תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

קרדיולוגיה - מערך

אי ספיקת לב היא סינדרום קליני המאופיין בתסמינים טיפוסיים כגון קוצר נשימה, נפיחות בקרסוליים, עייפות וקושי בביצוע מאמצים, הנגרמים כתוצאה מפגיעה במבנה או תפקוד הלב, שמובילים לירידה באספקת הדם לאיברי הגוף או לעליה בלתי תקינה בלחצים במדורי הלב. 

ישנם גורמים רבים העשויים לגרום לפגיעה בתפקוד הלבבי, כשהשכיחים ביותר הם מחלת לב איסכמית (התקף לב), מחלה מסתמית (היצרות או דליפה של מסתמי הלב), הפרעות קצב, מחלה דלקתית או מטבולית, נזק טוקסי מטיפולים (כימותרפיה) וכו'.

אי ספיקת לב היא מחלה נפוצה יחסית עם שכיחות של כ-1-2% באוכלוסייה הכללית וכ- 10% בקרב אנשים בגילאי 70 ומעלה. הסיכוי של גבר/אישה בגיל 45 לפתח אי ספיקת לב במהלך שארית חייהם עומד על כ- 33%. עפ"י הערכה, ישנם כ- 23 מיליון חולי אי ספיקת לב ברחבי העולם.

אי ספיקת לב היא מחלה כרונית עם אופי פרוגרסיבי ותנודות שנעות בין יציבות קלינית להחמרה בתסמינים. כל החמרה יכולה לגרום לנזק נוסף לשריר הלב ולהתקדמות והחרפת המחלה.

ישנם כיום מגוון טיפולים נרחב עבור חולי אי ספיקת לב הכולל תרופות בכדורים, תרופות במתן עירוי דרך הוריד וכן מכשירים רפואיים התומכים ומשפרים את התפקוד הלבבי.

מדובר במחלה מורכבת שלרוב מתלווה למחלות נוספות ואי לכך נדרשת הבנה מעמיקה של המחלה, היכרות עם הטיפול התרופתי החדש והמשתנה וכן מעקב צמוד אחר בדיקות דם ותופעות לוואי של הטיפול. אי לכך מומלץ כי כל חולי אי ספיקת לב יהיו במעקב קבוע ותכוף של מרפאת אי ספיקת לב ייעודית הקיימת במסגרת הקהילה ובתי החולים. 

המרפאה לטיפול באי ספיקת לב

המרפאה כוללת שלושה רופאים בכירים ואחות אחראית. במסגרת המרפאה מתקיים מעקב אחר חולים באי ספיקת לב על סיבותיה השונות ונותנת מענה אבחנתי וטיפולי. מטופלים הסובלים מאי ספיקת לב מתקדמת ונזקקים למעקב צמוד של בדיקות דם, אק"ג, צילומים ומתן טיפול דרך הוריד, מופנים לטיפול במסגרת אשפוז יום קרדיולוגי. 

אשפוז יום קרדיולוגי

אשפוז יום קרדיולוגי מהווה מסגרת טיפולית במהלך שעות היום ומאפשר ביצוע של כל הבדיקות והטיפולים הנדרשים לרבות:

  • בדיקת אחות
  • בדיקת רופא קרדיולוג
  • בדיקות דם – ספירת דם, אלקטרוליטים, תפקודי כליות , טרופונין , BNP, Pro-BNP וכו'
  • אק"ג
  • צילום חזה
  • טיפולים דרך הוריד – נוזלים, פוסיד, אלקטרוליטים, דובוטמין, דופמין, מנות דם וכו'


מטרת הטיפול באשפוז יום היא לאזן את מצב החולים בצורה אידיאלית ולמנוע אשפוזים, זאת ע"י מעקב צמוד והתאמת הטיפול התרופתי. 

פרטי היחידה

03-6974388
בניין ראשונים
קומה 1
שעות קבלת קהל: ימים א-ה בין השעות 07:30-12:00
שעות ביקור: 07:30-21:30

תפריט ניווט תחתון