תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

וידאו

פרפור פרוזדורים אצל קרסו
קרדיולוגיה - מערך

השירות לקרדיולוגיה לא פולשנית (אקוקרדיוגרפיה) שבמרכז הרפואי תל-אביב הוא מהגדולים בארץ, ומבצע  כ-12,000 בדיקות בשנה, מתוכן כ-1,100 בדיקות דרך הושט, בדיקות בחדר ניתוח כדי לעזור למנתחים במהלך הניתוח ולאחרונה בדיקות בחדר צינתורים בעת התערבות פולשנית במצבים שונים. ביחידה נעשה שימוש במכשירי אקו המתקדמים בתחומם בעולם, כולל בדיקות תלת מימדיות, המאפשרים אבחון מדויק ורגיש של מחלות לב שונות בצורה בלתי פולשנית. היחידה לאקוקרדיוגרפיה פועלת במסגרת המערך הקרדיולוגי של המרכז הרפואי תל-אביב, המסונף לביה"ס לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב.

אקוקרדיוגרפיה הינה בדיקה בלתי חודרנית של הלב וכלי הדם. הבדיקה מבוססת על גלי אולטרה-סאונד שמייצרת תמונה של חללי הלב, מסתמי הלב וכלי הדם הגדולים. באופן זה, ניתן להעריך את תפקודם ואת זרימת הדם דרכם.
הבדיקה הומצאה עוד בשנות ה-60', ומאז התפתחה מאוד, ונוספו לה מרכיבים כגון אקו לב דו-מימדי, דופלר אולטרה-סאונד לבדיקת מהירות הזרימה של הדם, חישובי נפח זרימה, אקו speckled לאפיון מרכיבי רקמת הלב ואקו תלת-מימדי – אמצעי חשוב בהערכת התפקוד של מסתמי הלב, ובתכנון התיקון של מסתמי לב לקויים.
בדיקת האקוקרדיוגרפיה הינה כיום האמצעי המוביל בהערכת מבנה חלל הלב, תפקוד שריר הלב, תפקוד ומבנה המסתמים, הימצאות או שלילת נוזל קרום הלב והערכה בלתי פולשנית של מדדי לחץ במחזור הריאתי והסיסטמי.

סוגי בדיקות

במסגרת היחידה לאקוקרדיוגרפיה מתבצעות בדיקת אקו לב דרך הושט ובדיקת אקו לב במאמץ:

 • אקו לב דרך הושט:
  הדמיה שנעשית דרך הוושט בבדיקה חודרנית, באופן שמאפשר לראות היטב אזורים בלב שאותם קשה לראות בבירור אקוקרדיוגרפיה חיצונית. בבדיקה דרך הוושט ניתן לצפות לתוך חללי הלב; לבדוק מבנים עדינים; להעריך קיום קרישי דם לבביים (בעלייה השמאלית בפרט); לבחון תפקוד ומבנה מסתמים ולשלול זיהום שלהם; וכן לראות את אבי העורקים על חלקיו השונים באופן מדויק.
 • אקו לב במאמץ:
  בדיקת אקו במאמץ מבוססת על בדיקה שבה החולה נדרש ללכת או לרוץ על מסילה נעה, או לחלופין מקבל תרופה להאצת פעילות הלב. במהלך הבדיקה מתבצעת אקוקרדיוגרפיה להערכת תפקוד שריר הלב במאמץ, על אזוריו השונים. הבדיקה מאפשרת לזהות מחלה בעורקי הלב ולהעריך את הסיכון להתפתחות מחלה כזו, ללא שימוש בקרינה או בתכשירים רדיואקטיביים. כמו כן, ניתן באמצעות בדיקה זו להעריך את תפקוד המסתמים בזמן מאמץ ולהחליט על הצורך בטיפול ניתוחי של המסתמים.

שירותים עיקריים:

 • אקו לב - TTE
 • אקו לב דרך הוושט - TEE
 • אקו לב במאמץ
 • אקו לב דובוטמין
 • אקו בחדר ניתוח

03_0012.jpg

צוות השירות

הצוות כולל רופאים וטכנאים ומטפל, כאמור, באלפי חולים בשנה לצורך אבחון מדויק של בעיותיהם הלבביות, כולל מחלות מסתמים, מחלת לב כלילית, מחלות שריר הלב ופריקרד.
השרות מקיים פעילות אקדמית ענפה וכוללת הדרכת סטודנטים לרפואה ולמקצועות טכניים שונים, הדרכת רופאים מתמחים ומומחים באספקטים השונים, של המקצוע.
מטרתנו העליונה, היא לעזור לחולה ומשפחתו על-ידי שירותי רפואה מקצועיים ויחס אישי.

צוות הטכנאים:
טניה אידלוביץ
אתי אליעזר
אורטל בצלאל
למה גאובמן
רגינה זאורוב
הילה זוהר
יפעת חסין
נדיה יצחקוב
ריקי מגידיש
טלי מיטרפונובה
נטלי פליי
אנה רונס
חנית שם-טוב 
ז'ק שרז

ניתוחים / טיפולים / בדיקות

פרטי היחידה

03-6974414
פקס: 03-6974428
בניין הלב סמי עופר
קומת קרקע
שעות קבלת קהל: ימי א'-ה' בין השעות 08:00-16:00; אקו לב במאמץ: ימי ג'-ד' בין השעות 15:00-19:00; אקו לב רגיל ודרך הושט: ימי א'; ב'; ד' בין השעות 08:00-16:00

תפריט ניווט תחתון