תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

רוצה לדעת עוד?

שם מלא {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.required}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.textBoxChars}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.inputToShort}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.ContactNameTooLong}}

{{500 - ClubFormCtrlAlias.MailContactUS.Description.length}} תוים נשארו מתוך 500

קצת על סיבת הפניה {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.required}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.FreeText}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.inputToShort}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.DescriptionTooLong}}

{{ClubFormCtrlAlias.ServiceMsgResponse}}
גנטיקה ואבחון טרום לידה - מכון

במכון הגנטי באיכילוב ישנה מרפאה ייעודית לאבחון תסמונות סרטן משפחתיות על רקע סיפור אישי או משפחתי של מחלות ממאירות. 

רוב מקרי הסרטן אינם על רקע תורשתי אלא על רקע שילוב של גורמים סביבתיים וגנטיים שכל אחד הינו בעל משקל קטן אך ביחד הם גורמים להתפתחות סרטן אולם כ -5-10% הינם על רקע גנטי-תורשתי. במצבים תורשתיים ישנה פגיעה גנטית משמעותית (מוטציה) בכל התאים בגוף.  במצבים אלו, לנשאים של המוטציה ישנו סיכון מוגבר לחלות בסוגים מסוימים של סרטן. תחום זה של יעוץ גנטי נקרא אונקוגנטיקה היות ועוסק בגנטיקה של תסמונות סרטן משפחתיות.

החשד לגורם תורשתי לסרטן עולה כאשר יש מספר פרטים במשפחה עם סרטן, כאשר המחלה מופיעה בגיל צעיר (בדרך כלל מתחת ל-50) וכתלות בשילוב הממאירויות במשפחה.

תסמונת הסרטן השכיחה ביותר הינה תסמונת סרטן שד ושחלה תורשתית על רקע מוטציות בגנים BRCA1/2 שקשורה בסיכון גבוה לסרטן שד ושחלה אצל נשים וכן בסיכון מעט מוגבר לסרטן ערמונית ושד אצל גברים. התסמונת מעלה מעט את הסיכון גם לסרטן לבלב.

בארץ תוארו מספר מוטציות שכיחות בקרב אוכלוסיות שונות, השכיחות הגבוהה ביותר תוארה בקרב אוכלוסיה ממוצא אשכנזי,  1:40  (כלומר 2.5%) הם נשאים למוטציה בגנים BRCA1/2. אך תוארו מוטציות בגנים אלו גם במוצאים נוספים, וכן מוטציות משפחתיות ייחודיות. לכן מומלץ לכל אישה שחלתה בסרטן שד ו/או שחלה, אך גם גברים או נשים עם סרטן לבלב, לפנות ליעוץ אונקוגנטי. בנוסף, מומלץ להפנות ליעוץ אונקוגנטי גם מקרים משפחתיים של תחלואה בגיל צעיר בסרטן שד, שחלה, לבלב, מעי גס ערמונית ועוד או ריבוי מקרי סרטן במשפחה גם במוצאים שאינם אשכנזים או שאינם יהודים.

תוצאות הבדיקה יכולות לסייע בהכוונת אופן ותדירות המשך המעקב לחולה ולעיתים לאפשר טיפולים ביולוגיים המותאמים לרקע הגנטי, לסייע במתן הנחיות למעקב לצורך הפחתת סיכון להתפתחות סרטן באיברים אחרים. אחת המטרות החשובות באבחון הינה איתור בני משפחה נוספים בסיכון ולהמליץ להם על מעקב צמוד לצורך איתור מוקדם של סרטן.

בנוסף, גילוי מצב נשאות מוקדם מאפשר גם מניעה לדורות הבאים בהליך של אבחון גנטי טרום השרשה (PGD)

 

תסמונת נוספת שכיחה הינה תסמונת לינץ' (HNPCC) הקשורה בסיכון גבוה בעיקר לסרטן מעי גס, ולסרטן רחם אצל נשים. התסמונת מעלה סיכון גם לממאירויות נוספות כולל שחלות, דרכי שתן וכליות וכן סוגי סרטן נוספים.

מומלץ להפנות ליעוץ גנטי ראשית את מי שחלה בגיל הצעיר ביותר במשפחה. בנוסף, מומלץ להפנות ליעוץ ולבירור אונקוגנטי את כל מי שחלה באחת מהממאירויות שצוינו בעיקר בגיל צעיר ו/או כשיש סיפור משפחתי ענף. במידה ואין אפשרות שהפרטים החולים במשפחה יפנו מומלץ להפנות את קרובי משפחתם מדרגה ראשונה.

קיימים מצבים תורשתיים נוספים נדירים יותר הקשורים בממאירויות נוספות, לכן בכל מקרה של סרטן בגיל צעיר, מקרי סרטן ייחודיים, ואו מספר פרטים שחלו בסרטן במשפחה מומלץ לפנות לייעוץ אונקוגנטי.

במקרים בהם יש סיכוי גבוה לאיתור מוטציה והסיפור האישי והמשפחתי עונה על קריטריונים רפואיים לבירור הגנטי, הבירור נעשה במסגרת הסל במימון המבטח הרפואי (קופת חולים). במקרים אחרים, ניתן לבצע בדיקות בתשלום. 


לקביעת תור נא לשלוח הפניה למייל של המכון הגנטי gen-c@tlvmc.gov.il

מומלץ בנוסף לשלוח מסמכים רלוונטיים כולל מידע אודות גיל המחלה וסוג הסרטן אצל הפרטים החולים במשפחה, ומידע על בירור גנטי במידה ובוצע. מומלץ להביא דוחות פתולוגיים של הגידולים במשפחה ובמידה ורלוונטי גם דוחות של בדיקות אחרות כמו קולונוסקופיה. 

פרטי היחידה

בניין סוראסקי
אגף ב'
קומה 1
שעות קבלת קהל: קבלת קהל בימים א'-ה' בין השעות 08:00-13:00
שעות ביקור: מענה טלפוני בימים א'-ה' בין השעות 12:00-14:00

תפריט ניווט תחתון