תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

מדוע מבוצעת הפעולה?

הפעולה מבוצעת לצורך תיקון מפרצת באבי העורקים הבטני (אנוריזמה באאורטה הבטנית,Abdominal Aortic Aneurysm ).
מפרצת הינה קטע התרחבות אשר יוצר בלט, כעין בלון. אב העורקים הינו העורק הראשי של הגוף,נקרא גם ותין או אאורטה. מכאן, מפרצת באבי העורקים הינה התרחבות של העורק הראשי בגוף. ככל שהמפרצת גדולה יותר, גוברת הסכנה של פריצה או קרע (rupture)  כפי שקורה כאשר בלון מנופח יתר על המידה. התוצאה של קרע של מפרצת עלולה להיות מסכנת חיים בעקבות דימום מסיבי.
מפרצת באאורטה יכולה להתרחש לכל אורכה, אך המקום השכיח להתפתחות מפרצת באאורטה הוא בבטן באזור שמתחת לעורקי הכליות. מפרצת קטנה עשויה לדרוש מעקב תקופתי בלבד אולם כאשר היא עוברת קוטר של 5 ס"מ יש צורך לטפל/להתערב.
מפרצות אאורטה קיימות ביותר מ-3% מאנשים מעל גיל 60, ומהווה סיבת מוות ב - 1/250 מהאנשים מעל גיל 50. הסימן הראשון של מפרצת אאורטה הינו פעמים רבות קרע אשר עשוי להסתיים במוות ולעתים המפרצת אינה מאובחנת כלל. אנשים בסיכון מוגבר למחלה הם גברים, מעשנים, אנשים עם יתר לחץ דם ומחלות לב וכלי דם וקרובי משפחה של אנשים עם אנוריזמות. מאחר ואין סימנים מקדימים ואין תכנית לסריקת אוכלוסיה, מפרצות רבות מתגלות באופן אקראי בעת בדיקת הדמיה, אולטרסאונד או CT המבוצעות בשל סיבה אחרת. יש הצדקה לבצע סקר באוכלוסיה בעזרת בדיקת אולטרסאונד אחת בגיל 65 על מנת לשלול קיומה של מפרצת האאורטה.
סימני קרע של מפרצת כוללים כאבי גב או בטן פתאומיים והתעלפות בעקבות ירידת ל"ד מהירה.
הטיפול הסטנדרטי במפרצות האאורטה הוא על יד ניתוח בטני פתוח אשר בו מוחלף הקטע המורחב באאורטה על ידי שתל סינטטי אשר נתפר למקום. זה ניתוח אשר קיים עם שינויים כבר משנות ה-60 ואשר הוכח ביעילותו במניעת פריצה ובעמידותו לאורך עשרות שנים. לאחרונה התפתח ניתוח נוסף בגישה פחות חודרנית (minimally invasive) בשיטה אנדו-וסקולרית שיכול להתאים לחלק מהחולים עם מפרצות בטניות. כאשר האנטומיה של כלי הדם איננה מתאימה לתיקון אנדו-וסקולרי יש לבצע תיקון פתוח.

מהן התוצאות המצופות מהפעולה?

תיקון המפרצת באופן קבוע ברוב המכריע של המנותחים.

כיצד מבוצעת הפעולה בפועל?

הניתוח הפתוח לתיקון מפרצת באאורטה הבטנית מבוצע בהרדמה כללית. נעשה חתך בבטן, עד לחשיפה של האאורטה באזור המפרצת. המפרצת תתוקן, לאחר הכנה, ע"י שתל מחומר סינטטי. בסוף הניתוח החתך הבטני ייתפר וייחבש.

באיזו הרדמה ישתמשו במהלך ביצוע הפעולה?

הרדמה כללית.

כמה זמן אמורה להימשך הפעולה?

מספר שעות בהתאם למורכבות המפרצת.

אחוזי ההצלחה וסיכונים 

ככל פעולה כירורגית פולשנית, גם ניתוח פתוח לתיקון מפרצת אאורטלית בטנית אינו חף מסיכונים ומסיבוכים, שחשוב מאוד להיות מודעים אליהם, טרם קבלת ההחלטה על ביצוע ניתוח. הסיבוכים כוללים דימום, זיהום, פגיעה עצבית ופגיעה באיברים שכנים (כגון מעיים). בנוסף יתכנו סיבוכים בעקבות חסימת האאורטה ופגיעה באספקת הדם אל איברים מתחת לאזור החסימה (כגון כליות, חוט השדרה, מעיים והגפיים התחתונות).
אחוזי תמותה 4-8% סיכון לסיבוכים ריאתיים כבדיים וכליתיים. יתכן דמם, זיהום וחסימה עורקית שבחלק קטן מן המקרים עלול לדרוש ניתוח חוזר.
הניתוח מוצלח במניעת פריצה של מפרצת אאורטלית בטנית ברוב המכריע של המנותחים.

איך להתכונן לניתוח ולאשפוז בביה"ח?

  • אבחון אנאוריזמה בטנית מתבצע בד"כ בעזרת בדיקות הדמיה כגון אולטרסאונד בטני, טומוגרפיה ממוחשבת (CT) או MRI.
  • לקראת הניתוח יש לבצע בדיקות דם, כולל ספירת דם, כימיה, אלקטרוליטים, תפקודי כבד ותפקודי קרישה. נוסף על כך יש לבצע א.ק.ג. וצילום חזה.
  • במידה ואתה נוטל תרופות באופן קבוע, עליך להיוועץ ברופא המטפל. אם אתה סובל מלחץ דם גבוה או ממחלת לב, עליך לקחת את התרופות הקבועות שלך כסדרן.
  • אם המטופל נוטל תכשירים נוגדי טסיות (כולל אספירין, פלויקס) או נוגדי קרישה (כגון קומדין), יש להיוועץ ברופא המטפל אם יש צורך בתחליפים או הפסקתם.
  • לרוב המטופל יאושפז בבית החולים טרם הניתוח, על מנת לוודא הכנה מיטבית לקראתו.

מה יקרה אחרי הניתוח?

לאחר סיום ההליך הכירורגי שוהה המטופל בדרך כלל ביחידה לטיפול נמרץ עד להתייצבות ובהמשך מועבר למחלקה.
שחרור מבית החולים אפשרי לרוב לאחר שבוע- שבועיים  אשפוז (תלוי בגודל הניתוח ובמצב הרפואי של החולה טרם הניתוח).

ומה יקרה לאחר השחרור מביה"ח?

חזרה לפעילות רגילה צפויה כעבור כשלושה חודשים מיום הניתוח. אם לאחר שחרור המטופל לביתו חום גופו עולה על 38 מעלות או אם הוא סובל מסימפטומים מדאיגים ופתאומיים אחרים – יש לדווח על כך מייד וללא דיחוי לרופא המנתח או לאחות התורנית ו/או לפנות למיון.

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון