תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים


על תחום הדימות (רדיולוגיה)

הדימות מהווה כיום את עמוד השדרה של הרפואה המודרנית. רופאים מכל מקצועות הרפואה זקוקים לדימות על מנת לאבחן את החולים, להעריך את יעילות והתאמת הטיפול הניתן וכן על מנת לקבוע נתיחות של חולים. ניתן להקביל את מקצוע הדימות לחיל המודיעין, או ליחידה 8200 של אמ"ן. הצבא אינו מסוגל לפעול ללא מודיעין, ובאותה המידה גם הרופאים המטפלים לא יכולים לפעול בהעדר מידע אנטומי ותפקודי - מידע דימותי. 
הרדיולוג הוא רופא מומחה, שלאחר סיום לימודי הרפואה השלים 5 שנות התמחות בדימות (רדיולוגיה). רוב הציבור אינו מכיר את מקצוע הדימות, ולכן גם אינו מודע מספיק לחשיבות הרבה של איכות הביצוע של בדיקות הדימות השונות ולחשיבותם הגדלה וההולכת של הרנטגנאי המבצע את הבדיקה ושל הרופא המפענח - הרדיולוג. פענוח מפורט באיכות הטובה ביותר, הוא קריטי לבריאות החולה. ניתן לדמות את הרדיולוג לקצין מודיעין, אשר מכין תרשימים ומפות למבצע מיוחד. ככל שרמת התרשימים תהייה מדויקת יותר, ופענוח המצב מדויק יותר, כך סיכויי ההצלחה של המפקד, או ברפואה הרופא המטפל או הרופא המנתח, יהיו גבוהים יותר במלחמה על בריאות החולה.


על הבדיקות: דימות אבחנתי ודימות פולשני

 • דימות אבחנתי - באגף הדימות מבוצעות בדיקות אבחנתיות מכל הסוגים. אנו מצוידים במספר גדול של מכשירי דימות: מכשירי רנטגן לביצוע של צילומים, מכשירי אולטרה סאונד, מכשירי CT, מכשירי MRI, ממוגרפיה, מכשירי שיקוף רנטגן ועוד. 
 • דימות פולשני - אנו מבצעים בדיקות פולשניות וטיפולים שונים תחת הדרכת דימות. באגף מבצעים ביופסיות מכל הסוגים בהדרכת מכשירי CT או US וכן ניקוזים של מורסות, חסימות של דרכי המרה, חסימות של הכליות וכן ניקוזים של כיס המרה. ביחידה לרדיולוגיה פולשנית וביחידה לנוירורדיולוגיה פולשנית, אנו מבצעים גם צנתורים של העורקים השונים: בחזה, בגפיים, במוח, בצוואר וכן באברי הבטן השונים. מבוצעים גם טיפולים שונים לחולים אונקולוגיים.


קבלת תוצאות בדיקות דימות

פענוחי הבדיקות המבוצעות באגף דימות:

 • בדיקות MRI- מפוענחות עד 10 ימי עבודה
 • בדיקות CT ובדיקות- US   עד  7 ימי עבודה
 • בדיקות ממוגרפיה  עד 5 ימי עבודה  
 • בדיקות ביופסיה – תשובה מועברת לרופא המפנה בלבד לאחר 4 שבועות. 


צפייה באתר באמצעות סיסמה: 
פענוחי הבדיקות ניתנות לצפייה באתר האינטרנט של המרכז הרפואי MybeWell. הצפייה בתוצאות באמצעות סיסמה אישית. ההצטרפות לשירות - במועד ביצוע הבדיקה.

בדיקת סטטוס תוצאות בדיקה
לבירור טלפוני של סטטוס תוצאות בדיקות שבוצעו בחודש אחרון במכונים MRI, סי.טי ורפואה גרעינית - 03-6972041

משלוח בדואר: 
פענוחי הבדיקות נשלחים באמצעות דואר ישראל, לכתובת שנמסרה במעמד הבדיקה.

טכנולוגיה וציוד

אגף הדימות שלנו מצויד במכשירי דימות המתקדמים ביותר בעולם:
 • 4 מכשירי MRI מתוצרת חברת סימנס כולם חדשים והטובים ביותר מסוגם. מכשיר ה"פריזמה" מותקן במספר מצומצם של מרכזים רפואיים בעולם כולו
 • 4 מכשירי CT מתקדמים מתוצרת חברת פיליפס
 • 4 מכשירי US מתקדמים
 • 3 חדרי אנגיוגרפיה - לביצוע צינתורים ופעולות פולשניות הכוללים מערכות להפחתת קרינה
 • מכשיר ממוגרפיה ממוטום ואולטראסאונד שד
 • מכשירי שיקוף וצילום רנטגן מתקדמים


הנהלת אגף דימות, מבנה האגף

מנהל אגף דימות: פרופ' אריק בלשר
מ"מ סגן מנהל אגף דימות: ד"ר דייגו מרסר
מ"מ רנטגנאי ראשי: מר דוד ויזל
אח אחראי: שלומי מנע 
מנהלת אדמיניסטרטיבית: נופר שרעבי 
באגף כ-200 עובדים: כ- 50 רופאים רדיולוגים; מעל ל- 100 רנטגנאים (טכנאי רנטגן); כ-15 אחיות; ומעל ל-50 מזכירות. האגף מחולק ליחידות תפעוליות על פי מכשירי הדימות השונים, וכן ליחידות מקצועיות על פי תחומי הדימות השונים.


פעילות צוות הסיעוד

אח אחראי: שלומי מנע
צוות הסיעוד ביחידות הדימות, מעניק טיפול סיעודי תומך למטופלים המאושפזים במהלך שהותם ביחידות השונות, וכן למטופלים אמבולטוריים המגיעים במסגרת אשפוז יום.
הצוות מונה אחיות שעברו הכשרה בכל תחומי הסיעוד ביחידות השונות.
תפקידי הצוות:
 • בנוסף לבדיקות הרגילות מתבצעות גם פעולות פולשניות כגון: ביופסיות וניקוזים ביחידות האולטרא סאונד, סי.טי, והאמ אר איי. הצוות הסיעודי מדריך את המטופלים ובני משפחותיהם לפני כל פעולה, במהלכה ולפני שחרורם.
 • הצוות מכין את כל הציוד הנדרש לפעולה הפולשנית ומסייע בידי הרופא במהלכה וזאת על פי אותם עקרונות הקיימים חדרי ניתוח.
 • ביחידות ה-CT, ה-MRI, וה-US, מתבצעות בדיקות בהרדמה לילדים וכן למבוגרים הסובלים ממקומות סגורים. ההרדמה מתבצעת על ידי מרדים ובליווי אחות. צוות האחיות משגיח על המטופלים במהלך הבדיקה ולאחריה עד להתעוררות מלאה וחזרה לשגרה של הנבדק.
 • המטופל ובני משפחתו מקבלים הדרכה לפני כל פעולה, במהלכה ולפני שיחרור הביתה והצוות הסיעודי משמש כתובת לכל שאלה והתייעצות; תמיד עם חיוך - אצלנו המטופל במרכז.

מסלולי התמחות והשתלמויות באגף הדימות

באגף דימות מתקיימת מסלול הכשרה והוראה של התמחות ברדיולוגיה הנמשכת 5 שנים במהלכה מוכשר הרופא לעסוק בדימות רפואי, וכן תכנית להשתלמות עמיתים (FELLOWSHIP) במקצועות הדימות, המיועדת לרופאים רדיולוגים שסיימו את התמחותם והם בעלי תעודת מומחה, שמעונינים בתת התמחות.

תפריט ניווט תחתון