תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

ראיון עם פרופ' ירון ארבל

תוכן עניינים

​יתר לחץ דם מופיע בקרב 30%-40% מאוכלוסיית העולם המפותח. בעיה זו מחריפה בהשפעת גיל, השמנת יתר ומחלת כליה כרונית. הקשר שבין פעילות עצבי הכליה לבין יתר לחץ דם אינו בגדר תגלית - בעבר הרחוק נהוג היה לבצע כריתה לא סלקטיבית של העצבים הסימפתטיים המובלים אל הכליה. הפעולה, שבוצעה בניתוח פתוח, נמצאה יעילה בהורדת לחץ הדם,  אך גרמה לתופעות לוואי משמעותיות בעקבות פגיעה בעצבים נוספים בבטן ובאגן, והשימוש בשיטה זו הופסק עם ההתקדמות הפרמקולוגית ופיתוח תרופות נוגדות יתר לחץ דם. ואולם, חלק מהמטופלים עדיין לא מצליחים להגיע לאיזון גם בטיפול תרופתי במינונים גבוהים ביותר. 

טיפול חדשני לסובלים מיתר לחץ דם עמיד לתרופות

בשנים האחרונות, מוצע במרכז הרפואי ת"א, בי"ח איכילוב, שירות חדש לטיפול ביתר לחץ דם עמיד לתרופות באמצעות דנרבציה של עורקי הכליה (Renal Denervation). הטיפול מבוסס על נטרול העצבים הסימפתטיים הסובבים את עורקי הכליה, ואשר שולחים למוח אותות עצביים המביאים להיצרות עורקים ולעליית לחץ הדם. 

כיצד מבוצע הטיפול לצריבת עורקי הכליה (Renal Denervation)?

במהלך הפעולה מוחדר צנתר לעורק הכליה דרך עורק הירך (בדומה לצנתור לב). באמצעות גלי radiofrequency באנרגיה נמוכה המועברים מקצה הצנתר, מתבצעות כ-20 צריבות בכל עורק הכליה. הצריבה מנטרלת את פעילות העצבים הסימפתטיים ללא פגיעה בעורקים עצמם, וכך מווסתת את הפעלת היתר של מערכת העצבים הסימפתטית, התורמת להיווצרות יתר לחץ דם כרוני.

צריבת העצבים מתבצעת בהנחיית מערכת ממוחשבת אשר מבקרת את מיקום הצנתר, הטמפרטורה שלו והלחץ שהוא מפעיל על דפנות העורק באופן שמצמצם סיכון לסיבוכים ולפגיעות בסביבתו.
מדובר בפעולה טיפולית פשוטה למדי, שנמשכת בדרך כלל פחות משעה ומאפשרת לטפל בשני העורקים ביחד. ההליך אינו כרוך בהשתלת שתל קבוע. לפעולה אין תופעות לוואי משמעותיות למעט כאב קל, ולמחרת המטופל כבר משתחרר לביתו.
* הפעולה מבוצעת תחת טשטוש ונמשכת כ- 40 דקות.

מהי רמת היעילות של הטיפול?

פעולות זעיר-פולשניות לדנרבציה כלייתית קיימת כבר משנת 2010. בשנים האחרונות, חלה קפיצה מדעית עם הבנה מעמיקה יותר של פעילות העצבים ולכן בוצע תכנון של קטטר מתקדם אשר גם יעיל יותר (SPYRAL) וכן ישנו ניסיון רב יותר אשר מוביל להצלחה מרובה יותר. בחמש השנים האחרונות בוצעו כבר כ-5,000 טיפולים באמצעות מערכת זו ברחבי העולם. במרכז הרפואי ת"א, ביה"ח איכילוב בוצע הצנתור הראשון מסוג זה בינואר 2012.
דנרבציה של עורקי הכליות נבדק במספר מחקרים אשר היו בפיקוח של ה- FDA והדגימו ירידה של 10 ממ"כ בלחץ דם. מחקרים הדגימו שירידה כזו של לחץ דם יכולה לתרום להורדת השכיחות של אי ספיקת לב, שבץ מוחי ומוות.

הניסיון שהצטבר ביחידת הצנתורים של המרכז הרפואי ת"א, בי"ח איכילוב מצביע על ממצאים דומים: בחודשים שלאחר הפעולה נרשמה ירידה הדרגתית בלחץ הדם, שמאפשרת הפחתה של מספר התרופות הנחוצות לאיזונו. בשום מקרה לא דווח על בעיית לחץ דם נמוך בעקבותיה. כמו כן, לא נרשמו עדויות לאי-ספיקת כליות כתוצאה מהפעולה, ולא אושפזו חולים בשל סיבוכים וסקולריים. 

למי מיועד טיפול לצריבת עורקי הכליה?

הטיפול בדנרבציה של עורק הכליה מיועד לגברים ונשים הסובלים מיתר לחץ דם עמיד לטיפול רגיל. מדובר באוכלוסייה אשר למרות טיפול עם לפחות שלוש תרופות, תוך מעקב הולם, אינם מגיעים ללחץ הדם המומלץ על ידי הרופא המטפל - ובתנאי שלחץ הדם שלהם איננו משני למחלות אחרות.

התוויות הנגד מוגבלות למטופלים עם היצרות בעורק הכליה או עם טרשת קשה. יחד עם זאת, גם במקרה שעורקי אחת הכליות אינה מאפשרת לבצע את הצריבה בבטחה, אין כל מניעה לבצע את ההליך בעורקי הכליה השנייה.

ניתן להעריך שבשנים הקרובות יגדל נפח הפעילות של צריבת עורקי הכליה, ככל שיצטברו מחקרים קליניים המעידים על אפקטיביות ובטיחות הטיפול והמודעות לטיפול תגדל בקרב רופאים בקהילה.

*השירות החדש מנוהל ע"י פרופ' ירון ארבל, מצנתר בכיר ומנהל המרכז למחקר קרדיווסקולרי, כתובת דוא"ל: yarona@tlvmc.gov.il


יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון