכאלה שאינם רוצים ניתוח הרזיה בלתי הפיך.

מהם עודף משקל והשמנה ומה עלולות להיות ההשלכות?

עודף משקל והשמנת יתר מזיקים לבריאות. מחלות לב וכלי דם, סוכרת, אבנים בכיס המרה ומחלות מפרקים הן רק חלק מהמחלות המושפעות לרעה כתוצאה מהשמנת יתר. להשמנת יתר ישנן גם השפעות נפשיות וחברתיות (אנשים שמנים עלולים לסבול מסטיגמה מצד החברה ומאפליה).
השמנה היא מחלה מורכבת ומרובת גורמים, המתפתחת כתוצאה מפעולת גומלין בין מבנה הגנום ובין הסביבה. אין בידינו עדיין מענה מושלם לשאלה מדוע מתרחשת השמנה. יחד עם זאת, ידוע כי השמנה כרוכה בשילוב של גורמים חברתיים, התנהגותיים, תרבותיים, פיזיולוגיים ומטבוליים וכן גורמים תורשתיים. כפי שוודאי ידוע לך מניסיונך האישי, הפחתה בלתי מבוקרת במשקל היא מבצע קשה ומתסכל, ולכן שיטה זו יכולה לסייע לך. 
 

מי מתאים לטיפול בבלון?

1. מטופלים עם BMI=>30
2. אינם עומדים בקריטריונים לניתוח בריאטרי
3. לא עברו ניתוח קודם בקיבה

התכנית המשולבת לטיפול באמצעות בלון בקיבה

תכנית זו, נועדה ליצור דגם טיפולי יסודי ועמוק בבעיה, מתוך תקווה שיצירת הרגלים חדשים תעזור בטיפול בבעיה ובמניעתה.

התכנית כוללת ארבעה מרכיבים עיקריים:

  • הכנסת בלון לקיבה למשך שישה חודשים בממוצע – הפעולה מתבצעת על ידי רופאי השירות.
  • הדרכה תזונתית – מתבצעת על ידי דיאטנית, המתמחה בתחום התזונה שלאחר פרוצדורות המורידות משקל.
  • תמיכה פסיכותרפית – מתבצעת על ידי פסיכותרפיסטית קלינית המתמחה בתחום זה.
  • שינוי התנהגות ואורח חיים– המרכיב החיוני ביותר בתכנית. חשוב לזכור, שמערכת הבלון היא אמצעי עזר בלבד להורדה במשקל, ויש לשלבו עם דיאטה ושינוי הרגלי ההתנהגות. מידת ההצלחה בטווח הארוך תלויה ביכולתו של המטופל להטמיע את השינויים בהרגלי החיים בכל הקשור לאכילה ולפעילות גופנית.

התכנית בנויה כך, שבתחילתה נפגש המטופל בצורה פרטנית עם הרופא/ה, הדיאטנית והפסיכולוגית. בפגישות אלה ייסקר מצבו הרפואי, תיבחן התאמתו לתכנית ויתבצע תיאום ציפיות, שמהווה חלק מרכזי בהצלחה. בהמשך יוכנס הבלון בצורה שתפורט בהמשך. במשך כל ששת החודשים של הטיפול בבלון, יזכה המטופל לליווי צמוד של הצוות התומך שלנו, הכולל פגישות חודשיות עם הדיאטנית והפסיכולוגית.

כיצד מוכנס הבלון לקיבה?

מערכת זו היא, כאמור, אמצעי עזר להפחתה במשקל, כאשר יחד עם התכנית המשולבת יכולה לסייע לך להוריד ממשקלך עם כל היתרונות הנובעים מכך. מערכת הבלון מורכבת מבלון רך, הניתן לניפוח וממערכת החדרה ומילוי. הבלון הריק מוחדר דרך הפה לקיבה וממולא בתמיסת מים פיזיולוגיים ואויר. הבלון המלא אינו יכול לעזוב את הקיבה למעי והוא צף באופן חופשי בחלל הקיבה.
הבלון מוחדר לקיבה דרך הפה ללא צורך בהתערבות ניתוחית. הקיבה נסקרת לפני כן באמצעות גסטרוסקופ. אם הקיבה תקינה, הבלון יוחדר דרך הפה לוושט ומשם לקיבה. הבלון עשוי, כאמור, מחומר רך ומוחדר במצבו הקטן ביותר. כל התהליך נעשה לאחר מתן חומר הרדמה מקומי בתרסיס לפה וזריקה של חומר מטשטש לווריד, כמו לפני כל בדיקה אנדוסקופית.
לאחר הכנסתו לקיבה, הבלון ימולא מיד בתמיסת מלח פיזיולוגית באמצעות צינורית (קטטר), המחוברת לבלון. לאחר המילוי הקטטר יוצא והבלון יצוף בחופשיות בחלל הקיבה. משך הפעולה בין 15-20 דקות. לאחר השגחה קצרה בחדר ההתאוששות תוכל לשוב לביתך. כאמור, הבלון יישאר בקיבה למשך 6 חודשים. במהלך שהות הבלון בקיבה עליך ליטול תרופות המורידות את חומציות הקיבה על מנת להקטין את הסיכוי לפגיעה בבלון וברירית הקיבה.
בתום שישה חודשים הבלון יורחק באותה דרך שבה הוכנס. הפעולה מתבצעת באמצעות גסטרוסקופיה לאחר מתן חומר מטשטש לווריד. דרך הגסטרוסקופ יועבר קטטר אשר יוחדר לתוך הבלון ויגרום להתנקבותו ולהתרוקנותו. הבלון הריק ייתפס באמצעות מלקחיים ויוצא.

מהן תופעות הלוואי של השימוש בבלון?

תופעות הלוואי השכיחות לאחר החדרת הבלון הן בחילה והקאה למשך מספר ימים לאחר הפעולה. ניתן להקל על התופעות על-ידי מתן תרופות מתאימות. בנוסף תיתכנה תגובות לוואי וסיבוכים כמו במהלך כל פעולה אנדוסקופית. לאחר תקופת הסתגלות קצרה של ימים ספורים המטופל שב לאורח חייו ולעבודתו.

מי ממן את הטיפול?

הטיפול אינו כלול בסל הבריאות, ולכן העלות הכוללת מוטלת על המטופל או על חברות ביטוח פרטיות שממנות אותו.

  • קביעת תור למרפאה בטל': 03-6925756

תפריט ניווט תחתון